Житло для ВПО: рівняння з багатьма невідомими

28.09.2016 | Кількість переглядів: 5 281

Основне питання, що постало перед громадянами України, які вимушено покинули свої будинки і майно в окупованому Донбасі та Криму – житло. Переселення – завжди виклик, але ставляться до нього по-різному. Частина людей сприймає ситуацію як тимчасову міграцію, однак значна група сімей вже прийняла для себе рішення «пустити коріння» на новому місці.

Експерти організації «Громадянська ініціатива Луганщини» ще наприкінці 2015 року заявили, що для забезпечення переселенців з Криму і сходу України необхідно близько 145 тисяч квартир. На жаль, і через два роки після виникнення цієї проблеми не існує окремої програми. Переселенці часто не мають можливості взяти кредит і реалізувати своє право на отримання земельної ділянки. Звернення до чиновників різного рівня зазвичай закінчується однією фразою: «Немає державної програми».

Зрозуміло, що постійно зростаюча орендна платня «з’їдає» фінансовий ресурс, який можна направити на власне будівництво або придбання житла. Тому люди, які мають постійний дохід, самостійно шукають вихід аби позбутися статусу «бездомних». Від орендованих квартир деякі вимушено переміщені особи (ВПО) роблять крок до облаштування постійного житла.

Складне становище соціально незахищених сімей, що отримали в 2014 році тимчасовий притулок в санаторіях і гуртожитках, теж вимагає свого рішення. Адже така невизначеність не влаштовує ані власників будівель, ані самих мешканців, які перебувають під постійною загрозою виселення та ще й отримують  дорікання за «блага».

Купівлю квартири на вторинному або первинному ринку ми тут не розглядаємо, бо це недоступне завдання для переважної більшості «переселенців». Ті, у кого були такі фінансові можливості, вже скористалися цим варіантом.

Ми поспілкувалися з ініціативними групами, які втілюють три реальні історії вирішення свого житлового питання. Шлях довгий, але, як у відомій приказці, початок – половина справи.

Екопоселення «Абрамовка»

Організатори розповідають, що ідея здійснити своє законне право на безкоштовне отримання землі для кожного громадянина України давно обговорювалася в громадській організації «Кримська діаспора». Спочатку об’єднання було створено кримчанами, які приїхали на Київщину після анексії півострову, а потім поповнилася новою хвилею «переселенців» з Луганської та Донецької областей. Можливість отримати землю, щоб заново створити свій будинок, обговорювали на зустрічах організації і в соцмережах.

Нарада архітекторів щодо проекту екопоселення в Абрамовці

Дев’ять місяців активісти ГО «Кримська діаспора» отримували документи на землю неподалік від селища Абрамовка Вишгородського району Київської області. Організатори вирішили зробити своє поселення екологічним. Над проектом майбутнього еко-селища в 47 км від Києва запросили працювати фахівців з внутрішньо переміщених осіб. Зараз у співтоваристві «Абрамовка» отримують ділянки 559 сімей переселенців. Під будівництво селища влада запропонувала майданчик в чистому полі на 55 га. Правда, це була не зовсім пропозиція, раніше від цієї ділянки через повну відсутність інфраструктури відмовилися ветерани АТО.

Були сумніви в успіху щодо отримання землі, але за справу взялися юристи організації і перший етап вже позаду. Луганчанка Анжеліка Корецька, юрист-землевпорядник, пояснює: «Ділянку виділено із земель державної власності, знаходиться вона в адміністративних межах Абрамовської сільради Вишгородського району. Цільове призначення – індивідуальне садівництво. Станом на вересень 2016 року документи на землю отримали вже 200 сімей».

Координатор проекту Олександр Старіков впевнений: «Важливо об’єднуватися. Проект великий, і якщо кожен буде діяти сам по собі, то в інстанціях поодинці вас можуть відфутболювати: не так оформлено довідку, не вистачає того чи іншого документу. Адже люди роблять одні й ті ж помилки. Тому ми розбили співтовариство  по 20 родин, вони обирають старосту, потім п’ятидесятника. А вже ті, маючи досвід і знання та отримавши від людей довіреність, спілкуються з владою».

На Київщині своє нове житло переселенці будуватимуть у мультикультурному середовищі: поруч кримські татари і вихідці з Донбасу. Фото ІА QHA

Взаємодія з місцевою владою – окрема історія, Олександр розповідає, що перш ніж побачити якийсь рух назустріч, спілкувався з великою кількістю селищних і районних рад. Допомогла дружба з подібним об’єднанням ветеранів АТО: «Вони якось поскаржилися, що їм «намагалися всунути голе поле» без всяких комунікацій. А ми подивилися ділянку і зацікавилися: рівна, суха, хоча є нюанси – 8 км до найближчої лінії електропостачання».

Олександр каже, що всі разом вирішуватимуть ці  завдання. Можливо, це буде децентралізоване енергопостачання від відновлювальних джерел енергії, адже вони обрали напрям екопоселення. Водою забезпечать себе самі, є досвідчені геодезисти з великим стажем буріння свердловин. Фахівці проекту – будівельники та економісти розробляють кошторис на будівництво будинків.

Учасники проекту – це, в основному, сім’ї з дітьми. Професії дуже різні, є серед них архітектори, інженери, IT-ішники. Всі ці людські ресурси допоможуть не тільки створити селище із застосуванням новітніх екотехнологій та забезпечити себе роботою, а й успішно інтегруватися в місцеву сільську громаду. Були зустрічі в Абрамівській сільраді, влада обіцяла, що місця в школі і дитячому садку для майбутніх мешканців екогромади знайдуться.

Для розвитку поселення, організатори планують співпрацю з інвесторами, міжнародними фондами. Проект Екогромади став учасником міжнародної системи подачі грантів, співпрацює з українською командою міжнародного проекту допомоги біженцям Shelter Cluster, проводять міжнародні зустрічі з УВКБ ООН з питань житла для переселенців.

 Є мрії зробити екопоселення пілотним проектом, своєрідним полігоном з навчальним центром для впровадження інноваційних технологій. Думають про можливе створення енергетичного кооперативу по типу німецького селища Фельдхайм, яке не тільки забезпечує себе енергією, але і заробляє на цьому, продаючи надлишок в об’єднану енергосистему ФРН. Тож справа за оформленням права власності  для всієї громади та пошуками інвестиційних проектів.

Кооператив «Мальовниче»

Обслуговуючий кооператив «Містечко переселенців «Мальовниче» також створювався в соцмережах. Групу було створено в ФБ, організатори одразу попередили, що землю під Києвом виділяють кооперативу на умовах викупу.

Член правління кооперативу Володимир Шашков розповідає, що ділянка розташована біля села Дмитрівка в Києво-Святошинському районі. Він так коментує ситуацію: «Ми викупили землю, організували людей, підготували проекти для будівництва, документацію. Проблемами залишаються електроенергія, вода, каналізація, дороги».

Ті, хто зважився вкласти свої заощадження в купівлю землі, розраховували на власні фінансові можливості, тому ділянки в «Мальвничому» різного розміру – від 3,5 до 9 соток. Земельні ділянки розподілялися після рішення загальних зборів членів кооперативу. Учасники домовилися про взаємодопомогу та трудову участь у роботах по організації спільного простору, доріг. При цьому, якщо немає можливості працювати особисто, люди можуть замінити свою фізичну участь грошовим внеском.

Ось така "перша ластівка" - будинок Наталі та Дмитра

Місцевість дійсно мальовнича, щоправда на виділених гектарах знаходився старий яблуневий сад, зарослий і вже непридатний для збору врожаю. Тож власники почали з робіт по корчуванню старих дерев та підготовки ділянок до вирівнювання.

В кооперативі вже є «перша ластівка». Майже готовий двоповерховий будинок з солом’яних панелей львівського виробництва. Його власники донеччани Дмитро і Наталія почали будівництво ще влітку. Дуже задоволені співпрацею з львів’янами, кажуть, що немає жодних непорозумінь і успіх будівництва багато в чому залежить від бригадира, бо будує дуже якісно та ретельно – «як для себе».

Але головним викликом для власників ділянок зараз є відсутність електроенергії, поки кооперативу в обленерго відмовляють у підключенні до сусідньої мережі. Забудовники-новачки  намагаються вирішувати цю проблему, бо зима не за горами.

На перших порах допоміг Червоний хрест – виділив намет, де можна було б переночувати будівельній бригаді, та три генератори, щоб забезпечити роботу електричних  інструментів. Дмитро каже, що два з них вже виходили з ладу від дуже інтенсивної роботи.  Їх ремонтують та продовжують працювати далі. Проте це, безумовно, не вихід для колективного будівництва. Дружина Наталія додає: «Зверталися до донорських організацій по допомогу. Нам сказали, що треба спочатку купити землю, а потім ми допоможемо кооперативу з енергопостачанням – не грошима, можливо сонячними панелями чи вітрогенераторами. Купили. Далі сказали, побудуйте перші  будинки, щоб ми бачили, що ви не на перепродаж землю взяли.  Добудовуємо. І дуже чекаємо допомоги, бо без енергії поселення не зможе існувати».

Але у «Мальовничому» пішли далі. Вирішили для всіх бажаючих організувати будівництво з урахуванням сучасних стандартів до енергоефективності та екологічності житла. Для цього звернулися за досвідом до одного з лідерів екобудівництва в Європі – Німеччини. Уклали партнерську угоду з організацією Україно-Німецький форум.

На виробництві солом’яних блоків для забудовників кооперативу «Мальовниче» працюють українські спеціалісти

Координатор форуму Алекс Родіонов (Німеччина) розповідає: «Ми вирішили залучити недорогі ефективні технології швидкого будівництва з солом’яних блоків. Сировина поруч, соломи на Київщині досить, так що логістика недорога. У сусідньому селі організували цех з виробництва блоків. Приміщення поки безкоштовно надав місцевий підприємець. Завезли обладнання, орендували техніку, навчили бригаду з восьми осіб, орендували кран, вантажівку і почали роботу. Все це оплачується членами кооперативу. Німецька сторона забезпечила проект типового будинку з солом’яних блоків. Щодо вартості будемо дивитися, скільки вийде. Орієнтовно припускаємо, що готова коробка без вікон обійдеться приблизно в 130-200 доларів за квадратний метр».

Зараз на ділянці вже зводиться «солом’яний» будинок за німецькою технологією. Він робиться без фундаменту, на спеціальних гвинтах. За словами фахівців, це надійно і значно економить час і кошти. Але можна будувати і на стрічковому фундаменті, стіни легкі, з відмінними теплоізоляційними властивостями, штукатуритися будуть екологічними глиняними і вапняними розчинами. Очікується, що об’єкти будуть споживати енергії в 3-4 менше, ніж в стандартному багатоквартирному житло серій 60-80 років. В рамках проекту планується побудувати 10 будинків з солом’яних блоків.

Будинок-конструктор: ідеально підходить для переселенців

Оз таких конструкцій зводиться будинок за один день

 

Дмитро Кухарев, директор ТОВ «Дімбетон»,  переїхав з Донецька до Києва п’ять років тому. Натхненний завзятістю активістів кооперативу «Мальовничий», він впроваджує незвичайну технологію: проектування та монтаж залізобетонних одноповерхових будинків. Тобто це такий собі «конструктор». Ці будинки популярні в Італії, скандинавських країнах, Прибалтиці, зводяться без фундаменту, просто на землі. Виробник цих комплектів директор ТОВ «Дімбетон» Дмитро Кухарев стверджує, що можна сконструювати будинок будь-якого розміру (від 15 до 158 кв.метрів), пізніше можна додавати нові блоки-«кімнати», та, найголовніше, житло можна встановити за три дні, а також розібрати та перевезти на інше місце!

«Якщо у замовника небагато грошей, то можна поставити спочатку 15 квадратів, а згодом доростити, наприклад, до 37, або  зі стартових  50 кв. метрів розширитися до 158, — пояснює Дмитро Кухарев. — Це чудовий варіант у нашій країні, оскільки дозволяє людям розпорядитися коштами, які є в наявності».  Головна умова — це знайти земельну ділянку, де можна звести будиночок. І, якщо дійсно таку конструкцію можна транспортувати, то й земля може бути в оренді, не обов’язково придбана у власність.

На даний момент компанія збирає заявки від перших 10 клієнтів для запуску власної програми розстрочки для ВПО, за якою можна отримати основну коробку будинку (з доставкою та монтажом) за 60% як перший внесок, а решту 40% виплачувати протягом 24 місяців.

Ось такі є цікаві й сучасні варіанти, який обрати — вирішувати вам, переселенці!

Контакти:

Кооператив «Містечко переселенців «Мальовниче», Київська область

Член правління  Володимир Шашков

Тел: 095 710 1682

E-mail: peplus2015@mail.ru

Екопоселення «Абрамовка», Київська область

ГО «Кримська діаспора»

https://www.facebook.com/crimeandiaspora/

Координатор проекту Екогромада «Абрамовка» Олександр Старіков

Тел: (066) 249-87-49

ТОВ «Дімбетон»

м.Київ, вул. Бориспільська, 19

директор Дмитро Кухарев

info.smallhome@gmail.com

тел. 068 433 1173

Матеріал рос.мовою можна завантажити тут:  Жилье-для-ВПЛ-русск

Читати також:

У Києві відбулося перше обговорення практикуму деокупації

Практичний досвід волонтерів, які вже сьогодні реалізують процеси деокупації на визволених територіях, має бути корисним не лише у Донбасі після його повернення в Україну, а й в інших регіонах країни – у рамках декомунізації свідомості та розвитку громад. Такого висновку дійшли експерти круглого столу «Деокупація: як це працює?», який відбувся в Українському кризовому медіа-центрі (Київ) …

Міжнародний Комітет Червоного Хреста в Донбасі: допомога людям по обидві сторони війни

Зайцево, Ленінське, Майорськ, Курдюмовка, Первомайське, Нєвєльське, Водяне, Сєверне, Жованка, Бахмутка, Новоселівка2, Кам’янка… Назви цих поселень на Донеччині постійно лунають у повідомленнях з лінії фронту: тут обстріли, руйнування, загибель і поранення людей, у більшості відсутня влада у звичному розумінні – чи то цивільна, чи то військова, немає магазинів, аптек, медичних пунктів, звісно ж, і банківських установ, …

З вірою в себе

Кілька кілометрів рівних рядів однакових світлих будинків з червоними дахами. Це Грузія. Містечко для переселенців. Таких поселень в країні більше 40. З’явилися вони у Південній Осетії в перший рік після війни з Росією. Будували бюджетним коштом та на гроші західних партнерів. А що в Україні? А у нас поки що нічого. Поки що. На державу надії …

«Мій будинок — моя фортеця»: як переселенці у Львові вирішують житлові проблеми?

Что нам стоит дом построить?  …Я подумал, что тужить? Нужно взяться нам и строить… Саме ці рядки згадалися під час розмови з представниками організації «Громадський рух переселенців Донбасу». І в цій асоціації немає ні краплі іронії. Ця команда заслуговує на повагу й підтримку. Адже, незважаючи на те, що проекти будівництва житла для переселенців настільки складні …