Жінки страждають від домашнього насильства більше, ніж від пограбувань, зґвалтувань і в автомобільних катастрофах, разом узятих

23.02.2010 | Кількість переглядів: 560

Ці дані підтверджують результати дослідження GFK Ukraine, які проводилися впродовж листопада-грудня 2009 року, на замовлення «Програми рівних можливостей і прав жінок в Україні». Яка ситуація в Донецькій області? Про випадки насильства в сім’ї, нововведення щодо кривдників, про заходи, які проводитимуться в рамках кампанії «Стоп насильству!» журналісти змогли дізнатися 2 грудня 2010 року під час пресу-туру  до Донецького притулку для жертв домашнього насильства.

Про те, як тривала щорічна кампанія «16 днів без насильства» в Україні в 2010 році розповів  менеджер проекту ЄС «Права жінок і дітей в Україні – комунікаційний компонент» Валерій Яхно: «Завдяки нашим партнерам по всій країні, регіональним та місцевим органам влади, а також неурядовим організаціям, ця кампанія щорічно проводиться у більш ніж 12 областях. Зокрема, в Києві, Криму, Донецьку, Харкові, Херсоні, Хмельницькому, Одесі, Полтаві, Миколаєві, Ужгороді, Вінниці, Житомирі. Кампанія включає широкий спектр заходів: прес-конференції, круглі столи, майстер-класи для студентів, працівників неурядових організацій, міліції, радіо, телебачення, вуличні заходи, театральні конкурси …» Крім того, менеджер проекту акцентував на важливості профілактики і запобігання випадкам насильства в сім’ї: «Сьогодні мій заклик буде простим: не мовчіть про домашнє насильство – говоріть! Не терпіть насильство – дзвоніть на гарячу лінію.

Менеджер проекту ЄС «Права жінок і дітей в Україні – комунікаційний компонент» Валерій Яхно у Донецькому соціально-психологічному центрі

Менеджер проекту ЄС «Права жінок і дітей в Україні – комунікаційний компонент» Валерій Яхно у Донецькому соціально-психологічному центрі

Як тривала Всеукраїнська кампанія «16 днів без насильства» в Донецькій області, та які завдання перед собою ставили її організатори, розповіла начальник відділу у справах сім’ї, молоді і гендерної рівності Управління  у справах сім’ї, молоді ДОДА Наталія Костенко: «Третій рік ця акція носить назву «СТОП насильству!» Наше головне завдання – формування нетерпимого ставлення до насильства, розробка дієвих механізмів, запобігання, призупинення та подолання насильства».

Соціальний працівник центру проводить екскурсію для журналістів

Соціальний працівник центру проводить екскурсію для журналістів

Стосовно ситуації у Донецькій області експерт зазначила: «За 9 місяців поточного року, до всіх суб’єктів реалізації закону про запобігання насиллю в сім’ї звернулося більше 8 тисяч осіб в Донецькій області.  90% з цих звернень – жінки, 2% – діти, 3, 5 тисяч осіб, які здійснюють насильство, поставлені на облік.

Змінюється форма насильства – раніше фіксувалося здебільшого фізичне насильство, сьогодні ж ми маємо безліч фактів психологічного. Майже дві тисячі – здійснювали фізичне насильство, а понад півтори тисячі – психологічне. Що стосується економічного насильства, то можна сказати, що часто ці ситуації, пов’язані з різними категоріями сімей. Це не лише чоловіки і дружини, це ще і батьки-пенсіонери. В свою чергу, кількість звернень до різних органів останнім часом зросла, але кількість поставлених на облік протягом цього року знизилася».

У Донецькій області існують 4 центри допомоги жертвам насильства, 3 з них державні. Це Центр соціально-психологічної допомоги; медико-психологічній центр, який надає спектр послуг, пов’язаних з медикаментозним лікуванням; кризовий центр Регіонального центру материнства і дитинства, який вже більше 8 років працює з проблемами, що пов’язані з сексуальним насильством; регіональний кризовий центр «Жінка для жінки», який створений при громадській організації Обласної ліги  ділових і професійних жінок. Цей центр надає послуги на громадських засадах, і сюди теж звертаються безліч осіб, які зіткнулися не лише з проблемою насильства в сім’ї, але і з проблемою торгівлі людьми.  Наталія Костенко також повідомила, що зараз проводиться робота над програмою, яка створила б умови для роботи з тими особами, які здійснюють насильство.

Про особливості роботи Центрів соціальних служб у справах сім’ї розповіла начальник відділу методичного забезпечення соціальної роботи Донецького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Людмила Буркаль: «Специфіка діяльності ЦСССМ полягає в тому, що ми надаємо  безкоштовні, конфіденційні, анонімні послуги всім, хто звертається до нас по допомогу. У Донецькій області система соціальних служб складається з 52 центрів. Ми надаємо як профілактичні послуги, так й індивідуальну допомогу.  Число людей, які приходять до нас в подібних ситуаціях, з кожним роком зростає. Так, в 2000 році  це були поодинокі випадки. На сьогоднішній день вже офіційних звернень більше 700, з них дітей – 100-140 на рік. Хочу зазначити, що дуже ефективним є саме анонімне надання послуг. Кожна людина може просто прийти і розповісти про свою проблему і попросити підтримки».

У 2006 році в Донецьку був відкритий центр соціально-психологічної допомоги. Фінансується він з бюджету Обласної ради. Спочатку цей центр планувався як притулок для молодих людей у віці від 18 до 30 років, які опинилися в складних життєвих обставинах, але сьогодні на його території знаходяться і діти з мамами. Одночасно в центрі можуть проходити реабілітацію 15 осіб, курс складає не більше 90 днів. Детальніше про роботу центру розповів його директор Андрій Ковальов: «Потрапляючи сюди, із постраждалими від насильства працюють психологи, соціальні працівники, ми надаємо житло і юридичні послуги, всіляко допомагаємо, щоб згодом ці люди увійшли до соціуму вже реабілітованими. За 4 роки існування центру, у нас побувало 449 осіб. Центр розрахований на прийом 15 клієнтів водночас, але є і додаткові місця. Установа працює на 100% – місць вільних ніколи не немає. За 2010 рік у нас побувало вже 104 людей.

Буває, що до нас звертаються люди кілька разів. Начебто проблема вирішена, подружжя згодне знову жити разом, але відбувається якийсь конфлікт і ситуація повторюється. Відсоток повернення не більше 2%. У 2010 році зі 104 осіб повернулися лише двоє. У нашому центрі мами живуть з дітьми різного віку. Трапляється, що до нас потрапляють і похилі. Та ми працюємо не лише з тими, хто знаходиться у нас в центрі, але і виходимо на тих, хто чинить насильство. Якщо необхідно, ми підключаємо міліцію і прокуратуру».

Довідка:

Щорічна  національна інформаційна акція «16 днів проти насильства» є частиною національної кампанії «Стоп насильству!» та проходить щорічно з 25 листопада по 10 грудня у цілому світі. Завданнями кампанії є боротьба з насильством щодо жінок, дітей, насильства в сім’ї.

Згідно з результатами дослідження, здійсненного на замовлення «Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні»:

  • 44 % українців стикались в своєму житті з насильством в сім’ї;
  • 30% респондентів зазнавали насильства в сім’ї до 18 років;
  • 29% респондентів – після досягнення повноліття.
  • Жінки частіше потерпають від насильства в дорослому віці (33% проти 23% чоловіків), в той час як чоловіки – у віці до 18 років (34% юнаків проти 27% дівчат).

Читати також:

На шляху від красунь до розумниць. Як змінюється представленість жінок в медіа Луганщини

Третя, остання в 2021-му році, хвиля гендерного моніторингу принесла на оцінку 1034 матеріали, що побачили світ в інтернет-виданнях Луганської області, і 17 текстів, що оприлюднила обласна газета «Луганщина» (єдине друковане видання з десяти досліджуваних медіа) на тижні з 7 по 13 червня. Загальні тенденції залишаються незмінними: російськомовні онлайн-видання («Восточный репортер», «Трибун», «В час пик», «0642.ua …

Хто такі «люди з яйцями» і чиє обличчя має поліція Луганщини

У квітні 2021 року відбулася чергова хвиля гендерного моніторингу регіональних медіа 24 областей України (попередні були в лютому 2021-го, до того – в 2017-му і 2019-му роках). В Луганській області досліджуються 9 популярних онлайн-медіа і обласна газета «Луганщина». З 12 по 18 квітня 2021 року загалом було оцінено 60 газетних повідомлень і 1001 матеріал, що …

«ГРОМАДА Схід» — одне з найбільш гендерночутливих видань в Україні (результати моніторингу в лютому 2021 р.)

До чергової хвилі моніторингу рівня гендерної чутливості донецьких медіа 2021 року (попередні відбулися в 2017 і 2019 роках), включено 5 інтернет-видань (ІА «Вчасно», «Новости Донбасса», «POKROVSK.NEWS», «62.ua – Сайт города Донецка», «0629.com.ua – Сайт города Мариуполя») та 5 друкованих видань («Восточный проект», «ГРОМАДА Схід», «Знамя индустрии», «Приазовский рабочий», «События»). Кожне медіа аналізували за п’ятьма категоріями: …

Одне з гендернонайчутливіших видань «живе» у Луганській області: результати моніторингу 2020

Упродовж 11-18 жовтня  було проведено п`ятий гендерний моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області. Проаналізовано 99 новин 4 інтернет-видань Луганщини (“Попасна.City”, “6451 сom.ua – Сайт города Лисичанска”, “Сватове.Сity”, “Троїцьке.Сіty”) та  93  новин 4 друкованих видань  (“Вісті Біловодщини”,” Вісті Марківщини”, “Рубіжанські новини” і “Телегазета”) Оцінювання відбувалося за кількома категоріями: дотримання гендерного балансу (кількість чоловіків та жінок як …