Донецький прес-клуб видав збірку інноваційно-методичних розробок з медіаграмотності для педагогів

14.09.2016 | Кількість переглядів: 3 701

З березня по червень 2016 року тривав конкурс на кращу інноваційно-методичну розробку з питань медіаграмотності для педагогів навчальних закладів Донецької області. Конкурс став фіналом проекту «Навчання основам безпеки в сучасному цифровому та медіапросторі», який за підтримки Посольства США в Україні реалізувала громадська організація «Донецький прес-клуб».

Протягом жовтня 2015 р. – березня 2016 р. тренери  прес-клубу провели 10 фахових заходів в навчальних закладах Маріуполя, Слов’янська, Покровська та Бахмута. Нові знання та навички стосовно сучасних медіа, принципів та стандартів діяльності засобів масової комунікації, а також критичного ставлення до медіа-продукту отримали понад 130 педагогів шкіл та вишів регіону.

Конкурс було започатковано задля створення творчого навчально-методичного доробку, спрямованого на поширення знань щодо питань медіаграмотності серед різних цільових аудиторій: студентів, школярів та їхніх батьків, працівників освіти та загалом представників місцевих громад.

На розгляд журі було подано 32 роботи (7 – від вищих навчальних закладів, 25 – від загальноосвітніх шкіл). У збірці, що пропонується вашій увазі, надруковано 13 кращих робіт, відібрані експертами (з них 8 — призових).

Головою журі виступила Олена Тараненко, завідувачка кафедри журналістики Донецького національного університету (Вінниця), к.філ.наук, доцент, член Національної Спілки журналістів України, тренер з медіаосвіти та медіаграмотності  Internews Network, член науково-методичної комісії з журналістики МОН України та наглядової ради програми з медіаграмотності Академії Української Преси (АУП). Також з конкурсними роботами працювали Людмила Гуменюк, директор Центру медіареформ, медіатренер, магістр політичної комунікації Шеффілдського університету (Велика Британія) та Сергій Штурхецький, медіа-тренер, член Комісії з журналістської етики, науковий співробітник Національного університету «Острозька академія».

Перші місця посіли групова робота викладачів Слов’янського професійного аграрного ліцею Наталії Іващенко та Оксани Бойко «Тренінг «Медіаграмотність – ми йдемо на допомогу» та робота «Квест «Людина і ЗМІ» вчителя ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9 м. Торецька Ганни Мартишевської.

Другі місця журі присудило роботі «Практичне заняття з медіаграмотності для учнів 4-го класу», автором якої є  вчитель ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Лисівка Красноармійського р-ну Ольга Безрук та автори «Квест-проекту «Анна Кареніна»: вчора, сьогодні, завтра» — вчителі ЗОШ І-ІІІ ступенів м. Дружківки Олена Стопкевич та Тетяна Гаденко.

Треті місця отримали «Конспект заняття для учнів 5-го класу «Я – медіаучень!» вчителя ЗОШ І-ІІ ступенів № 6 м. Покровська Вікторії Портянної та «Матеріали для практичних занять з медіаграмотності», автором яких є вчитель ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 м. Мирнограда Людмила Понцир.

В окремих номінаціях журі вирішило відзначити ще декілька методичних розробок. Зокрема, за комплексне наукове дослідження та впровадження знань з медіаграмотності в процес підготовки фахівців вищої школи було нагороджено групу авторів Красноармійського педучилища за дослідження «Медіаосвітні технології – важливий засіб модернізації вищої освіти (з досвіду роботи)», авторками якої є Олена Олійник, Валентина Климова, Дар’я Кабанова та Людмила Кривенко.

Спільний проект вчителів ЗОШ І-ІІІ ступенів № 64 м. Маріуполя Вікторії Ємцової та Сергія Піддубного «Навчально-методичний комплекс «Медіакомпетентність як інноваційна практика організації навчально-виховного процесу» журі відзначило як найбільш креативне втілення знань з медіаграмотності в практику навчального процесу.

 Як зазначили експерти на  церемонії нагородження, конкурс ставив за мету стимулювати ідеї педагогів для розробок, які напряму стосуються питань, пов’язаних саме зі споживанням медіапродукту, протистоянням маніпуляціям у ЗМІ, боротьбі з пропагандою тощо, тому важливо, що фіналістам конкурсу чудово вдалося закласти в свої методики принципи критичного мислення, навичку розмежовування фактів і суджень, практичні вправи з формування аналітичних здібностей учнів в тих шкільних предметах, які викладаються. Адже це найголовніше – навчити дітей мислити самостійно, порівнювати, піддавати сумніву інформацію,  перевіряти  джерела і створювати власні медіаповідомлення .

Переконані, що досвід професійного обговорення теми медіаграмотності та її втілення в конкретні методичні розробки, презентовані в цій збірці, підуть на користь працівникам освіти та стануть в пригоді в сучасному навчальному процесі.

Електронну версію Збірки можна завантажити тут:

Звертаємо вашу увагу, що електронний збірник містить більше матеріалів, оскільки деякі з них неможливо було розмістити у друкованій версії з технічних причин.

Читати також:

Хто такі «люди з яйцями» і чиє обличчя має поліція Луганщини

У квітні 2021 року відбулася чергова хвиля гендерного моніторингу регіональних медіа 24 областей України (попередні були в лютому 2021-го, до того – в 2017-му і 2019-му роках). В Луганській області досліджуються 9 популярних онлайн-медіа і обласна газета «Луганщина». З 12 по 18 квітня 2021 року загалом було оцінено 60 газетних повідомлень і 1001 матеріал, що …

Міст «Львів-Тернопіль»: у медіа треба узаконити 90% україномовного контенту

18 травня 2020 року у Львівському пресклубі відбувся відеоміст Львів-Тернопіль на тему «Двомовність чи «мовна шизофренія»? Яку мовну політику утверджують для аудіовізуальних медіа законопроєкти «Про медіа» (№2693 і №2693-1)?». Віктор Біщук, заступник директора ТРК «Перший Західний» вважає, що проєкт закону «Про медіа» не зовсім відповідає нормам Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». – Зважаючи …

Блокувати антиукраїнський контент у всіх соцмережах, — експерт у відеомості Львів-Чернігів

Такий найбільш радикальний профілактичний захід радять зі Львова записати у законопроєкті «Про медіа». Навіть якщо хтось захоче одержати цей контент як платний. 12 травня відбувся відеоміст Львів-Чернігів на тему “Які зміни-доповнення необхідно внести у законопроєкти «Про медіа» (№2693 і №2693-1) для захисту медійного простору України від держави-агресора Російської Федерації?”. -  Ці законопроєкти мене лякають, — каже …

Кожному голові ради — по кишеньковій телерадіокомпанії? — редактор газети

Мовлення територіальних громад треба заборонити, бо воно знищить в Україні дві третини вже реформованих локальних друкованих видань. Пресі потрібен свій закон, а не №2693 «Про медіа», який фактично є законом про аудіовізуальні послуги. Такі думки, зокрема, прозвучали під час відеомосту Львів-Харків, в якому взяли участь медіаексперти двох регіонів. Журналістка і редакторка зі Львова Тетяна Вергелес …