Захистити чи знищити?

12.02.2013 | Кількість переглядів: 1 644

Вовк знаходиться у переліку шкідливих тварин лише в Україні, більше в жодній країні такого немає. Навіть в Росії та Білорусії він вже тільки «пушний звір». Про це розповів на прес-конференції в Донецьку директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

Польський досвід
У Польщі вовк у 80-х роках минулого століття також вважався шкідником. У 2000-му його внесли до Червоної Книги, чисельність сягнула понад 500 голів й досі знаходиться на тому ж рівні. «Тобто історія про те що, якщо не стріляти цих хижаків, вони надзвичайно швидко розплодяться, це просто мисливська байка, – запевняє експерт. – Коли людина не втручається у вовчі справи, у зграї зпрацьовують механізми саморегуляції».
Польські вовки зосереджені переважно упродовж українського та білоруського кордону. Місцеві екологи знають точну кількість тварин у кожній зграї. Також у Польщі розроблені і впроваджені спеціальні підзаконні акти, які захищають «санітарів лісу». Зокрема, законодавством передбачені великі штрафи за вбивство цього звіра. В середньому по Європі фіксують приблизно 0,5 % нападів вовків на сільгосптварин. У Польщі господарям видаються Порадники «Як вберегти худобу від вовків». В.Борейко коментує: «Якщо доведено, що покусав чи з’їв когось саме вовк, то власнику, який зазнав збитків, держава виплачує компенсацію. Загальна сума збитків дорівнює вартості однокімнатної квартири у передмісті Варшави». Також поляки ретельно охороняють вовчі лігва та місця пересування звіра: там, де виведені вовчата,  забороняється рубати ліс або мандрувати. Міністерство екології Польщі звернулося до Кабміну України з проханням заборонити стріляти вовків у 30-кілометровій смузі упродовж кордону. Нещодавно сусіди добилися такої заборони від уряду Словакії.

Ще українського еколога вразив такий прояв турботи про вовків та й взагалі про усіх лісових мешканців: спеціально для того, щоб тварини не потрапляли під колеса, дороги закриті парканом, але, щоб не перешкоджати пересуванню звірів для них збудовані спеціальні мости через автобани. Також цікавий світовий досвід вакцинації вовків від сказу за допомогою спеціальних приманок.
А що ж у нас?

В Україні на сьогодні навіть немає точної статистики щодо кількості вовків: за деякими даними мисливських господарств їх 2700, а за підрахунком природоохоронників – близько тисячі. За словами В.Борейка, в нашій державі вовк – єдина велика дика істота, за вбивство якої бракон’єра не можна покарати, тому що закон не захищає цих тварин, не існує жодних штрафів. «Ось зараз ми добиваємося через Міністерство аграрної політики та продовольства встановлення такси за відстріл вовка, – розповідає експерт. – Йдеться про суму в тисячу гривень.  Сподіваємося, що на початку весни ця норма вже діятиме».

Закон України, яким була ратифікована Бернська конвенція у 1996 р., дозволяє регулювати чисельність вовка на території держави, тобто здобувати його в обмеженій кількості та під суворим контролем. Наразі немає обгрунтованої національної програми з управління географічними популяціями вовка, тому підхід до виду як до «шкідливого» є застарілим. Але згідно Закону України «Про мисливське господарство та полювання», вовк є бінарним видом, тобто він одночасно занесений і до переліку мисливських тварин, яких мають охороняти у мисливський сезон, і до списку шкідливих, що підлягають знищенню. Стаття 19 цього документу дозволяє полювати на вовка за відстрільними картками на хутрового звіра з жовтня по лютий. А стаття 33 цього ж закону говорить про те, що відстрілювати «сірих хижаків» можна як в мисливський, так і в немисливський сезони та у будь-якій кількості. Що необхідно зробити, щоб захистити вовка в Україні?

На думку фахівців-зоологів, у першу чергу треба вакцинувати вовків від сказу, а не знищувати. У місцях, де низька чисельність диких копитних, заборонити полювання, замість того, щоб стріляти вовків. Також необхідно боротися з мисливцями на гелікоптерах та снігоходах, припинити видавати премії за вбивство «санітара лісу». Треба розробити систему виплати компенсацій господарям сільгоспхудоби, якщо вони понесуть збитки від нападу хижака, адже стаття 32 Закону України «Про тваринний світ» це декларує. Та найголовніше: вилучити з екологічного та мисливського законодавства термін «шкідлива» тварина щодо вовка.

Читати також:

У Донецькій області експерти знайшли найбільшу кількість антивовчих публікацій

Про це розповів директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. Нещодавно підбито підсумки Міжнародного конкурсу «Гніле перо» ім. Старої Шапокляк, «нагороди» в якому отримали журналісти за поширення сенсаційних пліток про тварин та розпалювання видового терору

«Треба боятися не вовка, а людину у вовчій шкірі» – Володимир Борейко

Деякі екологи стверджують, що в Україні активно поширюється біоксенофобія щодо вовків, до того ж ЗМІ в наш час публікують чимало неперевірених, антиекологічних відомостей про цих тварин