Затишшя перед бурею? Чи варто жителям Донецької області чекати закриття шкіл в 2013 році?

17.09.2012 | Кількість переглядів: 584

«У 2012 році кількість закритих шкіл значно зменшилася. Якщо в 2011 їх було 213 в Україні (з них 18 припадає на Донецьку область), то на початок вересня 2012 року ця цифра складає всього 73 загальноосвітніх учбових заклади (жодного на Донеччині)», — таки дані отримані Східноукраїнським центром громадських ініціатив від Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України. Громадські організації зв’язують цю позитивну тенденцію з прийдешніми виборами і припускають, що буквально після нового року ці показники нестримно злетять вгору при розгляді нових бюджетів, тим паче, що коштів на утримання учбових закладів в малих громадах, як завжди, бракуватиме.

Що необхідно робити і як діяти колективу школи, місцевим активістам, якщо учбовому закладу загрожує закриття? Чи можна його зберегти? Що для цього треба? Ці та інші питання під час інформаційної зустрічі «Свіжі ідеї для збереження малих шкіл в малих громадах» обговорювали керівники місцевих відділів освіти, директора, вчителі, батьки, представники ініціативних груп шкіл і громадські активісти Донецької області. Захід відбувся 13 вересня в Донецькому прес-клубі за ініціативою Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ).

«Впродовж року співробітники нашої організації направили близько 300 інформаційних запитів в різні державні структури. Нас цікавили проблеми ліквідації шкіл в Україні (статистика ліквідованих і реорганізованих шкіл, основні критерії ліквідації, показники шкільної мережі по областях тощо), — розповів юрист СЦГІ Вадим Сабінін. — В результаті ми отримали дані про кількість ліквідованих шкіл за останні п’ять років в розрізі усіх областей (всього 632), дізналися про головні причини закриття та найбільш часті порушення при процедурі ухвалення рішення про ліквідацію шкіл». За словами юриста, в першу чергу побоюватися треба тим учбовим закладам, в яких вчиться невелика кількість дітей: менше 40 — в сільській місцевості, і менше 300 — в місті. «За даними СЦГІ подібних учбових закладів в Донецькій області трохи більше 600. Але можливість зберегти такі школи є. Все залежатиме від згуртованості команди школи і місцевих жителів, їх наполегливості та готовності до активних дій на захист своїх прав», — підсумував Сабінін.

У рамках заходу заступник голови Східноукраїнського центру громадських ініціатив Оксана Дрепіна представила практичний посібник «Як зберегти школу у своїй громаді: керівництво до дії» (зкачати можна по посиланню: http://totalaction.org.ua/content/stvorjujemo-posibnyk-zberihajemo-shkoly). «Ця книга — практичний посібник з правової самоосвіти для педагогів і громадських активістів. Авторський колектив прагнув донести до читача ідею того, що в ситуації збереження учбового закладу потрібні постійний громадський контроль за діями місцевої влади, застосування комплексу громадських і правових дій. Ми хотіли зробити цю книгу максимально практичною, тому використали «живі» приклади з досвіду загальноосвітніх учбових закладів та ініціативних груп різних куточків України», — підкреслила Оксана Дрепіна.

Вона також розповіла про найближчі плани організації, майбутні заходи, заплановані у рамках проекту «Разом до збереження і розвитку освітніх послуг в малих громадах».

Так, в жовтні поточного року відбудеться тренінг «Організація громадських кампаній для збереження шкіл у своїх громадах». Учасники з Луганської, Донецької і Харківської областей зможуть ознайомитися з правовими аспектами регулювання процесу ліквідації шкіл, підготуватися до реалізації громадських дій на місцях для зміни рішень місцевої влади відносно подальшої долі школи. Як-то: ліквідація учбового закладу, зниження ступенів, а також необгрунтоване злиття. Присутні дізнаються про те, як посприяти розширенню освітніх послуг, перетворенню шкіл в учбово-виховні комплекси, відкриттю груп короткочасного перебування дітей дошкільного віку, раціональному використанню приміщень освітніх установ тощо.

Усім, хто хотів би взяти участь в тренінгу проекту «Разом до збереження і розвитку освітніх послуг в малих громадах», необхідно заповнити анкету-заявку до 10 жовтня 2012 року. Детальніше на сайті Центру http://www.totalaction.org.ua/ в розділі проекту.

Довідка:

Інформаційна зустріч відбулася у рамках проекту «Разом до збереження і розвитку освітніх послуг в малих громадах», який реалізується Східноукраїнським центром громадських ініціатив при фінансовій підтримці програми «Громадське суспільство і належне управління» Міжнародного Фонду «Відродження».

Посібник створений у рамках проекту СЦГІ «Вчимося праву — зберігаємо школи», який фінансувався Освітньою програмою Міжнародного Фонду «Відродження».