Якою має бути реформа вугільної промисловості, щоб галузь стала самодостатньою та інвестиційно привабливою?

11.09.2010 | Кількість переглядів: 577

23 вересня 2010р. у Донецькому прес-клубі пройшло засідання за участі  доктора економічних наук, завідуючого кафедрою економіки та маркетингу ДонНТУ Олександра Кендюхова, директора Центру економічних досліджень ДП «ДонВУГІ» Володимира Болбата, заступника завідуючого відділом проблем перспективного розвитку ТЕК Інституту економіки промисловості НАН України Леоніда Стариченка.

«На сьогодні, наша держава, входячи до перших 10-12 країн світу за обсягами видобутку вугілля, посідає останні позиції щодо продуктивності праці шахтарів різного профілю. Ці показники від 3 до 8 разів нижчі, ніж у Польщі, Росії та Казахстані» – зазначив Леонід Стариченко під час прес-конференції. На його думку, всі країни, що успадкували збиткову вугільну галузь, вже здійснили або продовжують здійснювати її радикальну реструктуризацію, зменшуючи або скасовуючи державні вливання. «Дотації на покриття збитків не отримують вуглевидобувні підприємства Росії, де за більш сприятливих, ніж в Україні, природних умов закрито дві третини шахт, і водночас досягнуто значного збільшення вуглевидобутку», – підкреслив Стариченко.

За словами Олександра Кендюхова, Україна має приватизувати ті підприємства вугільної галузі, що залишились, та направити отримані кошти на нові державні  високотехнологічні виробництва. «Всі підприємства цієї сфери, продукція яких не  призначена для державних енергогенеруючих компаній – підпадають під приватизацію»,  – вважає експерт, – «водночас необхідно розглянути новітні передові розробки щодо отримання синтезу газу із вугілля та вивчити (обробити)  різноманітні варіанти запровадження  цих напрацювань».

На запитання журналістів щодо першочергових заходів реформування вугільної промисловості, Володимир Болбат відповів: «Держава вже не в змозі «закопувати» міліарди гривень у шахти, отримуючи при цьому мізерний прибуток. На мій погляд, необхідно в першу чергу вирішити такі основні питання: створити в державі штучний дефіцит українського вугілля, змінити ціноутворення на вугільну продукцію, перетворити шахти на багатопрофільні підприємства за рахунок: видобутку газу, рідкоземельних елементів, будівельних матеріалів, води, електроенергії тощо, водночас перейти на почасову оплату праці». Крім того, торкаючись питань безпеки Володимир Болбат поставив акцент на тому, що перед наукою постає головне питання – вирішити проблему метану, як джерела вибухів, пожеж та  викидонебезпечності.