Який внесок в економіку країни зробив 2011 рік?

30.12.2011 | Кількість переглядів: 590
Юрій Макогон та Олександр Кендюхов

Юрій Макогон та Олександр Кендюхов

Наприкінці року провідні вчені-економісти Донеччини зібралися, щоб підбити підсумки року 2011 року та обговорити тенденції в економічній сфері. Думки експертів з деяких питань були одностайними, в той же час, з певними тезами своїх колег вони абсолютно не погоджувались і жваво дискутували.

Наприклад, за даними державної статистики, зростання промисловості України виглядає дуже переконливо. «У 2011 році (порівняно з 2010-им) цей показник становить близько 108-107%. Але, якщо дивитися на ці цифри в графічному вигляді, то це буде вже практично горизонтальна лінія. Тобто – бурхливого зростання, на жаль, немає. У 2010 році цифри були в межах 110-112% (база була ще нижчою 2009 року). Сам графік виглядає дещо спокійним – ривка немає», – зазначив директор Донецької філії Національного інституту стратегічних досліджень, професор ДонНУ Юрій Макогон.

Голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів, професор ДНТУ Олександр Кендюхов охарактеризував 2011 рік як рік створення базових економічних умов. «Уряд почав проводити реформи в економіці: прийнятий податковий кодекс, проведена пенсійна реформа, на повну силу запрацював бюджетний кодекс. Однак підсумки цього року свідчать про те, що стратегічна мета (входження України протягом 10 років до двадцятки найбільш економічно успішних країн світу), на жаль, за допомогою цих інструментів навряд чи може бути досягнута». За словами експерта, ми взяли певну європейську практику в податковій системі та вклали її в податковий кодекс, те саме зробили і з пенсійною реформою, але ці інструменти здатні забезпечити економічне зростання тільки на рівні 1,5-3%. «Щоб зробити економічний стрибок, нам необхідно орієнтуватися на 15-20% економічного зростання на рік. Тобто ми вже бачимо протиріччя в обраних інструментах і в поставленій меті, отже – невідповідність тактики вибраної стратегії», – підкреслив Кендюхов.

З позитивних моментів пан Олександр відзначив стабільність грошової одиниці. НБУ у 2011 році спрацював на «п’ятірку», і курс гривні протягом року залишався досить с стійким. Звичайно, Національному банку допомагало те, що Європа і США постійно додруковували свої грошові одиниці… Також за всі роки незалежності України була зафіксована рекордно низька інфляція. Але це, перш за все, заслуга природи, заслуга рекордно високого врожаю, а не цілеспрямована економічна робота протягом 20 років. Якби урожай був за рівнем літа 2010-го, тоді ситуація була б більш плачевною», – наголосив експерт. Проте Юрій Макогон заперечив позитивність ситуації, пов’язаної з роботою НБУ. За його словами, інфляція в Україні становить близько 11%, і на докризовий рівень ми в цьому році ще не вийшли. «Щодо курсу гривні, то я продовжую наполягати, що він штучний. Він не відповідає природному стану справ, попиту та пропозиції,  немає  наповненості товарами і послугами нашої грошової одиниці», – зауважив професор Макогон.

Що ж стосується ситуації власне в Донецькій області, Юрій Макогон бачить серйозне зростання: «2011 рік у нас завершується в межах 16%, а 2010 рік закінчився в межах 8%. При цьому, у нас дуже серйозний відрив від інших областей, де темпи зростання набагато нижчі. Це говорить про те, що Донецька область як і раніше залишається локомотивом промисловості Україні».

Читати також:

Євро-2012 – лихо чи благо для економіки України? (АУДІО)

Українці сподіваються, що Чемпіонат Європи з футболу допоможе залучити інвестиції в економіку країни

Що нам очікувати від 2012 року? Чи допоможе Євро-2012 українській економіці?

«В Україні буде продовжуватися дуже скромне зростання валового продукту – 3-5%; при цьому інфляція буде близько 10%», – вважає директор Донецької філії Національного інституту стратегічних досліджень, професор ДонНУ Юрій Макогон