Які проблеми постають перед донеччанами при оформленні закордонних паспортів?

15.07.2011 | Кількість переглядів: 571
Учасники прес-клубу

Учасники прес-клубу

Під час проведення громадською організацією Фонд «Правова просвіта» регіонального моніторингу «Сприяння мешканцям Донецька в безперешкодній реалізації права на свободу пересування» ескперти виявили специфічні місцеві умови отримання документів. Результати своєї роботи вони презентували на засіданні Донецького прес-клубу напередодні літнього сезону, коли питання оформлення закордонних паспортів актуалізується найбільше.

«По-перше, вимога довідки про відсутність правових перешкод, під якою розуміють банальну довідку про несудимість. Діючим законодавством ця довідка не передбачення й у публічних документах немає вимоги її надання, відповідно, й оплачувати її громадяни не зобов’язані», – підкреслив юрист Фонду «Правова просвіта» Леонід Чернявський, – «по-друге, коливання вартості бланків закордонних паспортів, адже вона ніде не закріплена офіційно й немає її техніко-економічного обгрунтування. Якщо ви отримуєте закордонний паспорт за загальною процедурою, то вартість бланка складає 150 грн, якщо ж ви хочете отримати паспорт у термін до 10 робочих днів, то вартість збільшується до 337 грн 50 копійок. Хоча ці бланки можна було б замовляти заздалегідь у певній кількості, й це б не впливало на вартість бланкової продукції». Юрист також акцентував, що навіть при наявності інформаційних стендів доступ до інформації залишається незадовільним. Адже ці інформаційні дошки – єдине джерело інформації, а знаходяться вони тільки всередині будівлі ЗГІРФА, а отже у вихідні громадяни не можуть отримати інформацію. Це пов’язано з втратами часовими, а, отже, й матеріальними.

Проте, як зазначає Леонід Чернявський, на відміну від інших областей, де інколи вимагають страховий поліс, нібито доброчинні внески до певних благодійних фондів тощо, на Донеччині подібних вимог не виявлено. Крім того, забезпечення громадян необхідними матеріальними умовами можна вважати достатнім: наявні дошки з доволі вичерпною інформацією щодо переліку необхідних документів для процедури отримання документу, столи і стільці.

У свою чергу заступник начальника Управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб  ГУМВС України у Донецькій області Володимир Бучок підкреслив, що для Донеччини з населенням 4,5 мільйони громадян, надто малою є кількість вузлів державної інформаційної системи реєстрації фізичних осіб та їх документування, яких наразі налічується всього 12. Також проблемною є ситуація, коли в користуванні громадян перебуває 3 види паспортів, що неприпустимо за умовами безвізового режиму з ЄС. А щодо довідок про відсутність судимості, то це перешкода та проблема не лише для бажаючих отримати закордонний паспорт, а й для працівників ДІС. Адже персональна інформація громадянина законодавчо захищена, й співробітники структури не можуть у повній мірі перевіряти дані про осіб.