Які причини підвищення рівня безробіття в Україні? Тенденції розвитку Донецького ринку праці

14.01.2011 | Кількість переглядів: 591

За словами експертів з працевлаштування, фінансова криза значною мірою вплинула на стан ринку праці – пройшло його перепрофілювання та змінилися деякі пріоритети. Меншим попитом користуються спеціалісти з оформлення банківських кредитів, аналітики з цінних паперів, а також менеджери з підбору персоналу. Натомість з’явилися нові актуальні професії такі, як колектори – спеціалісти з «вибивання боргів» та  антикризові менеджери.  Значно зріс попит на спеціалістів зі сфери продажів, виробництва (особливо якщо мова йде про харчову промисловість), комп’ютерних технологій,  аудиторів, бухгалтерів, лікарів, а також викладачів.

Не поменшало роботи сьогодні і в юристів, адвокатів, працівників судової системи, прокурорів та нотаріусів. Така популярність викликана масовою відмовою банків повертати депозити, які люди почали вимагати через суди й, звичайно, хвиля звільнень, що призвела до збільшення числа позовних скарг до працедавців. На сьогодні є як мінімум два шляхи вирішення проблем у людини, яка втратила роботу в період кризи: звернутися до державної служби зайнятості або до приватної служби з працевлаштування.

зліва направо: заступник директора по управлінню та розвитку консалтингової компанії «Системи обслуговування бізнесу» Катерина Чеботюк та директор рекрутингової агенції «Персонал» Інна Близнюкова під час конференції

Щодо приватних агенцій слід розрізняти між собою служби з працевлаштування й  рекрутингові агенції. У приватних службах з працевлаштування або кадрових агенціях «клієнтом» є сам безробітний, він самостійно сплачує за послугу. Як правило це фіксована сума при реєстрації і 50% при працевлаштуванні. В цьому випадку людина, що шукає роботу, частіше за все, сплачує за інформацію про існуючі вакансії. Рекрутингові агенції, у свою чергу, мають справу з юридичними особами – роботодавцями. Саме за рахунок підприємств-замовників таких агенцій здійснюється підбір персоналу.

До рекрутингу роботодавці звертаються з метою підшукати собі успішного і професійного спеціаліста. Як правило того, хто працює, та інформація про якого відсутня у центрі зайнятості. З підприємством-роботодавцем оговорюються конкретні строки підбору спеціаліста. Рекрутингова агенція використовує пошук мерез власну базу даних, Інтернет, прямий пошук, рекомендації, ВУЗи. Щодо приватних агенцій директор рекрутингової агенції «Персонал» Інна Близнюкова підкреслила: «Спеціалісту, який звернувся до рекрутингової агенції, важливо розуміти, що його резюме зберігається в базі даних, і консультанти агенції самостійно тримають зв’язок з ним за існуючими вакансіями, відповідними профілю спеціаліста. Пошук роботи ведеться прозоро і чесно на основі конкурсного відбору». Інна Близнюкова також наголосила, що з кадровою агенцією важливо заключити договір, в якому йдеться про обов’язки сторін і прописується те, що агенція направляє людину на підприємство з реальними вакансіями за профілем вашої діяльності протягом певного періоду.

Як показує практика, інформація про вільні робочі місця на підприємствах до центрів зайнятості потрапляє через обов’язкові бухгалтерські звіти про наявність вакансій. Але не завжди записи в трудових книжках шукачів роботи відповідають дійсності і профілям існуючих на підприємствах вакансій. Зазвичай люди звертаються до центрів зайнятості за державною грошовою допомогою і безкоштовним підвищенням кваліфікації. Такий підхід не завжди влаштовує роботодавців.

Щодо співпраці із різними «помічниками» під час пошуку персоналу заступник директора по управлінню та розвитку консалтингової компанії «Системи обслуговування бізнесу» Катерина Чеботюк зазначила: «Фінансова криза змушує роботодавців бути більш вимогливими до кандидатів на ту чи іншу вакансію. Перевага надається тим, що вміють працювати у жорстких умовах, враховуючи індивідуальну філософію компанії. Тому зараз більш оптимальним варіантом є співпраця із рекрутинговими агенціями. Вони гарантують роботодавцям представлення як мінімум трьох кандидатів, що відповідають їхнім замовленням. Тобто необхідний спеціаліст буде знайдений напевне, вакансія буде закрита вчасно, всі вимоги будуть максимально точно дотримані».

Та чи можлива співпраця  державних центрів зайнятості із приватними кадровими службами?  Це можливо в таких напрямках: в обміні інформацією щодо існуючих вакансій і успішних кандидатів, що знаходяться в активному пошуку, та в сумісному проведенні майстер-класів з метою сприяння пошуку роботи на ринку праці. Адже сьогодні успішно працюють проекти приватних кадрових та консалтингових компаній, таких як «студії кар’єри», різноманітні практичні тренінги для студентів ВУЗів.

Як, в свою чергу,  постанова Кабміну № 322 про Порядок видачі, продовження  строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства від 8 квітня  2009 р. вплине на нелегальну трудову міграцію? За словами  начальника інспекції по контролю за додержанням     законодавства  про зайнятість Донецького обласного центру занятості (ДОЦЗ) Тамари Цурікової був значно розширений та удосконалений перелік документів, необхідних для отримання дозволу на працевлаштування, збільшений розмір плати за розгляд  заяви  про  надання  дозволу на використання праці іноземця  та  продовження  строку  його  дії, який не змінювався з 1999 року. Раніше  розмір плати складав 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а з вступом в дію нового порядку складатиме чотири мінімальних заробітних плати. Збільшений також розмір штрафу за використання роботодавцем праці  іноземців без дозволу державної служби зайнятості на використання праці іноземця.  З вступом в дію нового порядку штраф складатиме у двадцятикратному розмірі  мінімальної  заробітної  плати, встановленої законом, за кожну таку особу. Крім всього вищесказаного, якщо іноземець без поважних причин не став до роботи у передбачений трудовим договором (контрактом) строк, роботодавець протягом трьох робочих днів повинен письмово повідомити про це відповідні органи внутрішніх справ, державної прикордонної служби і центр зайнятості. У разі анулювання дозволу на використання праці іноземця або у випадку, коли іноземець без поважних причин не приступив до роботи в передбачений трудовим договором (контрактом) строк, іноземця може бути видворено за межі України.