Які перешкоди на шляху впровадження програм ЗПТ можна усунути на місцевому рівні?

04.10.2012 | Кількість переглядів: 815

Валерій Кестер

«Все залежить від людського фактору, в різних областях по-різному виглядає проблема забезпечення безперервності надання ЗПТ, – зауважив експерт ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» Валерій Кестер на круглому столі у Донецьку, коментуючи дані дослідження  щодо оцінки ефективності програм замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) та  вивчення перешкод на шляху її впровадження. – Наприклад, у Черкасах та Криму представники МВС, охорони здоров’я, УБНОНу шляхом підписання договорів, меморандумів зуміли піти назустріч хворим: препарат або доставляється клієнту в СІЗО, або затриманого відвозять на сайт, кошти на транспортування знаходять у місцевому бюджеті. А в деяких областях чекають на врегулювання цього питання «зверху».

В опитуванні йшлося і про необхідність створювати центри інтегрованих послуг, де б хворі з подвійною/потрійною (ВІЛ, туберкульоз, наркозалежність) проблемою могли одночасно отримати й антиретровірусну (АРТ), і протитуберкульозну (ПТТ), і замісну терапію. В Донецьку працюють сайти ЗПТ на базі обласної клінічної туберкульозної лікарні та у психо-інфекційному відділенні міської психлікарні № 2, де лікуються хворі на СНІД.

Що стосується оцінки ефективності ЗПТ, то опитані зійшлися на думці, що клієнти програм краще дотримуються ПТТ та АРТ, покращується їхня соціальна адаптація (працюють, навчаються, одружуються, поновлюють стосунки з близькими, друзями), зменшується доля рецидивів туберкульозу, а також зменшується зараження на ВІЛ та туберкульоз. Ці факти можуть стати показниками моніторингу та оцінки програм ЗПТ.

Дослідження показало, і учасники круглого столу цілком погодились з висновками опитаних, що зміна наркосцени на користь полінаркоманії зменшує кількість потенційних клієнтів програм ЗПТ, до яких беруть лише споживачів ін’єкційних наркотиків опіатної групи.

Крім того, у списку перешкод – негативне ставлення суспільства до програм ЗПТ. Тут мова йде, зокрема, і про внесок з боку ЗМІ, які дуже часто неадекватно висвітлюють це питання, мало розповідають про вигоди від програм, та потреби хворих людей, а у більшості випадків тема ЗПТ звучить в кримінальному контексті.

На закінчення презентації В.Кестер повідомив, що результати даного опитування будуть основою для проведення адвокаційних кампаній щодо удосконалення нормативно-правової бази, яка регламентує організацію та проведення ЗПТ в Україні.

Олексій Колодєжний

Зі свого боку, заступник головного лікаря Донецького обласного наркодиспансеру Олексій Колодєжний, зауважив, що сьогодні Україні необхідна єдина державна політика у питаннях ЗПТ, її треба формувати загальними зусиллями, політики та посадовці мусять розібратися детально у цій темі, щоб виникло розуміння. Має бути чітке державне регулювання відносин між ЛПЗ, МВС, пенітенціарною службою тощо. Велику надію медики покладають на новий наказ, який має врегулювати весь обіг наркотичних засобів в країні. Зараз  документ на стадії обговорення, але має вийти на початку нового року.

Читати також:

Управлінці, які приймають рішення, не розуміють суті замісної терапії та її вигід для суспільства

Так, за словами експерта відділу моніторингу та оцінки ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій Валерія Кестера, вважає більшість респондентів, які взяли участь у дослідженні щодо оцінки ефективності програм замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) та вивчення перешкод на шляху її впровадження