Яка доля проекту обласної програми сприяння розвитку громадянського суспільства?

18.10.2011 | Кількість переглядів: 604

 Як зазначив керівник аналітичних програм ДОО ВГО «Комітет виборців України» Олександр Клюжев, в Україні діє ряд документів центрального рівня, які мають виконувати місцеві органи влади, але такий поверхневий підхід не стимулює впровадження власних місцевих механізмів.

Експерт підкреслив, що в 2010 році ряд громадських організацій регіону провели моніторинг виконання Донецькою обласною державною адміністрацією функцій зі сприяння розвитку громадянського суспільства. За словами Олександра Клюжева, висновки були дуже невтішні, починаючи від браку прозорості в співпраці облдержадміністрації і громадських організацій, неефективного розподілу бюджетних ресурсів на підтримку статутної діяльності громадських організацій, проблеми з доступом до публічної інформації і багато інших аспектів. В межах цього дослідження громадські організації прийняли звернення до голови облдержадміністрації з пропозицією створити робочу групу з розробки проекту обласної цільової програми зі сприяння розвитку громадянського суспільства.

«Головна задача цієї програми – з першого півріччя 2012 року запустити конкурсний механізм бюджетної підтримки, щоб всі кошти, які направляються на підтримку громадської організації, розподілялися за конкурсними механізмами, що підвищить прозорість їх використання. Також, щоб позбутися певних стереотипів щодо «грантоїдства» організацій, пропонується впровадження практики щорічних спільних планів облдержадміністрації та громадських організацій щодо залучення позабюджетних ресурсів на ті чи інші пріоритети та принципу співфінансування заходів в сфері громадянського суспільства. Будь-який захід може бути реалізований за тих умов, коли 50% ресурсів на його виконання вносить влада, 50% – громадські організації, які беруть участь в конкурсах під кожний конкретний захід. В межах роботи групи з розробки цієї програми було визначено фінансування на три роки – 2 мільйони 700 тисяч гривень з обласного бюджету і така ж сума з позабюджетних джерел, власне, з громадських організацій. Також важливою була пропозиція журналістської спільноти – винести в межах цієї програми на офіційний рівень проблеми доступу до публічної інформації та свободи слова. Її також пропонується впровадити», – повідомив Олександр Клюжев.

Доповідач зазначив, що до складу робочої групи на паритетних підставах 50/50 увійшли представники облдержадміністрації і представники громадських організацій. В межах роботи цієї групи була також створена окрема експертна група з 8 людей, яка, власне, взяла на себе певне організаційне та експертне супроводження цієї роботи з розробки проекту обласної програми. Розробка проекту програми тривала майже рік, було проведено багато етапів громадського обговорення і збору пропозицій до цього проекту. Наразі проект програми планували винести на розгляд Колегії облдержадміністрації 22 вересня 2011 року, де обласна влада мала б висловити свою офіційну позицію, як вона ставиться до того процесу, в якому вона сама брала участь. Але через певні внутрішні проблеми в обласній адміністрації, чи то через кадрову невизначеність (адже на цей період припала ротація більшості керівного складу облдержадміністрації) з порядку денного Колегії це питання було знято. Знову ж таки за участі громадських організацій, за участі громадської ради при облдержадміністрації було ініційовано публічне звернення до голови облдержадміністрації Андрія Шишацького з пропозицією висловити свою привселюдну позицію з усього спектру питань, які зазначені в цьому проекті програми, починаючи від прозорості використання бюджетних коштів, закінчуючи проблемами ефективної взаємодії обласної влади з громадськими організаціями тощо.