Як впливає біоетаноловий бензин на ваш автомобіль?

29.01.2013 | Кількість переглядів: 4 409

Минулого літа Президент України Віктор Янукович підписав Закон №10572-1 «Про внесення змін до деяких Законів України по виробництву та використанню моторних палив із вмістом біокомпонентів». Якщо в цьому році присутність спирту у бензині поки що є «бажаною» на рівні 5%, то у 2014-му стане обов’язковою для всіх АЗС. А ще за два роки вона мусить збільшитися до 7%. Що це означає, в першу чергу, для власників авто?

Як пояснив інженер-технолог компанії «Агро Нафта» Андрій Макаренко, користувачі мають розуміти різницю між видами нетрадиційного палива. «По Закону альтернативним паливом вважається бензин з додаванням не менше 30% біокомпоненту. У нашому випадку – біоетанолу. Додавання 5-7% спирту, або ефіру, або МТБЕ (метил-трет-бутиловий ефір) до бензину – це ще не альтернативне паливо, це лише намагання замінити нафтовий компонент. І тому, що запаси нафти поступово вичерпуються, і тому що ці домішки більш екологічні.

«Спирт біоетанол є доволі гарним пальним, бо має високе октанове число та низку характеристик, які забезпечують зручну роботу двигуна, – так вважає старший науковий співробітник Інститут фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Литвиненка НАН України, кандидат хімічних наук Сергій Суйков. Єдиний недолік, на його думку, полягає лише в тому, шо у порівнянні з бензином спирт має доволі низьку теплотворну здібність. Але якщо поглянути на біоетанол тільки як на один з компонентів, то це доставка в циліндр спресованого кисню, що еквівалентно підвищенню наддуву двигуна без механічних деталей. Експерт запевняє: «Біоетанол не погіршує роботу двигуна. І досвід Бразилії, яка давно їздить на паливі з 85 % спирту, це доводить». Також С.Суйков розповів про інші властивості біоетанолу. За рахунок того, що спирт горить добре, спостерігаються навіть деякі покращення: низька теплотворна здібність, яку водії бачать як зниження питомої потужності, по суті не так драматична. Оскільки температура факелу знижується, що подовжує життя двигуна. Горіння стає більш рівномірним, продуктів неповного згоряння стає менше, тобто викид стає чистіше. Тому що він підвищуватель октанового числа. Ще експерт розвіяв міф про те, чи може бути гідроудар через гігроскопічність спирту: «Якщо вода дрібна у паливі, то за умов нормально працюючого двигуна гідроудару не відбудеться. Навпаки, присутність спирту у бензині запезпечує гомогенність води, і вона не буде накопичуватись».

«Ще один «бонус» від біоетанолу: його знаходження у бензині підвищує можливість туди подати воду», – говорить експерт. Що ж до розхожої «страшилки» про те, що спиртовий бензин не дасть завести машину в мороз, науковець пояснив: «Спирт має температуру заморожування нижчу, ніж вода. Тому біоетанол не боїться морозу принаймні до мінус 25». Цей факт підтвердив й консультант з використання біопалива в авто Андрій Ахновський: «З паливом Е40 проблем з заморожуванням немає. Запуск мотору в мороз у палива Е70-Е85 дещо ускладнений, а у Е40 більша кількість легкокиплячих компонентів, які забезпечують пуск двигуна. Про це свідчить досвід використання цих палив».

Біоетанол може загрожувати автівці лише, якщо у тракті подачі пального є алюміній, – спирт викликатиме корозію. Але, за словами фахівців, зараз алюмінієві та дюралеві деталі майже не використовують.

А.Ахновський розповів, що в Україні є доволі багато спеціалістів, які переробляють автомобілі під біопаливо, та широко продаються комплекти для переобладнання автомобіля. За кордоном це доволі вигідно, тому що таке паливо значно дешевше бензину. Суміші бензину та біокомпоненту дійсно дешевше, витрати палива – більше. Наскільки? Це залежить від вмісту спирту, типу автомобіля тощо, але різниця у витраті все одно покриває різницю в ціні.

«Палива Е5, Е7 не потребують переробок навіть для карбюраторних двигунів, – наголосив експерт. – Е40 – небажані для карбюраторних двигунів без переробки. Якщо людина хоче їздити на біопаливі, то має поміняти жикльори у карбюраторі – от і все. Це доволі просто та дешево. Більшість інжекторних машин не потребує переробки для використання палива Е40».

Протилежна думка у заступника директора науково-технічного центру «Психея» Геннадія Рябцева: «Є негативний досвід Німеччини. Там використання сумішного бензину Е10 було призупинено через багаточисельні скарги автовласників. Тепер ця ініціатива заморожена допоки кількість неадаптованих під використання біобензину автівок не скоротиться до 1 %». За його даними, в Україні кількість машин, які можуть безболісно використовувати суміші з вмістом 10% спирту, менше третини. Решта потребують хоч і незначного, але все ж таки переобладнання. Доказом цього є той факт, що жоден з великих автовиробників не гарантує нормальної роботи паливної системи у разі використання палива, непередбачене технічними умовами.

Читати також:

«Треба боятися не вовка, а людину у вовчій шкірі» – Володимир Борейко

Деякі екологи стверджують, що в Україні активно поширюється біоксенофобія щодо вовків, до того ж ЗМІ в наш час публікують чимало неперевірених, антиекологічних відомостей про цих тварин

Про що свідчить досвід використання біопалива в Європі?

Транспорт дає близько 30 % викидів та споживає більше третини енергоресурсів. Більше того, понад 90 % збільшення викидів СО2 в країнах ЄС припадає саме на долю засобів пересування

Биотопливо: когда его активно будут производить и использовать в Украине?

Президент Украины подписал закон «О внесении изменений в некоторые законы Украины по производству и использованию моторных топлив с содержанием биокомпонентов», – сообщает пресс-служба главы государства.