Як вплине на міграцію українців відсутність візи для Шенгенської зони?

20.10.2011 | Кількість переглядів: 604
Володимир Кіпень представляє результати дослідження

Володимир Кіпень представляє результати дослідження

«Масового виїзду українців в Європу на роботу чи проживання навіть при скасуванні шенгенських віз, за умов збереження стабільної суспільної та економічної ситуації в країні, не буде», – заявив керівник проекту з визначення ймовірного обсягу міграції українців Володимир Кіпень під час презентації загальнонаціонального дослідження міграційних настроїв населення України 6 жовтня в Донецьку.

За даними дослідження, 69% українців ніколи чи дуже рідко думають про можливість виїзду до Євросоюзу в найближчі два роки. 11% співвітчизників постійно або часто думають про такі поїздки, проте 30% з них не готові до конкретних кроків. Чіткі плани стосовно виїзду за кордон на тривалий термін проживання (більше півроку) мають сьогодні 5% громадян. За думкою Володимира Кіпеня, короткострокові відкриття кордонів не вплинуть на міграційні настрої. «Візи для тих, хто і зараз хоче виїхати закордон, не є серйозною перепоною, на відміну від туристичних чи особистих поїздок», – зауважив експерт.

Аналітики роблять ключовий висновок, що виражені орієнтації на переїзд до іншої країни на тимчасові заробітки або постійне проживання, якщо ситуація в країні не зміниться чи погіршиться, мають загалом 7% населення. Як засвідчило дослідження, головним фактором, що впливає на прагнення українців виїхати, є поточна соціально-економічна ситуація. 36% опитаних негативно оцінюють її зміни за останній рік. Щодо подальших перспектив, то розподіл оптимістів і песимістів майже симетричний – по третині (33% та 32%), приблизно стільки ж вважає, що змін не станеться. 41% респондентів вказали, що нічого не можуть вдіяти для того, щоб покращити становище. Головним стримуючим чинником закордонних поїздок чи виїзду є брак коштів, однак у разі скасування візового режиму з ЄС такою можливістю готові відразу скористатися 15% респондентів.

Як зазначив Володимир Кіпень, у 2010 році в Україні кількість відмов у візі становить менше 4%. А отже, наша країна наближається до неофіційного показника відмов у 3%, який ставить Євросоюз, коли виникає потреба скасування  віз для короткострокових поїздок до країн Шенгенської зони.

Дослідження з визначення ймовірного обсягу міграції українців до інших країн провели Донецький інститут соціальних досліджень і політичного аналізу в партнерстві з аналітичними центрами громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» влітку 2011 р. Опитування було спрямоване на загальнонаціональну вибірку в 3002 особи.