Як власник може змінити цільове призначення земельної ділянки

05.12.2021 | Кількість переглядів: 2 464

Про земельну реформу простими словами – таке завдання поставили собі фахівці мережі Безоплатної правової допомоги (БПД)

Земля вважається одним з найцінніших ресурсів держави. Наразі Уряд впроваджує земельну реформу, яка торкнеться не тільки аграрного сектору, але й кожного громадянина України. Від ефективності впровадження земельної реформи, залежить добробут громадян та країни в цілому
З 1 липня 2021 року скасована заборона зміни цільового призначення та виду використання на земельні ділянки товарного сільськогосподарського виробництва, земельні ділянки, виділені в натурі власникам земельних часток для ведення особистого селянського господарства та земельних часток — паїв.

Як скористатись можливостями, які надає реформа, діляться правники державних та неурядових організацій. Зокрема ідею правової грамотності та просування знань підтримує система БПД, яка організовує прес-тури для медіа, проводить інформаційну компанію на телебаченні, у соцмережах, організовує навчання та круглі столи на різну правову тематику.
Соціологічні опитування, проведені влітку та восени 2021 року за допомогою спеціалістів Координаційного центру з надання правової допомоги щодо готовності землевласників та землекористувачів до впровадження земельної реформи, показали зацікавленість населення.
Опитування проводилось методом телефонного інтерв’ю. Телефонні номери були відібрані з клієнтської бази системи безоплатної правової допомоги з тих, хто вперше звернувся до системи БПД у 2020-2021 роках із питань, пов’язаних із землею. Більше половини опитаних вважають, що здатні захистити свої права у разі їх порушення, втім значна частина поки не має такої впевненості.
Наразі гаряча тема – зміна цільового призначення земельної ділянки. Фахівці Міністерства юстиції розробили покроковий алгоритм для тих, хто планує цим скористатись.
Для цього власник має пройти три основні етапи: розробка документації, затвердження проекту та внесення змін до Держкадастру.


Юристи розтлумачують порядок дій та радять будь-які нюанси уточнювати безпосередньо у системи місцевої мережі БПД. Наразі детальніше розглянемо основні етапи.

Розроблення документації із землеустрою

Для першого етапу необхідна заява на зміну цільового призначення земельної ділянки, підписана власником. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за проєктами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Такий проєкт розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу сільської, селищної, міської ради на його розроблення.

Документацію із землеустрою мають право розробляти (та, відповідно, договір потрібно укласти) з організацією, у складі якої працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, або з ФОПом – сертифікованим інженером-землевпорядником.
Документація із землеустрою розробляється у строк , встановлений договором, який зазвичай становить від 1 до 2 місяців. Максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати 6 місяців з моменту укладення договору.

Проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови, що власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.

Затвердження проєкту місцевою радою

Власник ділянки повинен подати розроблений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки до, відповідно, сільської, селищної, міської ради. Затвердження документації щодо земельної ділянки, що розташована за межами населеного пункту, здійснюється районною державною адміністрацією.

Варто знати, що при погодженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від вас не мають вимагати додаткові матеріали та документи, погодження документації в інших органах та проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Орган місцевого самоврядування приймає рішення про затвердження такого проєкту у місячний строк з дня отримання проєкту землеустрою.

Підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та нормативно-правових актів.

Відмова у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені у суді.

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру


Якщо рішення про затвердження проєкту землеустрою прийняте, потрібно внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру. Для цього документація із землеустрою подається Державному кадастровому реєстратору через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через електронний кабінет.
Внесення до земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки здійснюється безоплатно.

Після внесення змін власник може приступити до використання ділянки за новим цільовим призначенням.

Варто знати, що законодавством передбачаються певні обмеження щодо зміни цільового призначення окремих земель, зокрема щодо особливо цінних земель.

Підготувала Лариса Білозерова