Як у Харцизьку плекають середній клас

30.07.2013 | Кількість переглядів: 927

У Харцизькому центрі зайнятості на сьогодні зареєстровано понад вісімсот безробітних, з них майже 50 % — це молодь віком до 35 років. Щорічне збільшення на 10-15 % кількості людей, які стають на облік, не тільки погано впливає на розвиток економіки міста, але й спорожнює бюджет країни.

Для ініціативних та цілеспрямованих молодих людей у Харцизьку створили бізнес інкубатор (БІ – ред.). Це громадська організація, яка взялася допомагати молоді започаткувати та розвинути свою справу. Тут можна навчитися вести бізнес «з нуля», отримати індивідуальні консультації. БІ відкрився у жовтні 2012 року, та його активісти вже встигли провести півтора десятки тренінгів з питань бізнес-планування, менеджменту, постановки цілей, фінансової грамотності, особистісного розвитку і навіть з ораторського мистецтва: сучасний підприємець мусить володіти навичками ведення переговорів та даром переконати будь якого клієнта.

Окрім цього, активісти розвивають молодіжне підприємництво Харцизька, тісно співпрацюють з досвідченими бізнесменами, місцевим Центром зайнятості, податковою інспекцією та іншими службами, з якими стикається підприємець під час праці.

Ідея створити центр, де б надавали допомогу у відкритті власної справи, належить директору БІ Владиславу Бодневичу. «Справа в тому, що я є заступником директора такого інкубатора у Донецьку, тому концепція вже була, залишалося лише діяти», — каже Владислав. «Перш, ніж відкрити центр у Харцизьку, ми деякий час моніторили ринок, й з’ясували, що сфера торгівлі у місті перенасичена, а виробництво – доволі складна справа для початківців, — розповідає В.Бодневич. – Тому вирішили зупинитися на розвитку сфери послуг. На території Харцизької міської ради понад сто тисяч мешканців, і багато хто з них свого часу замислювався про власний бізнес, але перед початком своєї справи кожна людина стикається з певними перепонами та перебуває у полоні внутрішніх страхів, які й допомагає долати наша організація».

БІ відкрив Молодіжний клуб підприємців міста, що об’єднав спільноту людей з однаковими інтересами та усвідомленим прагненням створити власний прибутковий бізнес, а також здобути фінансову незалежність разом з потрібними знаннями. Члени Клубу можуть знайомитися з тими, хто вже успішно розвивається, безкоштовно відвідувати тренінги, спілкуватися, отримувати досвід та поради досвідчених бізнесменів, знаходити однодумців та партнерів.

Засідання Клубу відбуваються поетапно. Перший – це засідання, на якому всі учасники (а їх на сьогодні 35) обговорюють свої стартапи (початкові проекти, ідеї для бізнесу, розраховані на швидку реалізацію – ред.), обмінюються рекомендаціями. Наприклад, Костянтин Лозовий, який минулого року вирішив заробляти репетиторством з історії України. «Підійшов до мене юнак і сказав, що захоплюється історією, хотів би займатися підготовкою учнів, студентів з цього предмету. Ми йому надали приміщення для занять, допомогли з рекламою, продажем, — згадує В.Бодневич. – Та й усі члени Клубу скооперувалися: хтось розіслав повідомлення у соцмережі про те, що у місті з’явилася така послуга, хтось друзям розповів… У результаті Костянтин доволі швидко набрав клієнтську базу».

Молодий підприємець Лозовий розповідає: «Приблизно півроку тому я захотів створити власну справу. Як же ж так, навчаюся на менеджера, а досі свого бізнесу не маю?! Та й на стипендію студента у 720 гривень не проживеш…» Костянтин дізнався від однокурсників, що Влад створив БІ, зателефонував, так і потрапив до команди. «За місяць я вже почав готувати старшокласників до ЗНО з історії України, — говорить К.Лозовий. – Предмет дуже добре знаю, багато років вивчаю, захоплююсь. Так от прибуток вже був не 720, а 2 тисячі гривень щомісяця!»

Хлопець вважає, що унікальність БІ полягає в майстерному поєднанні теорії та практики: «В університеті тебе напихають теорією, і не завжди розумієш, про що саме тобі тлумачать викладачі. Але коли ти самостійно займаєшся створенням організації, і в тебе виникло питання, а на лекції отримуєш відповідь на нього – це в моєму розумінні і є ефективне навчання». Зараз бізнесмен-початківець розмірковує над розширенням спектру послуг, збирається готувати учнів з математики, англійської, української мови.

Другий етап діяльності Клубу полягає у проведенні бізнес-тренінгів та майстер-класів. Під час зборів учасники вирішують, з яких питань їм необхідно навчання. Наприклад, наприкінці травня ц.р. відбувся тренінг «Працевлаштування молоді: практична допомога», де йшлося про роботу центрів зайнятості, чим там можуть допомогти, що корисного центри дають підприємцям, а також учасники ознайомились з переліком підприємств, які працевлаштовують молодь, та отримали контакти їхніх керівників.

Наступний етап називається «100 запитань успішному». Клуб запрошує досвідченого бізнесмена, якому кожен учасник може поставити питання. Наприклад, у червні 2013 р. Харцизький БІ спільно з Клубом молодих підприємців організували безкоштовну лекцію для молодих людей. У якості експерта виступив президент технопарку «Вуглемаш», професор кафедри адміністративного менеджменту Донецького державного університету управління Ігор Костенок. Головною метою цього «інтерактивного спілкування», як назвав формат зустрічі сам професор, було розповісти про те, як розпочати свій бізнес та якими якостями має володіти початківець для досягнення успіху.

Але все ж таки головним результатом роботи Владислав Бодневич вважає те, що при БІ двоє юнаків відкрили власний бізнес та починають непогано заробляти. Про одного йшлося вище, це Костянтин Лозовий, другий, Артем Кравченко, розвиває рекламну справу.

Хоча діяльність БІ зосереджена на наданні послуг, громадські активісти консультують з будь яких питань, пов’язаних із бізнес-плануванням, менеджментом, маркетингом, юридичними аспектами ведення бізнесу, податковим законодавством, роботою контролюючих органів, а також з особистим розвитком людини. «У нас діє молодіжний сектор для людей, починаючи з 16-річного віку, тобто БІ може слугувати майданчиком для отримання нових знань, інформації та можливостей, відкрити себе, свій потенціал та свої схильності для самореалізації», — пояснює Владислав. Окрім цього, щомісяця відбувається навчання, яке може бути корисним не лише майбутнім підприємцям, але й кожній людині, якій цікаве особистісне зростання.

Також Харцизький бізнес-інкубатор співпрацює з міським центром зайнятості та Регіональним фондом підтримки підприємництва у Донецькій області. На базі БІ фонд проводить просвітницькі заходи. Відбулося навчання молоді, яка вирішила себе спробувати у підприємництві, основам бізнес-планування та маркетингу. «У цьому році БІ активно співпрацював з фондом в реалізації проекту «Участь бізнес-асоціацій у дерегуляції підприємницької діяльності», а саме у проведенні анкетування підприємницької спільноти та аналізу стану розвитку малого бізнесу у Харцизьку, -розповідає генеральний директор Фонду Тетяна Шашкова. — Цього року планується залучення БІ до інших програм Фонду, наприклад, створення Call-центру надання консультативних послуг та навчання у Школі підвищення кваліфікації для представників малого та середнього бізнесу. Це нові проекти Фонду, про які ще мало хто знає. Тому консультанти БІ розповідають про ці програми, вивчають їх та заохочують до них молодих підприємців».

Надійним партнером БІ є міський центр зайнятості, який безкоштовно допомагає початківцям зробити оцінку бізнес-плану та надає стартовий капітал в рамках програми залучення соціально незахищених верств населення (молодь, безробітні) до підприємницької діяльності. За словами В.Бодневича, БІ бере участь у розробці бізнес-планів для початківців, до речі, це одна з найпопулярніших послуг, що надає організація, причому, як і всі інші, безкоштовна.

У БІ є ще один напрямок діяльності – бізнес-конгрес, в рамках якого старшокласники мають можливість поспілкуватися з успішними підприємцями, бізнес-тренерами. Директор Харцизького БІ переконаний: «Одною з найбільш актуальних проблем серед молоді є відсутність фінансової грамотності. Цього не навчають у школі, і навіть ті люди, які мають кошти, але не вміють правильно ними розпорядитися, незабаром бідніють».

Серед партнерів БІ: Торгово-промислова палата Донецької області, Координаційна рада підприємців Харцизька, органи місцевої влади та ін. «Харцизький виконком надає нам безкоштовно приміщення у Палаці культури, допомагає в організації майстер-класів, — розповідає В.Бодневич. – Коли відкривався бізнес інкубатор, міський голова Валерій Дубовий подарував нам офісні меблі. Але найголовніше – ми можемо запрошувати на наші заходи заступників міського голови, начальників відділів економіки, торгівлі, де вони спілкуються з молоддю й передають свій досвід. Також залучаємо і депутатів».

Костянтин Лозовий так оцінює діяльність організації: «Бізнес інкубатор – організація дуже молода. Оскільки до її складу входять студенти, то ми ще не зовсім компетентні давати поради підприємцям. Тому проводимо тренінги, семінари для підприємців та молоді. Якщо давати оцінку організації, то я поставив би тверде «добре»: на жаль, не все задумане вдається втілити у життя, втім існувати без фінансування та залучати людей до роботі у якості волонтерів, не кожен здатен».

Подібні БІ вже є у Горлівці, Донецьку, а також у Києві, Сумах та інших містах. Директор Харцизького В.Бодневич зізнається, що розмірковував вже над тим, щоб зібрати всі БІ в одну коаліцію: «Звичайно, я вважаю, що наші організації – це найбільш ефективний інструмент розвитку малого бізнесу. Широко відомо, що малий бізнес є основою будь-якої економіки кожної демократичної держави. Я хочу створити подібні структури й в інших містах України. Але, для початку необхідно довести до досконалості свою організацію, а потім братися за інші. Однак, переконаний на всі 100 %, що все задумане обов’язково здійсниться!»

Члени організації з В.І. Костенко

Члени організації з В.І. Костенко

Члени БІ на тренінгу

Члени БІ на тренінгу

На тренінгу у І.В.Костенко

На тренінгу у І.В.Костенко

Читати також:

Создается электронная база общественных организаций/групп/движений, которые помогают людям, пострадавшим вследствие российской агрессии

Общественная организация «Донецкий пресс-клуб» создает электронную базу данных об общественных организациях/группах/движениях, которые по всей Украине помогают людям, пострадавшим вследствие российской агрессии. Этот справочник будет размещен на отдельном сайте в виде удобной интерактивной карты. Мы надеемся, что собранная нами информация поможет общественным движениям объединить усилия, найти партнеров, скоординировать совместные действия. Гражданам, государственным структурам, а также международным …

«Чистий берег» — за чистоту пляжів, скверів, парків і… совісті відпочивальників

За околичною частиною Білосарайської коси офіційно не закріплено статус території для відпочинку, тому Мелекінська сільрада не зобов’язана там прибирати. Ані місцевий, ані державний бюджети на це, а також на охорону коси, коштів не виділяють. Тому унікальні природні ландшафти влітку перетворюються на популярний пляж, внаслідок чого завалюються тоннами сміття, а рідкісні види птахів та рослин гинуть …

«Добро робити легко, якщо за таку справу візьметься кожен», — вважає голова осередку «Молодь ДемАльянсу» у Донецьку Ігор Гулай

«Вас може здивувати той факт, що історія нашої громадської організації пов‘язана із Київською НУО «Християнсько-демократична молодь». Та це факт», — розповідає прес-клубу громадський діяч Ігор Гулай. — «Ще у жовтні 1994 року в столиці відбулась установча конференція цієї НУО, а трохи згодом саме представники Київського осередку взяли на себе координацію процесу створення загальноукраїнської організації. Завдяки …

ФРІ – це свобода

Десять років тому в Ужгороді зародилася Фундація регіональних ініціатив (ФРІ). Це відбулося після того, як група активістів залишила меру послання на річкових плитах з проханням прибрати звідти рекламу. Плити почистили, а Україна незабаром отримала потужну громадську організацію. Зараз Фундація діє у 22 обласних центрах та налічує близько 800 членів. Осередки у різних містах відкривалися у …