Як проблеми в сфері регуляторної політики впливають на інвестиційний клімат підприємництва на Донеччині?

24.02.2011 | Кількість переглядів: 1 193

Представники недержавних організацій, які працюють із малим та середнім бізнесом, стверджують, що регуляторна діяльність органів місцевого самоврядування й досі залишається непідконтрольною територіальним громадам. Небажання та невміння органів місцевої влади використовувати потенціал регуляторних процедур, передбачених Законом України №1160 «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» стримують розвиток підприємництва. Такої думки дотримується голова громадської організації «Агентство розвитку місцевого самоврядування» Валерій Кочуєв.

Зліва направо: Валерій Кочуєв розповідає про проблеми в регуляторній політиці, Тетяна Шашкова слухає коментарі колеги

«Формальний підхід до виконання норм цього закону, особливо у частині публічності та відкритості, є фактором, що стримує інвестиції та суттєво звужує можливості суб’єктів господарської діяльності залучатися до процесів місцевого самоврядування. Як наслідок, страждає якість підготовки нормативно-правових документів, більшість з яких створюється із серйозними відхиленнями від принципів державної регуляторної політики (ст. 4 і 5 ЗУ № 1160). В такому випадку, підприємці не мають змоги реально брати участь у підготовці й прийнятті рішень місцевої влади», – зауважив доповідач.

За його словами, справи в економіці регіону йдуть не найкращим чином, і це з урахуванням того, що ставка і так робиться на потенційні інвестиції. Скільки б місцеві підприємці та влада не вмовляли інвесторів вкладати свої гроші в регіональний бізнес, вкладники не прийдуть поки не буде сприятливих умов…

«На мою думку, головна проблема полягає в тому, що доволі часто не виконується процедура громадської апробації починань безпосередньо до прийняття закону: спочатку з’являється акт, а суб’єкти дізнаються про нові умови діяльності вже згодом. До того ж, і органи влади висловлюють небажання займатися питаннями щодо регуляторної політики», – акцентував Валерій Кочуєв, – «Закон «Про основи державної регуляторної політики…» діє вже 7 років, проте він не виконується органами місцевого самоврядування. Ситуація з регіональним підприємництвом доволі складна…і цей Закон не сприяє її покращенню, тому очікувати інвестицій найближчим часом не варто, а це, відповідно,  негативно впливає на імідж регіону».

«Я вважаю, що тільки в процесі діалогу є можливість домогтися взаєморозуміння, тому між бізнесом і владою він має розвиватися  постійно», – зазначила начальник відділу розвитку підприємництва управління розвитку ринкового середовища Головного управління економіки ДОДА Ірина Ляшенко. На її погляд, один із перших кроків влади має бути спрямований на встановлення і оголошення простих та зрозумілих усім правил дій. «Це стане підґрунтям для здорової конкуренції у бізнесі. Та незважаючи не те, що  Закон «Про основи державної регуляторної політики…»  існує вже сім років, громадяни і досі не вміють його читати, не розуміють можливостей, котрі він відкриває і, як наслідок – не використовують імовірні перспективи. Тому, для подолання подібних перешкод, відділом розвитку підприємництва проводилось навчання представників бізнесу та ініціювались громадські слухання», – наголосила Ірина Ляшенко.

За словами генерального директора Регіонального фонду підтримки підприємництва в Донецькій області Тетяни Шашкової саме проблеми в сфері регуляторної політики ускладнюють роботу бізнесу та створюють перешкоди для активізації  інвестицій у місцевий економічний розвиток. Однією з таких перешкод є неефективна система контролю з боку спеціально уповноважених державних органів за виконанням вимог Закону «Про основи державної регуляторної політики…» на місцях. Також  до переліку проблем варто віднести нерівність механізмів захисту конституційних прав і свобод підприємців та прерогатив органів влади. Але більш за все дошкуляє як підприємцям, так і владі відсутність діалогу між ними: пасивність і невіра підприємців в ефективність конструктивного діалогу з владою та ігнорування регуляторних процедур органами та посадовими особами місцевого самоврядування.

«Перше анкетування, проведене Донецькою обласною громадською організацією «Взаємодія», показало високу ступінь зацікавленості підприємців долучатися до прийняття рішень на рівні місцевої регуляторної політики, їх бажання об’єднуватися та брати участь у роботі громадських органів, покликаних впливати на рішення влади у напрямку формування сприятливого бізнес-середовища. Однак друге анкетування, проведене через півроку, оголило інші проблеми в реалізації регуляторної політики. Підприємці стали більше цікавитися не стільки можливостями конструктивної роботи з органами влади, скільки пошуком форм захисту своїх інтересів від неправомірних дій регуляторних органів.  Такі зміни в настроях підприємців, на наш погляд, стали наслідком їхнього розчарування у спробах налагодити продуктивний діалог з органами влади, знайти взаємокорисні форми співробітництва. По суті, їх спроби були в черговий раз проігноровані», – розповіла експерт.

Читати також:

Чого у першу чергу необхідно позбутися вітчизняній економіці? – думка підприємців

Найбільшою бідою українського бізнесу донецькі підприємці вважають наявність так званих конвертаційних центрів (структури, за допомогою яких безготівкові кошти стають готівкою, тобто там «відмиваються» гроші). «Жоден бізнес у країні не може сьогодні працювати без таких центрів, — розповів журналістам підприємець Андрій Шульга під час засідання прес-клубу. – Чиновники штучно створили такі умови, що бізнес змушений використовувати …

Польові дослідження українського підприємництва: реалії та потенціал (АУДІО)

За результатами дослідження компанії GfK***, 72% європейців позитивно ставляться до заняття власним бізнесом

Як жінки вчаться бізнесу в Маріуполі?

Жінки Маріуполя та Приазов’я мають можливість навчитись вести свій власний бізнес. Такі тренінги відбуваються у межах програми «Рівна участь», який реалізовує Маріупольська Спілка Молоді

Гендерні аспекти підприємництва в Україні

Проект Міжнародної Фінансової Корпорації (МФК) «Інвестиційний клімат в Україні» представив у Донецьку результати дослідження щодо гендерних аспектів ведення бізнесу