Як працює лабораторія з дослідження генетично модифікованих організмів у Донецьку?

14.01.2011 | Кількість переглядів: 692

За словами Дмитра Гольцева, генерального директора державного підприємства «Донецькстандартметрологія», на базі якого працює лабораторія, з осені 2009 року проведено понад 200 випробувань зразків продукції на предмет виявлення ГМО.

«Працівники роздрібної торгівлі повинні надати при перевірці необхідний протокол випробувань від свого постачальника. Якщо документу немає, то торгівельні працівники зобов’язані самі звернутися до нашої лабораторії провести випробування, – роз’яснив Гольцев, – у разі відсутності таких документів, управління у справах захисту прав споживачів відповідно до статті 15-ї Закону України застосовує штрафні санкції, еквівалентні вартості 30% всієї партії продукції. Якщо ж «Донецькстандартметрологія» виявить відсутність у виробника необхідного протоколу випробувань та маркування, то підприємству загрожує штраф 25% від партії продукції, а також заборона на реалізацію партії або всієї продукції. Вже було п’ять подібних випадків».

Однак, за словами Гольцева, існує цілий ряд проблем у проведенні подібних перевірок. Так, якщо контролюючі органи хочуть провести перевірку того чи іншого підприємства, вони зобов’язані попередити його за 10 діб. Таким чином, виробники можуть істотно зменшити обсяг партії продукції, яка не відповідає стандартам, і штрафна санкція (30% від партії) автоматично зменшиться до незначних розмірів. Не запланові перевірки проводяться, але за тих умов, коли надходять скарги від покупців, та і в цьому випадку йде довга процедура оформлення дозволів.

Які можливості має лабораторій, як у Донецьку? Чи можна визначити кількісний склад ГМО у продуктах? Про це розповіла голова лабораторії Лариса Попова. «Ми працюємо з неживим біологічним матеріалом, це не кров. У харчових продуктах настільки деградує білок, що на вітчизняному обладнанні такі аналізи зробити неможливо. У нас же – американське обладнання та американські тест-смуги», – пояснила Попова.

Найчастіше аналізи проводять на таких продуктах, як ковбаса, кетчуп, соус, пельмені, кукурудза, картопля (чіпси) та інші. В будь-якому разі вони мають у своєму складі білок. «Якщо до складу продукту входить соя, то вже можна сумніватися, а чи справді там немає ГМО», – запевнила науковець. З 200 зразків, які вже було проаналізовано в лабораторії, до складу 5% входили генномодифіковані організми. Але вміст їх не перевищував допустимої норми.

Переглянути відео-матеріал можна в розділі відео-новин.

Читати також:

Як працює лабораторія з дослідження генетично модифікованих організмів у Донецьку?

За словами Дмитра Гольцева, генерального директора державного підприємства «Донецькстандартметрологія», на базі якого працює лабораторія, з осені 2009 року проведено понад 200 випробувань зразків продукції на предмет виявлення ГМО

Плюси та мінуси генетично модифікованих організмів: що думають донецькі експерти?

Науковий світ розділився на два протилежних табори у питанні використання продукції з ГМО. Прибічники застосування біотехнологій у сільському господарстві та промисловості стверджують, що масове використання ГМ продуктів може врятувати світ від голоду та економічної кризи