Як Горлівський навчально-виховальний комплекс допомагає дітям з вадами зору?

23.12.2010 | Кількість переглядів: 868

«У всьому світі налічується 37 млн. сліпих людей і 124 млн. тих, хто має проблеми із зором», – стверджують фахівці Українського медичного союзу. При цьому в трьох з чотирьох випадків повної втрати зору можна було б уникнути. У свою чергу, за даними Центру мікрохірургії ока, в Україні понад 100 тис. дітей є інвалідами (статистика 2008 року).
Напередодні Міжнародного дня інвалідів Донецький прес-клуб обговорив проблеми дітей-інвалідів з порушенням зору під час виїзного засідання до Горлівського навчально-виховного комплексу.

перевірка зору

перевірка зору

Досягти найкращих результатів у лікуванні хвороб або вад зору можливо саме у віці від 3 до 7 років, тому що вже після 12 – майже неможливо терапевтично лікувати порушення зору у дітей. Залишається лише чекати «закінчення» дитинства, щоб почати боротьбу з проблемою по-дорослому: робити лазерну корекцію або операцію, якої можна було б уникнути. Про важливість Горлівського НВК, а також про плани щодо розвитку цього комплексу розповів начальник Управління освіти Горлівської міської ради Микола Кружилін: «Установа, з якою вам вдалося сьогодні познайомитися, – унікальна у плані інклюзивної освіти.  Проблема навчання дітей вдома, навчання дітей з відхиленнями  фізичного та розумового розвитку піднімалася неодноразово…Нажаль, кількість таких дітей з кожним роком зростає. Горлівський навчальний комплекс для дітей з порушенням зору включає в себе і дитячий садок, і початкову школу, тож ми плануємо створення єдиного комплексу. Передбачається, що діти, закінчивши комплекс, будуть переходити всім класом у гімназію «Тріумф» і там продовжувати навчання».

тренування зору на спеціальному апараті

тренування зору на спеціальному апараті

Цей навчальний заклад з’явився в Горлівці у 1997 році і все починалось з однієї спецгрупи в дитячому садочку. Про ідею створення та розвиток комплексу розповіла секретар Микитівської  адміністрації м. Горлівки Олександра Бай: «Все це починалося в 1997 – 1998 році.  У нас відкрилась у 1996 році зональна медико-педагогічна консультація. Юлія Анатоліївна Артемова з 1997 року була включена до складу консультації, як директор дошкільного закладу. Головним завданням консультації було визначати форми навчання для дітей з різними вадами. Ми зіткнулися тоді з тим, що в місті дуже багато дітей з порушеннями зору, а визначити їх місце навчання було досить-таки важко. В Горлівці таких установ ще не було, а в області – лише 2 (а зараз один) інтернати для таких дітей. Ця категорія дітей залишалася незахищеною. Ініціатива Юлії Анатоліївни – відкрити в її дошкільному закладі хоча б одну групу для такої категорії дітей. Досвід перейняли у сімферопольських фахівців подібного закладу».
Окрім навчання та лікування, у цьому закладі реалізовуються цікаві соціальні програми, про які й розповіла директор Юлія Артемова: «Наша установа бере участь в соціальних програмах. Так, наприклад, ми брали участь і перемогли у «Антикризовій програмі дошкільних установ», де ми отримали досвід у наданні психологічної і соціальної допомоги батькам, які мають потребу. Ми створили антикризовий центр «Подолання», придбали хороші, якісні розвиваючі ігри на 4 тисячі гривень, які найближчим часом ми не змогли б собі дозволити. Також ми отримали 2 нових апарати та 4 програми для комп’ютерної корекції зору. Всього у нас -13 апаратів для корекції зору та 10 комп’ютерних програм».

час фізичних вправ

час фізичних вправ

Про реалізацію програми «Фонду соціального розвитку «Наше майбутнє» у НВК розповіла голова Фонду Мар’яна Русанюк: «Крім матеріальних придбань для установи, про які вже говорила Юлія Анатоліївна, ще одним напрямком є впровадження інноваційних психолого-методологічних практик та методик роботи з дітьми. «Наше майбутнє» співпрацює з американською організацією, і з минулого року ми поширюємо цей досвід на базі НВК. Діти ставлять перед собою мету – що б вони хотіли змінити, чого досягти в своїй поведінці. Ця методика дозволяє управляти поведінкою дітей та розвивати їхні соціальні навички.   Діти заробляють бонуси за виконання поставлених завдань – «Школярики», які можна обміняти на подарунки у магазині, який організований за рахунок залучення спонсорських коштів».