Все на світі можеш ти

27.08.2013 | Кількість переглядів: 736

Кожній родині хочеться мати здорову дитину. Мабуть, не знайдеться батьків, які б не бажали, щоб їхні чада були міцними, вродливими та розумними, щоби у майбутньому стали успішними, знайшли гідне місце у житті. Поява у родині дитини з обмеженими фізичними можливостями породжує численну кількість проблем. Українське суспільство сьогодні не готове прийняти в своє середовище «особливих» дітей. На жаль, дуже часто матері самотужки виховують дітей-інвалідів, оскільки чоловіки-батьки йдуть, не витримуючи психічної та фізичної напруги, та більше ніколи не бачаться зі своєю дитиною.

За статистикою, лише третина сімей лишаються повними. У Краматорську ця цифра й того менше – трохи більше 10 відсотків. В основному лише мами продовжують боротися за здоров’я та гідне життя хворої дитини. У 2009 р. ініціативна група батьків створила міську дитячу громадську організацію «Центр дозвілля дітей-інвалідів «ДИВОСВІТ». Люди, небайдужі до чужої біди, вирішили допомагати «особливим» дітям та їхнім родинам, зробити все, щоби дітлахи вели повноцінне життя, не зважаючи на хворобу.

Сьогодні Центр відвідують 70 дітей віком від 2 до 18 років, які мають порушення функцій руху (ДЦП, перинатальна енцефалопатія, мінімальна церебральна дисфункція, геміплегія, затримка психомоторного розвитку). А загалом у Краматорську таких діточок більше півсотні, і вони також потребують підтримки. Допомога з боку держави у вигляді пенсії мізерна, тому мами працюють удома, декому доводиться віддавати свою дитину до інтернату на п’ятиднівку, щоби заробити додаткові кошти. На жаль, не всі батьки володіють повною інформацією про діяльність реабілітаційних центрів, про те, що місцева влада щороку виділяє кошти на оздоровлення дітей-інвалідів, а також сиріт та дітей з багатодітних сімей. У багатьох випадках про все це дізнаються, завдяки «сарафанному радіо». От громадська організація і взялася за справу: об’єднала такі родини, інформує та консультує їх з усіх питань, пов’язаних з вихованням, лікуванням, захистом прав дітей з особливими потребами, допомагає батькам та дітям-інвалідам відчути, що вони не сам на сам зі своєю проблемою.

На базі «ДИВОСВІТУ» працюють гуртки творчості (бісероплетіння, малювання, аплікація), заняття з лікувальної фізкультури, організуються конкурси, дитячі свята, тренінги для батьків з питань змін у законодавстві щодо інвалідів, методів реабілітації та соціальної адаптації людей з інвалідністю. Творчість для таких малюків – це не лише шлях самовираження, але й засіб соціально адаптуватися та самореалізуватися, знайти друзів, однодумців. «Один з наших підопічних, Павло Василенко, при народженні отримав складну пологову травму, його мама паралельно з традиційним медикаментозним лікуванням та фізичною реабілітацією шукала способи, як ще допомогти своєму синові, — розповідає голова Центру «ДИВОСВІТ» Людмила Коваленко. – І відкрила надзвичайно цікаве та гарне заняття – бісероплетіння». Опановувати ази цього мистецтва мама і син починали разом, спочатку були прості вироби, потім перейшли на об’ємні. «Коли Павло зробив свою першу роботу, треба було бачити його палаючі очі!» — згадує Галина, мама юного майстра. Хлопець не просто оволодів усіма тонкощами бісероплетіння, а й став призером багатьох конкурсів, однією з найважливіших перемог, якою пишається родина Василенків, є нагорода у номінації «Життя як подвиг» на конкурсі «Кришталеве серце».

Заняття з бісероплетіння

Галина Василенко веде гурток з бісероплетіння у «ДИВОСВІТІ»: «У дітей під час цього заняття розвивається терплячість, світлосприйняття, дрібна моторика рук, тобто те, що нашим дітлахам необхідно». Коли діти приходять до Центру та отримують спілкування, розуміють, що не гірше інших та можуть чогось добитися, то вони розкриваються, забувають про свої проблеми. Також в організації працює гурток малювання, уроки в якому проводить Л.Коваленко. Вона наголошує: «Під час малювання по суті задіяне все тіло, починають працювати різні м’язи, а заодно зцілюється й душа. Ми намагаємося навчити своїх підопічних не замикатися у собі, а налагоджувати контакти з навколишнім світом. Саме тут вони відкриті та найбільш зрозумілі іншим людям з такою ж проблемою».

Роботи відвідувачів «ДИВОСВІТУ»

За словами співробітників «ДИВОСВІТУ», найбільша проблема дітей з обмеженими можливостями – це саме дефіцит спілкування. Так, їм набагато складніше знайти спільну мову з оточуючими, але чим довше їх виключають зі звичайного середовища, тим важче їм потім контактувати зі світом. І батьки краматорських дітлахів розуміють це та намагаються повернути їх до повноцінного життя.

Заняття з скрапбукингу, «особливі» діти гарно оформлюють альбоми

Не зважаючи на щоденні проблеми, мами «особливих» синочків та донечок намагаються бути привітними та жіночними, хоча працюють при цьому, не покладаючи рук, аби підняти свою дитину і в прямому, і в переносному значенні слова. Щоб підтримати жінок, минулого року Центр дозвілля дітей-інвалідів «ДИВОСВІТ» та Центр інноваційного навчання та консалтингу «ВЕДАРА» провели соціально-психологічний тренінг з питань поєднання відповідального батьківства та самореалізації. Справа у тому, що матусі часто почувають себе нещасливими через те, що їхня дитина неповносправна. Тож коли батьки починають відчувати себе по-іншому, щасливими, їхня дитина також змінюється. І під час тренінгу фахівці пояснювали мамам, що треба не опускати руки, а радіти тому, що є син чи донька – сенс життя. Наталя, одна з учасниць навчання, написала: «Дякую дуже, що допомогли у багатьох речах розібратися, зрозуміти та прийняти…»

Протягом декількох років «ДИВОСВІТ» співпрацює з американськими волонтерами з клініки дитячої терапії «Children`s Therapy T.E.A.M.». Спеціалісти із США у Краматорську проводять індивідуальні заняття, дають рекомендації, складають індивідуальні корекційні програми, допомагають зі спеціальним обладнанням: ходунками, інвалідними візками, ортопедичним взуттям.

Щороку підопічні «ДИВОСВІТУ» відвідують страусину ферму у Красному Лимані та святе джерело в Ізюмі. Діти з мамами мають можливість помилуватися африканськими птахами, пройти під протокою джерельної свяченої води, поставити свічку у Свято-Вознесенському соборі, помолитися чудотворній іконі Пісчанської Божої Матері, побувати у Меморіалі та на алеї бойової техніки воєнних років.

У 2011 році діти відвідали лікувальний спелеосанаторій у Соледарі «Соляна симфонія». Під час екскурсії вони дізналися про таємниці та особливості соляних шахт Донеччини. Медперсонал влаштував для дітлахів сеанс лікувальної фізкультури та дихальної гімнастики. Діти грали у шахи, настільний теніс, возилися у піску з солі, відпочивали у затишних палатах, а на згадку взяли з собою шматочки солі.

На згадку про гарно проведений у соляній шахті день

Минулого літа члени Центру приїхали до Донецького дельфінарію «Немо», де не лише сфотографувалися після вистави, а й поплавали з морськими артистами. Адже давно відомо, що спілкування з дельфінами є ефективною терапією для дітей з психоемоційними проблемами, особливо з ДЦП та затримкою психо-мовного розвитку. Організувати цю поїздку допоміг генеральний директор заводу «Енергомашспецсталь» Максим Єфимов. На жаль, цього року спонсорів, допомогти хоча б з транспортом, не знайшлося.

За фінансової підтримки управління у справах сім’ї та молоді Донецької облдержадміністрації «ДИВОСВІТ» провів Перший благодійний фестиваль дитячої творчості «Мозаїка». Захід відбувся у Міжнародний день сім’ї, 15 травня, і зібрав декілька десятків дітей з Краматорська, Сіверська, Слов’янська та Донецька. Кошти від продажу творчих робіт пішли на допомогу авторам цих виробів та малюнків. Батьки були страшенно горді успішними виступами своїх дітей, вдячні організаторам за надану можливість проявити свої таланти та вміння, доводячи всім присутнім: інвалідність – не вирок! Глядачі ж були зворушені до сліз, адже те, що їм продемонстрували хворі діти – вище усіляких похвал.

Юні артисти читали вірші, виконували музичні твори та навіть показали театралізований номер. Учасники фестивалю не лише виступали на сцені, але й привезли з собою різноманітні вироби та малюнки, які були представлені на виставці.

Малюнки учасників гутку малювання

А рядки одного з віршів (пісенька Кота Леопольда з відомого радянського мультфільму), що пролунали зі сцени, не лише зворушили всіх глядачів, а й стали гаслом цього фестивалю:

Никогда не теряй,

Не теряй своей мечты!

Твердо верь, твердо знай -

Все на свете можешь ты.

Завершення Першого фестивалю «Мозаїка»

Будемо сподіватися, що фестиваль стане щорічним та допоможе нашим співгромадянам змінити своє ставлення до дітей-інвалідів, адже життя «особливих» дівчаток та хлопчиків складається не тільки з лікарень та медикаментів, але й з творчості та спілкування.

Останнім досягненням організації є запуск власного сайту. За його допомогою члени Центру тепер дізнаються про майбутні заходи, а всі небайдужі можуть надати допомогу: як організаційну, так і фінансову — конкретній дитині на лікування та реабілітацію. Ресурс http://divosvit.dn.ua/ було безкоштовно створено компанією QuartSoft в рамках проекту «Інкубатор 2012-2013».

Мама десятирічного Владика Юлія Володченко знаходить час не тільки для занять з сином, але й на пошук партнерів та донорів, підготовку грантових заявок. «Ми тісно співпрацюємо з благодійним фондом «Сопричастность», який є представництвом Української біржі благодійності у Донецькій області, — розповідає Юлія. — За їх допомогою ми змогли здійснити декілька своїх проектів, пов’язаних з оздоровленням у санаторіях, подарунками на День захисту дітей тощо. А тепер наша організація буде представляти Біржу у Краматорську: ми шукатимемо дітей, яким потрібна допомога, сприятимемо в оформленні заявок для Біржі».

У Краматорську чужу допомогу приймають з радістю, але особливо на неї не розраховують та виживають самі. Зараз «ДИВОСВІТ» збирає кошти на проект «Життєвий маршрут», «Тренінги для мам» та «Лекотеку» (сучасна система психолого-педагогічного супроводу сімей, що виховують дітей з проблемами розвитку, основна роль в якій належить грі. Всі проекти сприятимуть соціальній адаптації та реабілітації дітей з обмеженими можливостями та їхніх матусь.

«Сподіваюся, що ми доживемо до моменту, коли втілимо досвід Франції: діти-інваліди, які вже підросли, всі працевлаштовані, працюють на комп’ютерах, створюють родини та заробляють ті ж гроші, що й здорові люди, — каже Людмила Коваленко. – Мабуть, ми ще побачимо, як схвалять закон, за яким на кожному приватному та муніципальному підприємстві мають виділити робочі місця спеціально для дорослих інвалідів та випускників корекційних шкіл. Людині важливо мати роботу для відчуття повносправності у суспільстві. Я переконана, що всі нещастя на землі відбуваються тільки тому, що ми щось недопрацьовуємо для цієї групи людей. А життя триває, тому що деякі їм все ж таки допомагають…»

Читати також:

Создается электронная база общественных организаций/групп/движений, которые помогают людям, пострадавшим вследствие российской агрессии

Общественная организация «Донецкий пресс-клуб» создает электронную базу данных об общественных организациях/группах/движениях, которые по всей Украине помогают людям, пострадавшим вследствие российской агрессии. Этот справочник будет размещен на отдельном сайте в виде удобной интерактивной карты. Мы надеемся, что собранная нами информация поможет общественным движениям объединить усилия, найти партнеров, скоординировать совместные действия. Гражданам, государственным структурам, а также международным …

«Чистий берег» — за чистоту пляжів, скверів, парків і… совісті відпочивальників

За околичною частиною Білосарайської коси офіційно не закріплено статус території для відпочинку, тому Мелекінська сільрада не зобов’язана там прибирати. Ані місцевий, ані державний бюджети на це, а також на охорону коси, коштів не виділяють. Тому унікальні природні ландшафти влітку перетворюються на популярний пляж, внаслідок чого завалюються тоннами сміття, а рідкісні види птахів та рослин гинуть …

«Добро робити легко, якщо за таку справу візьметься кожен», — вважає голова осередку «Молодь ДемАльянсу» у Донецьку Ігор Гулай

«Вас може здивувати той факт, що історія нашої громадської організації пов‘язана із Київською НУО «Християнсько-демократична молодь». Та це факт», — розповідає прес-клубу громадський діяч Ігор Гулай. — «Ще у жовтні 1994 року в столиці відбулась установча конференція цієї НУО, а трохи згодом саме представники Київського осередку взяли на себе координацію процесу створення загальноукраїнської організації. Завдяки …

ФРІ – це свобода

Десять років тому в Ужгороді зародилася Фундація регіональних ініціатив (ФРІ). Це відбулося після того, як група активістів залишила меру послання на річкових плитах з проханням прибрати звідти рекламу. Плити почистили, а Україна незабаром отримала потужну громадську організацію. Зараз Фундація діє у 22 обласних центрах та налічує близько 800 членів. Осередки у різних містах відкривалися у …