Відпочинок на Донецьких пляжах Кальміусу: гарно, але небезпечно!

04.01.2011 | Кількість переглядів: 627

Найчастіше аналіз забруднення води в річці Кальміус показує, що відхилення показників якості води від санітарних нормативів охорони поверхневих вод спостерігається через забруднення нафтопродуктами, кобальтом, магнієм, сульфатами. Окрім цього за останні 10 років у річці  фіксується постійне збагачення вод мінеральних формами азоту та важких металів. Причинами забруднення є скидання шахтних вод, води зливневих опадів (без механічного та біологічного очищення), аварійні витоки колекторів побутових вод та побутове сміття уздовж водотоків поряд з приватним житловим сектором. Наприклад, природний стік на ділянці до Кальміуського водосховища становить близько 1800 кубометрів на годину, а скидання високо мінералізованих шахтних вод шахт ім. Засядька, Путиловська та ім. Калініна – близько 900 кубометрів на годину, тобто 50 відсотків води, яка потрапляє до Нижньо-Кальміуського водосховища, є промисловими стоками.

Голова екологічної організації «До чистих джерел» Володимир Журавльов розповідає журналістам про лідерів по забрудненню Кальміусу

Голова екологічної організації «До чистих джерел» Володимир Журавльов розповідає журналістам про лідерів по забрудненню Кальміусу

Голова обласної екологічної організації «До чистих джерел» Володимир  Журавльов розповів журналістам, що лідерами по забрудненню вод Кальміусу є «мушкетівські відвали, які на сьогодні в результаті маніпуляцій державною власністю нікому не належать і за які ніхто не несе відповідальності, а також шахта Бутівська (КП «Макіїввугілля»), яка з початку незалежності України вважає річку стічною канавою та шахта ім. Засядько, що також заливає Кальміус відходами вугільної промисловості, часто напряму без освітлення зливає водотоки з відстійників. А в міській зоні комунальні підприємства зливають неочищені побутові воду напряму у річку».

Остання інвентаризація джерел забруднення річки, яку проводили служби міськради у квітні-травні п.р., виявила підвищену концентрацію по бактеріологічним показникам. Забруднення накопичуються в мулі водосховищ, зокрема, рівень бактеріологічного забруднення води у квітні відповідає нормі, а з підвищенням температури повітря посилюється розвиток бактерій, і показники починають значно перевищувати норму. Тобто основним фактором, який не дозволяє мешканцям Донецька купатися у водосховищах Кальміусу, є бактеріологічне забруднення.

Також все, що викидають автомобілі на дороги міста – витоки машинної олії та палива після сильних злив – потрапляє до поверхневих водоймищ. Рівень нафтопродуктів у воді перевищує норму в 2-2,5 рази.

«У нас існує шість органів державної влади, які зобов’язані контролювати якість води у відкритих водоймищах та приймати заходи з забезпечення їхньої чистоти. Певно, вони не справляються зі своїми обов’язками, – вважає Володимир Журавльов, – державне управління охорони навколишнього середовища при видачі дозволу на водокористування кожного року намагається ставити підприємствам умовою використання технологій з очищення стічних вод. Ці технології зазвичай підприємствами не використовуються, але дозволи все одно мають бути видані…»

Донецький міський голова Олександр Лук’янченко під час прес-конференції

Донецький міський голова Олександр Лук’янченко під час прес-конференції

За словами Донецького міського голови  Олександра Лук’янченка, сьогодні місту вкрай необхідно вдосконалити систему зливового водовідведення з встановлення очисних споруд, а така робота потребує значних витрат.  «Кальміус – річка державного значення, тому підприємства сплачують кошти за спеціальне водокористування  (і які мають використовуватися для  утримання водних об’єктів), переказують державі. В цьому році у міському бюджеті залишаються 70 % коштів екологічного збору. 3 млн. коштів буде спрямовано на розчищення Першого ставка (парк Щербакові), потім на черзі – ставки в районі «Ветки», Другого та Третього міських ставків в рамках підготовки до Євро-2012», – розповів журналістам голова.

Відповідаючи на питання, що ж можна зробити для покращення якості води, учасники дискусії відзначили таке: кошти від підприємств за забруднення та спеціальне водокористування мають залишатися в місті у повному обсязі; необхідно здійснити реконструкцію найбільш спрацьованих ділянок системи колекторів побутової каналізації; вуглевидобувні підприємства повинні впроваджувати установки щодо демінералізації шахтних вод. Також йшлося про продовження роботи по очищенню від мулу водотоків та водоймищ міста, розширення мережі зливової каналізації та обладнання її очисними спорудами.