Мандрівки Тернопільщиною: духовними шляхами до Зарваниці

16.02.2015 | Кількість переглядів: 1 038

Микола Медюх в оточенні журналістів

На фоні всіх подій, що, наче лихоманка, вже понад рік трясуть Україну і кожного небайдужого українця, відчуття спокою, що сповнило душупід час відвідування Марійського духовного центру у Зарваниці, є незабутнім. Одна з найбільших святинь Української греко-католицької церкви, також вразила своєю красою та водночас простотою. У всьому відчувалась турбота та сфокусованість на людях. Все почалось із знайомства з служителем храму отцем Миколою Медюхом. Він власне і проводив екскурсію для журналістів, які з’їхались з різних куточків нашої єдиноі краіни. Отець Микола дуже щиро повідавісторичні цікавинки Зарваниці та неспішно показав усю красу закладу: починаючи від підземної церкви пресвятої Трійці, закінчуючи справді живою шопкою.

За словами отця Медюха, перша письмова згадка про Зарваницю відноситься до 1482 року, тобто 15 століття. Хоча, як стверджують дослідники, історія Зарваниці є значно глибшою.

Історія-легенда

Собор Зарваницької Матері Божої

Коли монголо-татари зруйнували Київ, один із ченців Києво-Печерської лаври, тікаючи від небезпеки, зупиняється тут, у цьому чудотворному місці, і після довгої виснажливої мандрівки, він, втомлений та виснажеий засинає (на території Зарваниці — авт.).

«Ченець бачить у ві сні таке видіння: Богородиця його благословляє своїм омофором. Він прокинувшись побачив, що зупинився у дуже мальовничій чарівній місцевості, а неподалік від нього було джерело із цілющою водою. Ченець умившись і напившись цієї води, набрався сил і вирішив, що це є те саме місце, де він повинен осісти. І з приводу того, що Богородиця зарвала чи зірвала цьому ченцю сон, це місце отримало відповідну назву — Зарваниця”, — повідав журналістам Микола Медюх.

Ікона зарваницькоі матері Божої

Мистецтвознавці стверджують, що це є одна із найдавніших ікон у західному регіоні. Звичайно не обійшлося без легенд. Одна з них, пов’язана із постаттю ченця-засновника: ікона була намальована самим же ченцем, який відтворив образ Божої матері зі свого сна.

Нині зберігається ікона в парафіяльній церкві, через те, що на той час, коли церква вийшла з-підпілля (у 1989 році), тут зовсім не було нічого і залишати ікону такої мистецької та духовної вартості було досить небезпечно, тому ікону вирішили залишити в парафіяльній церкві. За часів більшовиків, люди змогли винести цю ікону з церкви та зберегти її, переховуючи в одній із оселі », - розповів отець Микола.

Продовжуючи знайомство з Марійським духовним центром, отець Микола акцентував, що Зарваниця приймає усіх людей, хто хоче пізнати любов Божу, незважаючи на їх конфесії. Важливо зазначити, що останній рік тут щоденно моляться за мир в Україні. Відомі ці місця ще й прощами та цілющою водою з джерела Святої Анни, в якому температура води цілий рік однакова і становить + 8 °C.

У Зарваниці дбають і про паломників та туристів - тут створено прекрасні умови. На території центру є готель та окремі дерев’яні двохповерхові будиночки. Проживання у готелі та 3-х разове харчування на 1-ну людину за добу коштує — 100 гривень, а у будиночках з харчуванням – 170 гривень. Адже це святе місце гарне не тільки для духовного очищення, а й для сімейного відпочинку. Тож бажаючі мають прекрасну нагоду відкрити для себе нову єдину красиву та духовнуУкраїну.

Поїздка відбулася у рамках проекту «Зі Сходу до Заходу» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посолсьтва США в Україні.

Читати також:

Міст «Львів-Тернопіль»: у медіа треба узаконити 90% україномовного контенту

18 травня 2020 року у Львівському пресклубі відбувся відеоміст Львів-Тернопіль на тему «Двомовність чи «мовна шизофренія»? Яку мовну політику утверджують для аудіовізуальних медіа законопроєкти «Про медіа» (№2693 і №2693-1)?». Віктор Біщук, заступник директора ТРК «Перший Західний» вважає, що проєкт закону «Про медіа» не зовсім відповідає нормам Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». – Зважаючи …

Подорож у казку або дух Різдва

Яке свято ви більше за все шануєте? Свій день народження, Новий рік? Якщо Різдво — у трійці ваших найулюбленіших свят — займає останню сходинку або воно  взагалі не потрапило до неї, то можна із упевненістю сказати: ви просто не бачили справжнього, українського Різдва, не відчували тієї енергетики, що сповнює душу після колективного співу колядок та …