Виборчий закон має бути більш жорстоким у частині фінансування кампаній кандидатів

10.10.2012 | Кількість переглядів: 571

Такої думки дотримуються представники громадянської мережі ОПОРА, бо надмірна лібералізація виборчого законодавства у частині фінансування кампанії кандидатів та партій, відсутність належного моніторингу обігу коштів учасників виборів провокує їх непрозорість. «Центральна виборча комісія лише вибірково здійснює перевірку надходження, обліку та використання ресурсів виборчих фондів. Крім того, недобросовісна анонімна агітація, підкуп виборців, фінансування членів виборчих комісій «в конвертах», «джинса» в медіа стали можливими завдяки тому, що дієвих механізмів перевірки фінансових операцій суб’єктів виборчого процесу не існує», – такі основні висновки зробили експерти ОПОРИ під час моніторингу фінансових витрат кандидатів у 42 (Донецьк), 73 (Закарпаття) та 222 (Київ) виборчих округах.

За інформацією організації, «також загадкою для виборців залишається питання джерел наповнення фондів кандидатів. В більшості випадків походження коштів приписують партіям. Можливості перевірити транзит ресурсів від першоджерела до політичної сили, а згодом – до виборчого фонду, не існує. Відповідна система провокує поглиблення політичної корупції в країні та підзвітність новообраних депутатів не виборцям, а великим фінансовим спонсорам. Кандидати досі не мають жодної мотивації залучати ресурси громадян, оголошувати збір коштів на фінансування кампанії та мобілізувати таким чином власних виборців».

Як підкреслила у розмові з Донецьким прес-клубом координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, джерела фінансування кандидатів та партій повинні бути публічними, як це часто практикується розвинутих країнах. «Ми виступаємо за те, щоб список жертводавців поіменно оприлюднювався на сайті аналогу Центральної виборчої комісії чи офіційній сторінці кандидата. Така ж прозорість має бути й у витрачанні коштів, – прокоментувала аналітик. – Крім того, більш ретельно варто підходити до перевірки декларації щодо фінансових витрат кандидатів за результатами кампанії, адже, вибіркова перевірка досить часто є формальністю». В ОПОРІ переконані, що це дозволить уникнути зловживань та готівкової оплати статей кампанії, які в тому числі є незаконними: «джинса» у медіа, підкуп виборців, чорний PR тощо. «Наприкінці нашої кампанії буде оприлюднено аналітичну записку з пропозиціями щодо законодавчого регулювання фінансування виборів. В українських реаліях дана система провокує політичну корупцію,» – підсумувала О.Айвазовська.