Валютні кредити: іноземний досвід та українські реалії

27.12.2011 | Кількість переглядів: 627

Однією із ключових проблем сьогодення, з якою зіткнулася наша держава та національна фінансова система, є нестабільність валютного курсу гривні у співвідношенні до інших валют. За даними Української національної іпотечної асоціації, станом на жовтень 2011 року майже третина заборгованості за іпотечними кредитами в Україні є проблемною, а саме валютні іпотечні позики становлять 76% від загального обсягу іпотечного кредитування. Системне дослідження фінансово-економічних проблем кредитів в іноземних валютах та норм права у їх взаємозв’язку і співвідношенні, проведене Асоціацією антиколекторів та правозахисників України, показало, що розміри іноземної валютизації економіки нашої держави посилили її зовнішню залежність, сприяють її тінізації, послабленню малого і середнього бізнесу.

За словами головного координатора оргкомітету «Першого всеукраїнського з’їзду споживачів фінансових послуг» Федора Олексюка, за теперішніх умов брати валютний кредит, класти гроші на депозит – це злочин проти самого себе. «Фонд гарантування вкладів забезпечує повернення лише 150 тисяч. Якщо у вас було на рахунку 200 тис., у випадку кризи, ви можете втратити 50 тис. Світова практика говорить, що краще за все вкладати гроші в банківську систему через придбання дорогоцінних металів».

Під час засідання Донецького прес-клубу, Федір Олексюк навів приклади, пов’язані зі світовим досвідом роботи у банківському секторі: «Так, у США уряд подав позов проти банків, аби вони відшкодували збиток, нанесений бюджету країни їхніми неправильними діями. Ця сума становить понад 2 млрд. доларів. У Германії, якщо людина втрачає роботу, держава бере на себе її зобов’язання перед банком. В Ірландії після дефолту третину банкірів засудили. У таких спосіб держава захистила своїх споживачів фінансових послуг. А у нас же Верховна Рада тільки рекомендує…». На думку експерта, у банківській системі теж має бути конкуренція, якої, на жаль, поки немає.

Учасники засідання зазначили, що розмови про те, що банки не видають депозитів тому що люди не повертають кредити – це міф. За їх словами, на початок кризи неповернені кредити фізичних осіб становили 16% активів банків, а сьогодні вони складають 15,3%. В той же час, кредитування юридичних осіб якраз збільшилося. На думку експертів, відсутність зростання економіки свідчить, що фінансуються чужі економіки, а отже – банківська система працює неправильно, тобто вона готується до нової кризи.