«В Україні немає системного підходу в сфері енергоефективності», — експерт

02.12.2013 | Кількість переглядів: 1 926

Цього року Донецька область увійшла у п’ятірку лідерів рейтингу енергоефективності регіонів України за версією фінансово-промислової групи «Систем Кепітал Менеджмент». Нагадаємо, що за даними 2012 року Донеччина займала 21 сходинку та входила до групи тих областей, що продемонстрували найбільше падіння, разом із Запорізькою та Дніпропетровською. Головною причиною подібних змін стало погіршення зовнішньоекономічних умов для металургійної галузі, яка і надалі займає левову частку у структурі промисловості цих областей.

Експертів потішив той факт, що нині саме наш регіон разом із Дніпропетровщиною було визнано найбільш ефективним в промисловому розрізі. Яких результатів вдалося досягти в сфері енергоефективності промислового сектору Донеччини останнім часом? Наскільки широко підприємствами використовуються енергозберігаючі технології? Із цими питаннями ми звернулися до начальника управління з питань ефективного використання енергоресурсів Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації Юлії Чікунової.

«Завдяки Програмі енергоефективності Донецької області на 2010-2015 роки на сьогоднішній день було зекономлено близько 4,8 млн тон умовного палива енергоресурсів, що в грошовому еквіваленті становить понад 15 млрд. грн. Цих результатів вдалося досягти завдяки впровадженню низки заходів у сфері житлово-комунального господарства, а також діям щодо скорочення споживання енергоресурсів промисловими підприємствами», — акцентувала Ю.Чікунова, — «Не секрет, що у собівартість, наприклад, металургійної продукції закладені й енерговитрати підприємств. Відповідно, зменшуючи їх, можна впливати на зниження цін на продукцію, не побоюючись за прибуток. І це, навіть за тих умов, якщо інновації з енергоефективності окупляться через кілька років».

За словами начальника профільного управління, на виконання заходів з енергозбереження за 2012 рік було витрачено всього 1318,73 млн. гривень. «На металургійних підприємствах області впроваджуються енергозберігаючі проекти, як в доменному, так і в сталеливарному виробництві. Істотно знизити витрати природного газу дозволяє перехід на пиловугільне вдування при виробництві чавуну та відмова від мартенівського способу виробництва сталі. Саме на реалізації цих заходів зосереджені виробничі та фінансові ресурси підприємств», — підкреслила Ю.Чікунова, — «Зокрема, впровадження технології вдування пиловугільного палива на всіх доменних печах меткомбінату ім. Ілліча та Єнакіївського метзаводу дасть можливість повністю відмовитися від природного газу при виробництві чавуну на цих підприємствах, а також — знизить споживання газу на 40 % від загального обсягу його споживання. Наприклад, повне виведення з експлуатації мартенівських печей на металургійному комбінаті «Азовсталь» у травні 2011 року дозволило знизити споживання природного газу на підприємстві до 125 млн. м3 на рік (близько 12 % від загального обсягу)».

Та на думку координатора проекту «Енергоефективна і спрямована на зменшення змін клімату модернізація промисловості Донецької області» Олексія Пащенка, не тільки на Донеччині, а й по всій Україні немає системного підходу в цьому питанні, а рішення та заходи, які проводяться під знаком енергоефективності, мають швидше побічний характер. «Підприємствам потрібен системний підхід, який включав би в себе оцінку існуючої ситуації, а потім постійне повернення до неї. Впровадження системи енергоменеджменту дозволяє підприємству, залежно від того яке у нього обладнання, заощадити від 2 до 5%, а в деяких випадках і до 10%», — підкреслив Пащенко.