Український Торецьк: ГО «Твоє Нове Місто» бореться за майбутнє

11.09.2016 | Кількість переглядів: 2 590

Під час Революції Гідності в Торецьку (Дзержинськ) Донецької області прокинулося громадянське суспільство. Як це було, розповідає голова громадської організації «Твоє Нове Місто» Володимир Єлець.

«Разом з людьми з багатьох куточків України ми відчули себе громадянами, які вже не мають права мовчати і просто спостерігати за злочинами режиму Януковича. Поки ми поодинці слідкували за мітингами десятків тисяч наших донецьких однодумців, Росія окупувала Крим, а в самому Донецьку й інших містах Донбасу російські терористи та їх посібниками — місцевими колабораціоністи почали захоплювати адмінбудівлі », — розповів Володимир.

Потяг єдності “Труханівська січ”: учасники майстер-класу художника В. Власюка

 

 «Зі сльозами на очах ми спостерігали, як під керівництвом мера було зірвано український прапор, на місце якого повісили прапор якоїсь вигаданої в Кремлі «республіки». Влада Дзержинська разом з представниками проросійських бойовиків прийняли рішення про проведення незаконного «референдуму», — каже активіст організації Андрій Грудкін.

А вже 21 липня в місті була війна. Українські бійці провели операцію по звільненню, проте танк і БТР, які приїхали на підтримку окупантів з Горлівки, захопленої бойовиками «ДНР», знищили будівлю міської ради та розстріляли будинки в центрі міста.

Після звільнення міста активісти познайомилися з групою волонтерів, які довгий час перебували в підпіллі, бо боялися розправи з боку сепаратистів. Місцеві патріоти власними силами організували перше в місті по-справжньому українське дитяче свято, автопробіги з національними прапорами, гідно відзначили першу річницю Визволення міста від бойовиків «ДНР». Зауважимо, що все це відбувається всього у 15 кілометрах від лінії фронту.

Однак активісти усвідомлювали, що ефективно працювати та досягти певних цілей можливо тільки в форматі організованої структури з правами і обов’язками. «Ми розуміли, що культурно-мистецьких заходів недостатньо, щоб міняти свідомість наших земляків, сформовану в СРСР і протягом останніх 25 років місцевими проросійськими елітами», — каже А.Грудкін.

У вересні 2015 р. активісти зареєстрували громадську організацію «Твоє Нове Місто». Одним з основних завдань стало створення базису для розвитку активного громадянського суспільства. Рух «Сильні громади Донеччини» став тим партнером, який допоміг актуалізувати наявні проблеми в місцевому самоврядуванні і сприяв впровадженню інструментів контролю за владою і механізмів місцевої демократії. Відтоді «Твоє Нове Місто» стала суб’єктом суспільно-політичного життя.

«Ми писали запити на доступ до публічної інформації, вимагали впровадження інструментів взаємодії суспільства і місцевої влади, наполягали на відкритості та ефективності. Тодішній міський голова Володимир Слєпцов, його владно-діловий клан, вся авторитарна система управління, збудовані роками, не були готові до такого розвитку подій. Депутати міської ради, які в 2014 на міській площі піднімали руки, голосуючи за проведення так званого «референдуму», не могли зрозуміти, як громадські діячі посягнули на «святе» — багаторічну корупційно-бандитську мафію, ще й вимагають якоїсь демократії», — зазначив керівник організації В.Єлець.

ЦВК ухвалила рішення про непроведення виборів в ряді міст Донбасу в зв’язку з близькістю до лінії розмежування. В значній мірі це виглядало логічно, активісти покладали великі надії на введення військової міської адміністрації (ВМА), тому що термін повноважень голови і депутатів закінчився, а значить, їх мандати були прострочені. «Ми направили лист голові Донецької ОДА — керівнику ВЦА (військово-цивільної адміністрації — ред.) П.І. Жебрівському, записали до нього відеозвернення, і всі зусилля виявилися марними — законодавство було абсолютно неадаптованим до реалій і формальних підстав для введення ВМА не було», — повідомив Єлець.

Один з волонтерських концертів у вільному Торецьку

«Паралельно ми продовжували проводити культурологічні заходи, такі як численні передачі українських книг бібліотекам, літературні читання, проведення відео флеш-мобу Kobzar-Challenge, до якого приєдналося багато міст області, присвяченого 202-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Долучалися до громадських акцій, зокрема до флеш-мобу #Donbass_UA_EU напередодні референдуму в Нідерландах про асоціацію України з ЄС», — продовжує Андрій.

Волонтери організовували святкування знакових подій, серед яких День Свободи і Переваги, День Соборності, День Визволення Торецька від бойовиків, День Незалежності України, День міста. «При нашому партнерської участі в місті були відбулися концерти груп «Вертеп», «Тарута», Богдана Буткевича, Ігоря Льодіна, Андрія Антоненка, Романа Коляди і багатьох інших відомих виконавців, — захоплено розповідають представники «Твого Нового Міста». — Особливою подією став приїзд до Торецька поїзду єдності «Трухановська січ», коли крім чудового концерту, волонтери відвідали кілька міських шкіл з майстер-класами. Діти разом з художником Василем Власюком розмалювали зупинку в центрі міста».

Поїздка дітей в Івано-Франківську область на Різдво

ГО «Твоє Нове Місто» не залишає без уваги і питання збереження навколишнього середовища, що є актуальною проблемою в шахтарському промисловому регіоні. В рамках акції «Дерева світу» активісти ГО «Твоє Нове Місто» висадили сосни на території дитячого садка.

Ще взимку 2015-го року голова організації Володимир Єлець представив її в Українському домі в Стокгольмі. Володимир багато уваги приділяє розвитку волонтерства та благодійництва. Через співпрацю з Союзом Українок Скандинавії військові, які захищають наші рубежі, і діти прифронтової зони неодноразово отримували гуманітарну допомогу, речі зі Швеції.

Крім того, активісти разом з благодійниками з Києва кілька разів передавали ліки в центральну лікарню Торецька, а в січні 2016-го організували поїздку дітей в Івано-Франківську область, де вони святкували Різдво. У червні провели дитяче свято «Літо об’єднує». Відзначимо, що всі заходи проводилися без будь-якої підтримки з боку міської влади.

«Трембіти з Торецька» - подорож активістів Україною

«У липні цього року відбулася ще одна велика акція «Трембіти з Торецька». Наші активісти здійснили подорож до Карпат, де придбали трембіти, після чого відвідали 13 міст України, в кожному з яких люди грали на цих інструментах. Тепер трембіти звучать на передових позиціях українських воїнів », — розповів А.Грудкін.

Вітання горлівським "ДНРівцям": Торецьк - це Україна!

Важливим напрямком є ​​реалізація соціальних проектів. Влітку завдяки зусиллям членів ГО «Твоє Нове Місто» в прифронтовому місті з’явився дитячий спортивний майданчик Little Bees за рахунок British Council. Майданчик розташований неподалік шахти «Торецька».

А 14 вересня в Торецьку відбулося безпрецедентне явище — святкування мусульманського свята Курбан-байрам, вперше в історії міста. Основним концептом події стало гасло «З Україною в серці». На святковій трапезі представники різних конфесій і національностей заявили про необхідність об’єднуватися заради спільного майбутнього в Україні та протистояння країні-агресору Росії. На завершення святкування активісти встановили кримськотатарський прапор на передових позиціях — «навпроти» окупованої Горлівки.

«17 серпня був арештований міський голова Володимир Слєпцов, який 17 років панував в місті. Ми постійно порушували питання про неприпустимість перебування Слєпцова на посаді, відео докази його злочину два роки були в загальному доступі, а ми в свою чергу привертали увагу до цієї проблеми в публічній площині. Зараз Торецьк нарешті може дихати вільніше. Звичайно, є багато проблем, зокрема, в економічній і соціальній сферах, розвитку потребують всі галузі  життєдіяльності, але місто вже стало іншим. Ми зробимо наш Торецьк успішним і розвиненим, покращимо життя людей. Незважаючи на обстріли російської артилерії», — резюмував Володимир Єлець.

Контакти:

 г. Торецьк, вул. Казачья, 2/9.

tvoe.nove.misto@gmail.com

+380507602077

Читати також:

Кібуц: Тут всіх чекають, але нікого не тримають!

Добротний двоповерховий гуртожиток, широкі алеї та господарські будівлі – ось, що таке комуна, яку побудував для переселенців благодійний фонд «Добрий самарянин» у селі Маяки Одеської області. Це єдиний в своєму роді кібуц (колективне господарство — ред.) в Україні.   — Діти не повинні бачити війну, діти не повинні бачити смерть, тому, коли благодійний фонд «Добрий …

Терикон і надія

До бійців на дальніх околицях Торецька (колишній Дзержинськ) Донецької області ми під’їхали з волонтерами. Звідси можна побачити горлівські околиці. Розрита червона порода з глибин донецької землі за десятиріччя вигоріла, і виглядає зараз як поверхня Марсу. Виникає відчуття повної нереальності всього, що бачимо. З собою взяли трохи львівської кави та сигарет. Знайомимось. Позивні і у бійців, …

«Якщо народ не порозумнішає, то просто загине», — голова російської партії «Воля» Світлана Пеунова

На сьогоднішній зустрічі з донецькими журналістами лідер Всеросійської політичної партії «Воля» Світлана Пеунова розповіла, що, на її думку, в Україні є активні люди, але вони йдуть не в той бік. «Вони кажуть: «Ми підемо на Захід!», «Ми підемо на Схід!» -  стійте на місці, не треба нікуди йти». Політик пропагує тезу, що кожна країна (чи …