Україна-НАТО: партнерство чи приєднання?

16.07.2011 | Кількість переглядів: 637

29 червня Кабінет міністрів України ухвалив План заходів з виконання програми співпраці «Україна-НАТО» на 2011 рік. Та інколи через брак збалансованої та повної інформації не всі усвідомлюють різницю між співпрацею країни з Альянсом та її повноцінним членством. А щоб сформувати свою позицію щодо питання Україна-НАТО, необхідно розібратися в поняттях «співпраця України з НАТО» та «вступ України до НАТО».

Валерій Кравченко

Валерій Кравченко

Директор ДГО «Центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко роз’яснює, що «процес з набуття членства в Альянсі набагато складніший, громісткіший і відповідальніший. Він передбачає, як мінімум, таку нездійсненну для України зараз умову, як професійну армію. І цілий комплекс економічних, політичних та інших питань, одне з найхворобливіших для України, наприклад, проблема корупції.

Перевага співпраці в тому, що ми проводимо спільні навчання, які допомагають нашій армії бути ефективнішою. Що стосується інших варіантів співпраці, то це і екологічний моніторинг, наприклад, проект «Наука заради світу», де виділяються великі гроші на моніторинг річки Прип’ять і Чорнобильської зони. Співпраця гнучкіша, вона передбачає менший формат, але, проте, продуктивний».

Тобто, коли країна підписує План дій щодо членства в НАТО, то їй видають жорсткий перелік документів з вказівкою стандартів, яким вона повинні відповідати і коли ці стандарти мають бути втілені. А при співпраці країни з НАТО вони разом домовляються про те, на яких умовах будуватимуть партнерські стосунки.

Читати також:

Безпеку Євро-2012 допоможе забезпечити Північноатлантичний Альянс?

«На сьогоднішній день Північноатлантичний альянс залишається для України основним партнером у безпековій сфері», – вважає директор ДМГО «Центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко

Чи можна вважати плідною та дієвою співпрацю України з НАТО?

Наразі НАТО не позиціює себе як військовий блок, й вже самі експерти та офіційні особи Альянсу віддають перевагу такому формулюванню як «політична організація з військовим компонентом»