Тетяна Бахтєєва вже витратила понад мільйона гривень на виборчу кампанію в окрузі

11.10.2012 | Кількість переглядів: 624

Такі дані оприлюднили аналітики мережі ОПОРА під час презентації проміжних результатів моніторингу фінансових витрат кандидатів у 42, 73 та 222 виборчих округах. «Не завжди фінансові витрати суб’єктів виборчого процесу на кампанію відповідають їх задекларованим прибуткам: так, в окрузі №42  витрати кандидата Тетяни Бахтєєвої, яка проводить найбільш активну та фінансово затратну кампанію, вже вдвічі перевищили задекларований нею прибуток за 2011 рік, – говориться в прес-релізі ОПОРИ. –  А її конкуренти, наприклад, Вольга Шейко (УДАР), яка задекларувала дохід на рівні 550 000 гривень, витрачає неспівмірно малі суми на виборчу кампанію. Звісно, одним з джерел наповнення виборчих фондів може бути і політична сила, яка висунула кандидата, чи виборці. Втім, фінансування партій є не менш непрозорим фактором кампанії, а культури мобілізації громадян та залучення їх пожертв на фінансування виборів окремо взятого кандидата чи партії поки в Україні не сформовано».

ОПОРА разом з Комітетом «Рівність можливостей» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) проводить моніторинг витрат ключових кандидатів у 3-х пілотних округах (222 – Київ, 42 – Донецьк, 73 – Закарпаття). В результаті польового дослідження, яке здійснює мережа протягом всього періоду виборів, 22 спостерігачі фіксують зовнішню рекламу кандидатів, відвідують публічні та агітаційні заходи, збирають примірники поліграфічної продукції та аналізують кількість платних агітаторів, штатних членів комісій кандидатів. Комітет «Рівність можливостей», в свою чергу, здійснює моніторинг та контент-аналіз згадок кандидатів у медіа, результати якого будуть додані до даних ОПОРИ наприкінці кампанії.

Як пояснила в інтерв’ю Донецькому прес-клубу координатор програми моніторингу Ольга Айвазовська, пілотні округи обирались за декількома критеріями: географічне різноманіття (округи на Сході, Заході, Центрі; округи в великих містах та переважно сільській місцевості), політична конкуренція чи, навпаки, значна перевага одного кандидата (очікувалось, що саме в цих округах будуть фінансово спроможні кандидати, які організовуватимуть досить насичену кампанію. На відміну від 222 та 73, саме донецький 42-й не є конкурентним)  та пізнаваність кандидатів на національному рівні.

Проміжні результати спостереження за виборчою кампанією показали, що найбільш фінансово затратним кандидатом серед 3-х обраних округів виявися Іван Балога, партія «Єдиний центр» (округ №73), найбільш активним кандидатом, який використовує чисельні агітаційні інструменти є Тетяна Бахтєєва, Партія регіонів (округ №42), найбільш конкурентним округом щодо фінансової активності основних кандидатів став 222, в якому балотуються Максим Луцький (Партія регіонів) та Дмитро Андрієвський (ВО «Батьківщина»).

В усіх округах більша частина фінансування йде на опосередковану комунікацію з виборцями через засоби масової інформації та зовнішню рекламу, що додає «віртуальності» їх кампанії, – вважають в ОПОРІ. До 42-го округу, який досліджувався, входять Ворошилівський, Калінінський та частково Куйбишевський райони міста Донецьк. Традиційно вважається, що Ворошилівський район, який є центральним, більш прихильний до опозиції, ніж інші територіальні громади обласного центру. До прикладу, за результатами другого туру президентських виборів 2010 року із п’яти територіальних виборчих округів, які функціонували в межах Донецька, найвищий результат у кандидата Юлії Тимошенко був саме у ТВО №42 (Ворошилівський та Калінінський райони Донецька).

Цієї кампанії тут балотуються Тетяна Бахтєєва, народний депутат України, голова комітету з питань охорони здоров’я (Партія регіонів). Кандидат представлена в усіх сегментах передвиборчої агітації, веде активну та фінансово витратну кампанію (1 млн.215 тис. грн..). І це без врахування витрат на медіа та членів комісій, спостерігачів, агітататорів. Її опонент від ВО «Батьківщина» – Вадим Юрчак, директор регіонального відділення страхової компанії «Глобус», виконує функції диякона церкви «Дім Євангелія» та очолює Громадський рух християн Донбасу, кандидат  не веде активної передвиборчої кампанії (витрати на рекламні щити та поліграфію ставлять 785 грн.)

Також у передвиборчій боротьбі бере участь Вольга Шейко, старший викладач кафедри державно-правових дисциплін економіко-правового факультету Донецького національного університету (парія «УДАР»). Вона виступає на масових акціях партії «УДАР», надає місцевим ЗМІ коментарі щодо актуальних правових проблем. У інших сегментах передвиборчої активності діяльність Шейко є малопомітною (витрати становлять близько 5 тис. грн.). Пішов на вибори і Євген Талишев, народний депутат України, член фракції «Наша Україна – Народна самооборона», безпартійний. Багато років є головним редактором опозиційної газети «Остров». Євген Талишев не проявляє жодної активності в окрузі.

В окрузі представлені ще два кандидати, які не проявляють жодної активності – це Володимир Лук’янець, комерційний директор ТОВ «ОЛМТРАНС» (КПУ) та Сергій Анікушин, тимчасово безробітний, безпартійний. У 2011 році Анікушин позиціонувався заступником голови обласного осередку партії «Україна майбутнього». Участь Анікушина у агітаційній кампанії обмежується переважно оновленням особистих блогів на Інтернет-ресурсах області.

«Після оприлюднення результатів звіту ми отримували телефонні звернення від кандидатів з проханням бути більш прискіпливими до їх конкурентів, – зазначила О.Айвазовська. –  Також дехто стверджував, що чесно оприлюднюють тиражі своєї поліграфії, конкуренти – ні, тому ми повинні це врахувати під час моніторингу».