«Телегазета» і «Сватове.Сity» — лідери з гендерної чутливості у серпні: результати моніторингу гіперлокальних видань Луганщини

27.08.2020 | Кількість переглядів: 3 109

Упродовж 11-17 серпня   було проведено четвертий гендерний моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області. Було проаналізовано 131 новин 4 інтернет-видань Луганщини (“Попасна.City”, “6451 сom.ua – Сайт города Лисичанска”, “Сватове.Сity”, “Троїцьке.Сіty”) та 114  новин друкованих видань  (“Вісті Біловодщини”,” Вісті Марківщини”, “Новини Сватівщини”, “Рубіжанські новини” і “Телегазета”)

Оцінювання відбувалося за кількома категоріями: дотримання гендерного балансу (кількість чоловіків та жінок як експертів/експерток, героїв/героїнь), вживання фемінітивів, наявність стереотипних образів, сексистського контенту і публікацій на гендерну тематику.

Крім того, в умовах пандемії коронавірусної інфекції окрема увага була зосереджена і на цій темі.

Загалом в інтернет-медіа було зафіксовано 5% матеріалів, що стосуються теми коронавірусу, в друкованих — 7%, що в середньому складає всього 6% публікацій.

Із них в інтернет-виданнях жінки коментують тему пандемії  у 67% випадків,  а в друкованих – у 40%. Ні в друкованих, ні в онлайн-виданнях жінки не фігурують як героїні публікацій.

В інтернет-виданнях жінки як експертки  (ті, хто коментує, чию думку запитують) становлять  34 %, героїні — 55%. В друкованих виданнях експерток  лише 22 %, а героїнь  — 32%.

В інтернет-виданнях лише жінки коментують теми економіки/ бізнесу (100%), які зазвичай коментують чоловіки.  Також велика представленість експерток в медичній сфері (67%). Порівну з чоловіками — у темах культури і соцполітики – по 50%. Цікаво, що лише в 25% випадків жінки говорять на теми освіти, що традиційно вважається «жіночою» сферою.

В політичній тематиці жінки представлені в 75% випадків як героїні, але в жодній новині не є експертками. Такий показник пов`язаний з тим, що в інтернет-виданні “Сватове. city” була опублікована новина про кількість жінок в ТВК (територіальні виборчі комісії) на місцеві вибори 2020.

У друкованих ЗМІ Луганщини тему криміналу  коментують лише жінки. Це пов`язано з тим, що жінки працюють в прес-службах поліції, ДСНС та ін.

Як експертки вони також фігурують у медичній (67%) та освітній тематиках (40%). Трохи менше – в економічній (33%) та найменше – в культурній темі (17 %).

Лише жінки представлені у темі волонтерства.  Порівну героїнь і героїв матеріалів зафіксовано в публікаціях на освітню та економічну теми.

Гендерна чутливість медіа, крім кількості жінок і чоловіків у матераліх, вимірюється й кількістю фемінітивів у текстах. Згідно отриманих даних, в гіперлокальних онлайн-виданнях Луганщини їх 60%,  у друкованих ЗМІ — 44%.  До слова, під час квітневого та червневого моніторингів гіперлокальних медіа Луганщини було також зафіксовано більше фемінітив  в інтернет-виданнях.

 

Найчастіше в публікаціях вживаються фемінітиви “директорка”, “заступниця”,  “вихованка”, “керівниця”, “бібліотекарка”,  “редакторка”, “підприємниця”, “лікарка”, “студентка”. Натомість менше – ”соучредительница”, “колежанка”, “кандидатка”, “менеджерка”, “тренерки”, “вихованка”.

 Лише в чоловічому роді вживаються слова “дизайнер”, “педагог” ”, “прокурор”, “начальник”, “руководитель”, “противник”, “психотерапевт”, “психолог”, “хирург”. “анестизиолог”, “психиатр-нарколог”, “комендант”.

 У 100% фемінітиви вживає “Сватове.сity”. В матеріалах цього видання зафіксовано і відносний баланс жінок і чоловіків, щоправда експерти домінують. У виданні “Троїцьке сіty” порівну експерток і експертів та 80% фемінітивів (жінки і чоловіки як героїні/герої відсутні).

 

У виданні “Попасна. city” майже однакова кількість експерток і героїнь та 33% фемінітивів. До слова, під час червневого моніторингу спостерігався дисбаланс щодо присутності чоловіків, а саме було представлено більше половини експерток і героїнь.

В інтернет-виданні “Сайт Лисичанська” вживалися лише маскулінітиви та по 30% експерток і героїнь.

Відповідно до цих даних гендернонайчутливішим у серпні стало інтернет-видання “Сватове.сіty” (49,7%). Видання “Троїцьке city”, яке було лідером під час двох моніторингів поспіль, цього разу опинилося на другій позиції (43%).

 

Із друкованих видань найбільш гендернозбалансованими були публікації газети “Вісті Біловодщини”, хоча тут жінки домінують як експертки. На жаль, за означений період не зафіксовано жодного фемінітива.  Найбільша кількість фемінітивів – у матеріалах “Телегазети” (67%), але значно менше представлені жінки і як експертки, і як героїні –  21% і 30% відповідно.

 

У газетах “Рубіжанські новини” і “Новини Сватівщини” немає ані експерток, ані фемінітивів, а лише героїні. До слова: під час червневого моніторингу у газеті “Рубіжанські новини” було вжито фемінітивів у 67% випадків, а  під час квітневого моніторингу не було зафіксовано ні експерток, ні героїнь, ні фемінітив. Тому спостерігається коливання, що може свідчити про наразі не сформовану гендерну політику.

Найбільш гендерночутливоюу серпні є “Телегазета” (40%), яка під час червневого моніторингу була на найнижчій позиції. Це однозначно свідчить про позитивні результати для видання. Найменш гендерночутливою є газета “Новини Сватівщини”, яка під час минулого моніторингу, навпаки, займала найвищу позицію.

Гендерні стереотипи

В онлайн-виданні “Сватове.city” опублікована стаття про кухонний комбайн, де зазначено: «Кухонный комбайн может быть эффективным помощником в приготовлении и базовых, и сложных блюд, экономя время хозяйки. (Публікація 13.08.2020 «Кухонный комбайн: незаменимый помощник в каждом доме»«). А чому тільки для хазяйки? Невже чоловіки не готують? І хіба кухня – то обов’язок жінки?

 В “Телегазеті” теж зафіксовано кілька стереотипів:

 1) щодо жінок:

 -       Часто говорят, что прекрасному полу шахмати неподвластны, (№ 33, 12.08.2020, «Шахматные традиции”)

 -       «Ця тендітна, приязна дівчина» (№33, 12.08.2020, “Тендітна і свідома”)

 2) щодо чоловіків

-          Мужчинам — мужские цветы (№ 33, 12.08.2020, “Выбираем букет”)

 Інтернет-видання “Троїцьке сity” опублікувало статтю про допомогу постраждалим від домашнього насильства: «В Троїцькому працює мобільна бригада для допомоги постраждалим від домашнього насильства» (13.08.2020), чим сприяє поінформованості своїх читачів і читачок та попередженню домашнього насильства.

Індекс гендерної чутливості луганських гіперлокальних медіа у серпні – 42%. Ознайомитися із загальними даними моніторингу гіперлокальних медіа 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.

 _______________________

 Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читати також:

Медіа Донеччини у 2021 р. покращили позиції щодо гендерної чутливості: результати моніторингу

До моніторингу рівня гендерної чутливості донецьких медіа у 2021 р. було включено 5 інтернет-видань (ІА «Вчасно», «Новости Донбасса», «POKROVSK.NEWS», «62 Сайт городаДонецка», «0629 Сайт города Мариуполя») та 5 друкованих видань («Восточный проект», «ГРОМАДА Схід», «Знамя индустрии», «Приазовский рабочий», «События»). Кожне медіа аналізували за п’ятьма категоріями: тематикою (представленість чоловіків та жінок як експертів/експерток – тих, кого …

На шляху від красунь до розумниць. Як змінюється представленість жінок в медіа Луганщини

Третя, остання в 2021-му році, хвиля гендерного моніторингу принесла на оцінку 1034 матеріали, що побачили світ в інтернет-виданнях Луганської області, і 17 текстів, що оприлюднила обласна газета «Луганщина» (єдине друковане видання з десяти досліджуваних медіа) на тижні з 7 по 13 червня. Загальні тенденції залишаються незмінними: російськомовні онлайн-видання («Восточный репортер», «Трибун», «В час пик», «0642.ua …

Одне з гендернонайчутливіших видань «живе» у Луганській області: результати моніторингу 2020

Упродовж 11-18 жовтня  було проведено п`ятий гендерний моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області. Проаналізовано 99 новин 4 інтернет-видань Луганщини (“Попасна.City”, “6451 сom.ua – Сайт города Лисичанска”, “Сватове.Сity”, “Троїцьке.Сіty”) та  93  новин 4 друкованих видань  (“Вісті Біловодщини”,” Вісті Марківщини”, “Рубіжанські новини” і “Телегазета”) Оцінювання відбувалося за кількома категоріями: дотримання гендерного балансу (кількість чоловіків та жінок як …

Результати моніторингу гендерночутливого контенту донецьких медіа за підсумками 2020 року: лідери — газета «Вперед» та сайт «КуМА.City»

У період із 11 по 17 жовтня 2020 р. було проведено п’яту хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів гіперлокальних донецьких медіа, а також підбито підсумок та виведено загальний індекс гендерної чутливості медіа за результатами всіх п’яти хвиль 2020 року. Нагадаємо, що дослідженню підлягало 5 інтернет-видань («Краматорск Пост», «КуМА.City», «Маріуполь.City», «6239com.ua — Сайт Покровска и Мирнограда», «06277.com.ua …