«Телегазета» і «Сватове.Сity» — лідери з гендерної чутливості у серпні: результати моніторингу гіперлокальних видань Луганщини

27.08.2020 | Кількість переглядів: 3 197

Упродовж 11-17 серпня   було проведено четвертий гендерний моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області. Було проаналізовано 131 новин 4 інтернет-видань Луганщини (“Попасна.City”, “6451 сom.ua – Сайт города Лисичанска”, “Сватове.Сity”, “Троїцьке.Сіty”) та 114  новин друкованих видань  (“Вісті Біловодщини”,” Вісті Марківщини”, “Новини Сватівщини”, “Рубіжанські новини” і “Телегазета”)

Оцінювання відбувалося за кількома категоріями: дотримання гендерного балансу (кількість чоловіків та жінок як експертів/експерток, героїв/героїнь), вживання фемінітивів, наявність стереотипних образів, сексистського контенту і публікацій на гендерну тематику.

Крім того, в умовах пандемії коронавірусної інфекції окрема увага була зосереджена і на цій темі.

Загалом в інтернет-медіа було зафіксовано 5% матеріалів, що стосуються теми коронавірусу, в друкованих — 7%, що в середньому складає всього 6% публікацій.

Із них в інтернет-виданнях жінки коментують тему пандемії  у 67% випадків,  а в друкованих – у 40%. Ні в друкованих, ні в онлайн-виданнях жінки не фігурують як героїні публікацій.

В інтернет-виданнях жінки як експертки  (ті, хто коментує, чию думку запитують) становлять  34 %, героїні — 55%. В друкованих виданнях експерток  лише 22 %, а героїнь  — 32%.

В інтернет-виданнях лише жінки коментують теми економіки/ бізнесу (100%), які зазвичай коментують чоловіки.  Також велика представленість експерток в медичній сфері (67%). Порівну з чоловіками — у темах культури і соцполітики – по 50%. Цікаво, що лише в 25% випадків жінки говорять на теми освіти, що традиційно вважається «жіночою» сферою.

В політичній тематиці жінки представлені в 75% випадків як героїні, але в жодній новині не є експертками. Такий показник пов`язаний з тим, що в інтернет-виданні “Сватове. city” була опублікована новина про кількість жінок в ТВК (територіальні виборчі комісії) на місцеві вибори 2020.

У друкованих ЗМІ Луганщини тему криміналу  коментують лише жінки. Це пов`язано з тим, що жінки працюють в прес-службах поліції, ДСНС та ін.

Як експертки вони також фігурують у медичній (67%) та освітній тематиках (40%). Трохи менше – в економічній (33%) та найменше – в культурній темі (17 %).

Лише жінки представлені у темі волонтерства.  Порівну героїнь і героїв матеріалів зафіксовано в публікаціях на освітню та економічну теми.

Гендерна чутливість медіа, крім кількості жінок і чоловіків у матераліх, вимірюється й кількістю фемінітивів у текстах. Згідно отриманих даних, в гіперлокальних онлайн-виданнях Луганщини їх 60%,  у друкованих ЗМІ — 44%.  До слова, під час квітневого та червневого моніторингів гіперлокальних медіа Луганщини було також зафіксовано більше фемінітив  в інтернет-виданнях.

 

Найчастіше в публікаціях вживаються фемінітиви “директорка”, “заступниця”,  “вихованка”, “керівниця”, “бібліотекарка”,  “редакторка”, “підприємниця”, “лікарка”, “студентка”. Натомість менше – ”соучредительница”, “колежанка”, “кандидатка”, “менеджерка”, “тренерки”, “вихованка”.

 Лише в чоловічому роді вживаються слова “дизайнер”, “педагог” ”, “прокурор”, “начальник”, “руководитель”, “противник”, “психотерапевт”, “психолог”, “хирург”. “анестизиолог”, “психиатр-нарколог”, “комендант”.

 У 100% фемінітиви вживає “Сватове.сity”. В матеріалах цього видання зафіксовано і відносний баланс жінок і чоловіків, щоправда експерти домінують. У виданні “Троїцьке сіty” порівну експерток і експертів та 80% фемінітивів (жінки і чоловіки як героїні/герої відсутні).

 

У виданні “Попасна. city” майже однакова кількість експерток і героїнь та 33% фемінітивів. До слова, під час червневого моніторингу спостерігався дисбаланс щодо присутності чоловіків, а саме було представлено більше половини експерток і героїнь.

В інтернет-виданні “Сайт Лисичанська” вживалися лише маскулінітиви та по 30% експерток і героїнь.

Відповідно до цих даних гендернонайчутливішим у серпні стало інтернет-видання “Сватове.сіty” (49,7%). Видання “Троїцьке city”, яке було лідером під час двох моніторингів поспіль, цього разу опинилося на другій позиції (43%).

 

Із друкованих видань найбільш гендернозбалансованими були публікації газети “Вісті Біловодщини”, хоча тут жінки домінують як експертки. На жаль, за означений період не зафіксовано жодного фемінітива.  Найбільша кількість фемінітивів – у матеріалах “Телегазети” (67%), але значно менше представлені жінки і як експертки, і як героїні –  21% і 30% відповідно.

 

У газетах “Рубіжанські новини” і “Новини Сватівщини” немає ані експерток, ані фемінітивів, а лише героїні. До слова: під час червневого моніторингу у газеті “Рубіжанські новини” було вжито фемінітивів у 67% випадків, а  під час квітневого моніторингу не було зафіксовано ні експерток, ні героїнь, ні фемінітив. Тому спостерігається коливання, що може свідчити про наразі не сформовану гендерну політику.

Найбільш гендерночутливоюу серпні є “Телегазета” (40%), яка під час червневого моніторингу була на найнижчій позиції. Це однозначно свідчить про позитивні результати для видання. Найменш гендерночутливою є газета “Новини Сватівщини”, яка під час минулого моніторингу, навпаки, займала найвищу позицію.

Гендерні стереотипи

В онлайн-виданні “Сватове.city” опублікована стаття про кухонний комбайн, де зазначено: «Кухонный комбайн может быть эффективным помощником в приготовлении и базовых, и сложных блюд, экономя время хозяйки. (Публікація 13.08.2020 «Кухонный комбайн: незаменимый помощник в каждом доме»«). А чому тільки для хазяйки? Невже чоловіки не готують? І хіба кухня – то обов’язок жінки?

 В “Телегазеті” теж зафіксовано кілька стереотипів:

 1) щодо жінок:

 -       Часто говорят, что прекрасному полу шахмати неподвластны, (№ 33, 12.08.2020, «Шахматные традиции”)

 -       «Ця тендітна, приязна дівчина» (№33, 12.08.2020, “Тендітна і свідома”)

 2) щодо чоловіків

-          Мужчинам — мужские цветы (№ 33, 12.08.2020, “Выбираем букет”)

 Інтернет-видання “Троїцьке сity” опублікувало статтю про допомогу постраждалим від домашнього насильства: «В Троїцькому працює мобільна бригада для допомоги постраждалим від домашнього насильства» (13.08.2020), чим сприяє поінформованості своїх читачів і читачок та попередженню домашнього насильства.

Індекс гендерної чутливості луганських гіперлокальних медіа у серпні – 42%. Ознайомитися із загальними даними моніторингу гіперлокальних медіа 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.

 _______________________

 Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читати також:

Сайт «Вільного радіо» став лідером з гендерної чутливості медіа у квітні, «POKROVSK.NEWS» відстає на 1 %. Результати 2-ї хвилі гендерного моніторингу медіа Донеччини

У період із 10 по 16 квітня 2023 р. було здійснено другу хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази російської …

Перехід на українську мову позитивно вплинув на індекс гендерної чутливості донецьких регіональних медіа: підсумки гендерного моніторингу у лютому 2023

У період із 13 по 19лютого 2023 р. було здійснено першу хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази російської …

Як медіа Донеччини тримають інформаційний фронт?

 Війна, нову активну фазу якої росія розпочала в Україні 24 лютого 2022 року, знищила, зокрема, і частину вітчизняних медіа. Принаймні в Донецькій області наразі не виходить жодне паперове видання. Деякі медіа, які поширювали інформацію через власні сайти, також призупинили роботу. Отже експерти ІДПО оперативно змінили перелік досліджуваних медіа. До нього тепер входять виключно електронні ЗМІ. …

Медіа Донеччини у 2021 р. покращили позиції щодо гендерної чутливості: результати моніторингу

До моніторингу рівня гендерної чутливості донецьких медіа у 2021 р. було включено 5 інтернет-видань (ІА «Вчасно», «Новости Донбасса», «POKROVSK.NEWS», «62 Сайт городаДонецка», «0629 Сайт города Мариуполя») та 5 друкованих видань («Восточный проект», «ГРОМАДА Схід», «Знамя индустрии», «Приазовский рабочий», «События»). Кожне медіа аналізували за п’ятьма категоріями: тематикою (представленість чоловіків та жінок як експертів/експерток – тих, кого …