«Телегазета» і «Сватове.Сity» — лідери з гендерної чутливості у серпні: результати моніторингу гіперлокальних видань Луганщини

27.08.2020 | Кількість переглядів: 3 242

Упродовж 11-17 серпня   було проведено четвертий гендерний моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області. Було проаналізовано 131 новин 4 інтернет-видань Луганщини (“Попасна.City”, “6451 сom.ua – Сайт города Лисичанска”, “Сватове.Сity”, “Троїцьке.Сіty”) та 114  новин друкованих видань  (“Вісті Біловодщини”,” Вісті Марківщини”, “Новини Сватівщини”, “Рубіжанські новини” і “Телегазета”)

Оцінювання відбувалося за кількома категоріями: дотримання гендерного балансу (кількість чоловіків та жінок як експертів/експерток, героїв/героїнь), вживання фемінітивів, наявність стереотипних образів, сексистського контенту і публікацій на гендерну тематику.

Крім того, в умовах пандемії коронавірусної інфекції окрема увага була зосереджена і на цій темі.

Загалом в інтернет-медіа було зафіксовано 5% матеріалів, що стосуються теми коронавірусу, в друкованих — 7%, що в середньому складає всього 6% публікацій.

Із них в інтернет-виданнях жінки коментують тему пандемії  у 67% випадків,  а в друкованих – у 40%. Ні в друкованих, ні в онлайн-виданнях жінки не фігурують як героїні публікацій.

В інтернет-виданнях жінки як експертки  (ті, хто коментує, чию думку запитують) становлять  34 %, героїні — 55%. В друкованих виданнях експерток  лише 22 %, а героїнь  — 32%.

В інтернет-виданнях лише жінки коментують теми економіки/ бізнесу (100%), які зазвичай коментують чоловіки.  Також велика представленість експерток в медичній сфері (67%). Порівну з чоловіками — у темах культури і соцполітики – по 50%. Цікаво, що лише в 25% випадків жінки говорять на теми освіти, що традиційно вважається «жіночою» сферою.

В політичній тематиці жінки представлені в 75% випадків як героїні, але в жодній новині не є експертками. Такий показник пов`язаний з тим, що в інтернет-виданні “Сватове. city” була опублікована новина про кількість жінок в ТВК (територіальні виборчі комісії) на місцеві вибори 2020.

У друкованих ЗМІ Луганщини тему криміналу  коментують лише жінки. Це пов`язано з тим, що жінки працюють в прес-службах поліції, ДСНС та ін.

Як експертки вони також фігурують у медичній (67%) та освітній тематиках (40%). Трохи менше – в економічній (33%) та найменше – в культурній темі (17 %).

Лише жінки представлені у темі волонтерства.  Порівну героїнь і героїв матеріалів зафіксовано в публікаціях на освітню та економічну теми.

Гендерна чутливість медіа, крім кількості жінок і чоловіків у матераліх, вимірюється й кількістю фемінітивів у текстах. Згідно отриманих даних, в гіперлокальних онлайн-виданнях Луганщини їх 60%,  у друкованих ЗМІ — 44%.  До слова, під час квітневого та червневого моніторингів гіперлокальних медіа Луганщини було також зафіксовано більше фемінітив  в інтернет-виданнях.

 

Найчастіше в публікаціях вживаються фемінітиви “директорка”, “заступниця”,  “вихованка”, “керівниця”, “бібліотекарка”,  “редакторка”, “підприємниця”, “лікарка”, “студентка”. Натомість менше – ”соучредительница”, “колежанка”, “кандидатка”, “менеджерка”, “тренерки”, “вихованка”.

 Лише в чоловічому роді вживаються слова “дизайнер”, “педагог” ”, “прокурор”, “начальник”, “руководитель”, “противник”, “психотерапевт”, “психолог”, “хирург”. “анестизиолог”, “психиатр-нарколог”, “комендант”.

 У 100% фемінітиви вживає “Сватове.сity”. В матеріалах цього видання зафіксовано і відносний баланс жінок і чоловіків, щоправда експерти домінують. У виданні “Троїцьке сіty” порівну експерток і експертів та 80% фемінітивів (жінки і чоловіки як героїні/герої відсутні).

 

У виданні “Попасна. city” майже однакова кількість експерток і героїнь та 33% фемінітивів. До слова, під час червневого моніторингу спостерігався дисбаланс щодо присутності чоловіків, а саме було представлено більше половини експерток і героїнь.

В інтернет-виданні “Сайт Лисичанська” вживалися лише маскулінітиви та по 30% експерток і героїнь.

Відповідно до цих даних гендернонайчутливішим у серпні стало інтернет-видання “Сватове.сіty” (49,7%). Видання “Троїцьке city”, яке було лідером під час двох моніторингів поспіль, цього разу опинилося на другій позиції (43%).

 

Із друкованих видань найбільш гендернозбалансованими були публікації газети “Вісті Біловодщини”, хоча тут жінки домінують як експертки. На жаль, за означений період не зафіксовано жодного фемінітива.  Найбільша кількість фемінітивів – у матеріалах “Телегазети” (67%), але значно менше представлені жінки і як експертки, і як героїні –  21% і 30% відповідно.

 

У газетах “Рубіжанські новини” і “Новини Сватівщини” немає ані експерток, ані фемінітивів, а лише героїні. До слова: під час червневого моніторингу у газеті “Рубіжанські новини” було вжито фемінітивів у 67% випадків, а  під час квітневого моніторингу не було зафіксовано ні експерток, ні героїнь, ні фемінітив. Тому спостерігається коливання, що може свідчити про наразі не сформовану гендерну політику.

Найбільш гендерночутливоюу серпні є “Телегазета” (40%), яка під час червневого моніторингу була на найнижчій позиції. Це однозначно свідчить про позитивні результати для видання. Найменш гендерночутливою є газета “Новини Сватівщини”, яка під час минулого моніторингу, навпаки, займала найвищу позицію.

Гендерні стереотипи

В онлайн-виданні “Сватове.city” опублікована стаття про кухонний комбайн, де зазначено: «Кухонный комбайн может быть эффективным помощником в приготовлении и базовых, и сложных блюд, экономя время хозяйки. (Публікація 13.08.2020 «Кухонный комбайн: незаменимый помощник в каждом доме»«). А чому тільки для хазяйки? Невже чоловіки не готують? І хіба кухня – то обов’язок жінки?

 В “Телегазеті” теж зафіксовано кілька стереотипів:

 1) щодо жінок:

 -       Часто говорят, что прекрасному полу шахмати неподвластны, (№ 33, 12.08.2020, «Шахматные традиции”)

 -       «Ця тендітна, приязна дівчина» (№33, 12.08.2020, “Тендітна і свідома”)

 2) щодо чоловіків

-          Мужчинам — мужские цветы (№ 33, 12.08.2020, “Выбираем букет”)

 Інтернет-видання “Троїцьке сity” опублікувало статтю про допомогу постраждалим від домашнього насильства: «В Троїцькому працює мобільна бригада для допомоги постраждалим від домашнього насильства» (13.08.2020), чим сприяє поінформованості своїх читачів і читачок та попередженню домашнього насильства.

Індекс гендерної чутливості луганських гіперлокальних медіа у серпні – 42%. Ознайомитися із загальними даними моніторингу гіперлокальних медіа 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.

 _______________________

 Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читати також:

Нічого про святого Валентина: гіперлокальні медіа Луганщини намагаються тримати стрій

Моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області у 2024 року відбувся, як то кажуть, не завдяки, а попри…  Попри те, що територія Луганщини здебільшого окупована, а мешканці, відповідно, вимушено переїхали до інших регіонів України або за кордон, є, принаймні, п’ять сайтів, які продовжують інформувати свої громади –  Попасна.City, 64-51 — Сайт Лисичанська, 06452 — Сайт Сєвєродонецька, …

Сайт «POKROVSK.NEWS» — лідер з гендерної чутливості медіа у червні. Результати 3-ї хвилі гендерного моніторингу медіа Донеччини

У період із 12 по 18 квітня 2023 р. було здійснено третю хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази …

Гендер по-луганськи: навіть акула стає героїнею, коли вона росіяноїдка

Втретє за 2023 рік експертки аналізували контент медіа Луганщини, рахуючи жінок і чоловіків, видивляючись розповсюдження гендерних стереотипів (спойлер – таких не побачили) або матеріалів, що навпаки, роблять аудиторію більш досвідченою та толерантною. З 12 по 18 червня 2023 року на дев’яти популярних сайтах Луганської області було оприлюднено 957 матеріалів, і частка жінок серед тих, кого …

Сайт «Вільного радіо» став лідером з гендерної чутливості медіа у квітні, «POKROVSK.NEWS» відстає на 1 %. Результати 2-ї хвилі гендерного моніторингу медіа Донеччини

У період із 10 по 16 квітня 2023 р. було здійснено другу хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази російської …