Станіслав Черногор: нам потрібна революція, але не на Майдані

27.08.2013 | Кількість переглядів: 898

Психологи стверджують, що людині часто потрібно не те, чого вона бажає. А чого хочемо ми, українці, що треба нашому суспільству? Нам потрібна революція, але не на Майдані, а в наших головах та серцях. Нам необхідно навчитися думати не лише про самих себе, але й про ближнього, своїх сусідів, суспільство, зрештою, про своє місто та країну. А зміни у державі починаються зі зміни свідомості окремої людини.

Але боротьба за виживання віднімає надто багато сил, не дає можливості підняти голову, поглянути навкруги та замислитися: куди ми йдемо? Людина обирає миттєву вигоду, орієнтується на швидкий результат, не думаючи про перспективу. Тому й так важливо розвивати громадський сектор, ростити нових активістів та ентузіастів – людей, які вміють «розширити горизонт», та які піклуються про гідне майбутнє свого міста чи селища…

Минулого року у Краматорську з’явилася громадська організація «Фонд розвитку громади». Цікаво, що її створили місцеві журналісти, які вирішили не обмежуватися написанням статей щодо актуальних проблем міста, а перейти до конкретних дій. Їм хотілося «розворушити» людей, які, на їхній погляд, стали надзвичайно пасивними, перестали цікавитися не тільки подіями у країні та світі, але й у своєму рідному місті.

Першим проектом став Чемпіонат з дворових видів спорту, який відбувся у Краматорську у вересні 2012 р. Ініціатори прагнули відродити традиції неформального спілкування містян, виховати бережливе ставлення громадян до довкілля, зміцнити взаємозв’язок між поколіннями та популяризувати активний відпочинок для ВСІХ на свіжому повітрі. «Нам хотілося відірвати народ від екранів телевізорів та комп’ютерів, покликати їх у двір пограти у шахи, шашки, настільний теніс – те, у що грали ще 15-20 років тому», — говорить голова організації Станіслав Черногор. За словами активістів, найактивнішими, звичайно, були діти, які заслужено отримали подарунки від спонсорів. На жаль, дорослі брали участь частково: чи то соромилися, чи то ставилися з недовірою. «Пасивність людей – це найбільша проблема, ось тому ми з нею і боремося», — кажуть засновники Фонду.

Перший Чемпіонат з дворових видів спорту

Розуміючи важливість навчання та обміну досвідом, Станіслав Черногор у жовтні минулого року започаткував освітню програму «Вуличний університет». Будь-який мешканець міста може відвідати різнопланові заняття, лекції, тренінги та отримати необхідну інформацію від фахівців. Лекції та зустрічі проводяться у центральній міській бібліотеці ім.Горького, зазвичай у вихідні. «Ми намагаємося зробити тут Центр громадського життя міста», — говорить Станіслав.

В рамках «Вуличного університету» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні працювала «Школа блогерів», завданнями якої було познайомити мешканців регіону з можливостями громадської журналістики, законодавством, технікою та методами роботи у блогосфері. Одним з головних пріоритетів школи була відкритість: приходили всі бажаючі, і таких виявилося понад чотирьохсот осіб! До мешканців Краматорська долучилися блогери-початківці з Костянтинівки, Дружківки, Слов’янська, Красного Лиману.

Заняття у «Школі блогерів»

Відвідувачі мали можливість послухати доповіді відомих блогерів та громадських журналістів з Києва, Донецька та Краматорська: Вахтанга Кіпіані, Олени Білозерської, Олексія Мацуки, Віталія Виголова, Олени Костенко ті інших. Вони поділилися власним досвідом з написання статей, вибору тем для публікацій, розповіли, як уникнути етичних та правових колізій, що можуть виникнути у блогера-початківця. Також з цікавими лекціями щодо підготовки репортажної фотографії виступили фотохудожники Ірина та Павло Кожевнікови.

Лектори «Школи блогерів» Ірина та Павло Кожевнікови

В результаті навчання відбувся конкурс на кращу репортажну фотографію. Він показав високу зацікавленість учасників — надійшло 205 робіт. Серед переможців Сергій Сергєєв, Ірина Міщенко, Олександр Ларюкін, Аліна Михайлюк та Анастасія Жук. Найближчім часом «Фонд розвитку громади» спільно з тренерами Школи блогерів планує провести ще один конкурс світлин – «Люди міста».

«Школа блогерів» мотивувала відвідувачів на відновлення та створення власних публічних інтернет-проектів. Наприклад, Олександр Тихоненко створив інтернет-газету «Наглая ложь», Ігор Бутов – соціальний сервіс місцевих анонсів та акцій «ШЫк@лад», а група «Жизнь Краматорска» вже об’єднала понад 800 учасників. Також слухачі Школи за допомогою «Фонду розвитку громади» почали створювати і власні навчальні або культурні проекти. Значно підвищилась активність блогосфери та соціальних мереж міста, учасниками «Школи блогерів» створено декілька груп у соціальних мережах, які поступово набирають популярність. «Започатковуючи цей проект, ми думали про те, що від активності віртуальної можна швидко перейти до активності реальної. Впевнені, незабаром так і станеться», — зауважує керівник Фонду.

Організатори Школи Станіслав Черногор та Олександр Олійник кажуть, що в рамках «Вуличного університету» тепер ще відбуваються зустрічі «Англійського розмовного клубу», до роботи якого залучено волонтера Корпусу Миру США, та засідання українського клубу «Файно». «Є запит на вивчення української мови. На жаль, ми поки що не знайшли викладача, який би погодився на співпрацю з нами, — коментує керівник «Фонду розвитку громади». – Тому ми поки що просто збираємося, аби поспілкуватися українською, переглянути фільми, обговорити їх. Це спроба за допомогою різноманітної клубної роботи за інтересами залучити людей, розбудити їхню активність».

Засідання українського розмовного клубу Файно

Також діють кіноклуб «Фокус», клуб сучасних настільних ігор та проводяться тренінги у психологічному клубі «Феномен». Директор бібліотеки Олена Полоз говорить: «Ми з радістю сприйняли нові форми роботи з мешканцями міста, особливо користується популярністю «Нічний кінозал»: раз на місяць на майданчику перед бібліотекою збирається до сотні людей, щоби подивитися короткометражні фільми з соціальної тематики. Кінозал просто неба працює з 9-ї вечора до першої ночі, за цей час встигаємо переглянути вісім стрічок. Серед глядачів переважно старшокласники, студенти, а також цілі родини!» За словами працівника культури, те, що проекти дійсно цікаві, свідчить той факт, що кількість учасників зростає кожного місяця.

Цього літа активісти Фонду розпочали діяльність у проекті «Оцінка екологічного становища Юзівської ділянки з метою мінімізації впливу на навколишнє середовище при проведенні геологорозвідувальних робіт». Це співпраця з Фондом «Східна Європа» за рахунок коштів, наданих компанією «Шелл». На жаль, громадські організації Донеччини виявили незацікавленість в екологічній роботі, і тому з десяти напрямків вивчення екологічного стану діяльність буде проводитись лише у чотирьох.  «Наш проект передбачає лабораторні дослідження якісного складу поверхневих та підземних водних ресурсів басейну річки Сіверський Донець на території Донецької області, а також визначення ділянок підвищеного екологічного ризику у межах Донецької частини Юзівської ділянки», — пояснює Станіслав.

Представники Фонду беруть проби води з річки Сіверський Донець

Отримані дані компанія «Шелл» використовуватиме під час планування геологорозвідувальних робіт, аби мінімізувати їхній вплив на довкілля. Планується відібрати вісім проб з поверхневих водних об’єктів басейна ріки Сіверський Донець та проаналізувати їх на вміст основних 18-ти компонентів зі 143 можливих (рН, жорсткість, сухий залишок, хлориди, сульфати та ін.). Результати досліджень, як пояснюють у «Центрі розвитку громади», дозволять мешканцям Донеччини дізнатися, чи змінюватимуться показники якості води протягом п’яти років (стільки триватиме геологорозвідка компанії «Шелл»). Саме той факт, що процедури взяття та аналізу проб відбуватимуться під наглядом громадської організації, є великою перевагою: громадяни матимуть доступ до висновків експертів.

14 та 21 серпня дві групи журналістів та громадських діячів взяли участь у процедурах відбору проб води із Сіверського Донця та Казенного Торця на гідрохімічні показники, яку проводили співробітники Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів зі Слов’янська. На 29 серпня 2013 р. запланована поїздка на відбір проб з річки Бахмут. Також в рамках цього проекту планується визначення ділянок підвищеного екологічного ризику в межах Донецької частини Юзівської площі та нанесення їх на карту. Воно буде проведено на підставі аналізу наявної та доступної інформації про стан навколишнього природного середовища Донецької частини Юзівської площі. «Фонд розвитку громади» декларує прозорість діяльності та фінансової звітності, тому інформація про діяльність може бути надана усім зацікавленим ЗМІ та громадським організаціям», — підкреслює керівник Фонду.

Станіслав Черногор переконаний, що громадські організації допомагають знизити соціальну напругу, як кажуть, добрими справами збагачують світ. Вони є і партнерами держави у вирішенні гострих проблем, і одночасно — «подразниками» для влади, змушуючи її реагувати на потреби громадян. На жаль, переважна більшість українців не прагне займатися громадськими справами: лише 3 % українців є членами громадських об’єднань. Можливо, люди просто не вірять, що їхня діяльність здатна на щось вплинути чи змінити. «Однак, думаю, що ті, хто пов’язав своє життя зі служінням суспільству, тобто роботою, яка приносить в першу чергу моральне задоволення, не прогадали, — каже громадський діяч. — Саме на таких людях тримається світ».

Читати також:

Создается электронная база общественных организаций/групп/движений, которые помогают людям, пострадавшим вследствие российской агрессии

Общественная организация «Донецкий пресс-клуб» создает электронную базу данных об общественных организациях/группах/движениях, которые по всей Украине помогают людям, пострадавшим вследствие российской агрессии. Этот справочник будет размещен на отдельном сайте в виде удобной интерактивной карты. Мы надеемся, что собранная нами информация поможет общественным движениям объединить усилия, найти партнеров, скоординировать совместные действия. Гражданам, государственным структурам, а также международным …

«Чистий берег» — за чистоту пляжів, скверів, парків і… совісті відпочивальників

За околичною частиною Білосарайської коси офіційно не закріплено статус території для відпочинку, тому Мелекінська сільрада не зобов’язана там прибирати. Ані місцевий, ані державний бюджети на це, а також на охорону коси, коштів не виділяють. Тому унікальні природні ландшафти влітку перетворюються на популярний пляж, внаслідок чого завалюються тоннами сміття, а рідкісні види птахів та рослин гинуть …

«Добро робити легко, якщо за таку справу візьметься кожен», — вважає голова осередку «Молодь ДемАльянсу» у Донецьку Ігор Гулай

«Вас може здивувати той факт, що історія нашої громадської організації пов‘язана із Київською НУО «Християнсько-демократична молодь». Та це факт», — розповідає прес-клубу громадський діяч Ігор Гулай. — «Ще у жовтні 1994 року в столиці відбулась установча конференція цієї НУО, а трохи згодом саме представники Київського осередку взяли на себе координацію процесу створення загальноукраїнської організації. Завдяки …

ФРІ – це свобода

Десять років тому в Ужгороді зародилася Фундація регіональних ініціатив (ФРІ). Це відбулося після того, як група активістів залишила меру послання на річкових плитах з проханням прибрати звідти рекламу. Плити почистили, а Україна незабаром отримала потужну громадську організацію. Зараз Фундація діє у 22 обласних центрах та налічує близько 800 членів. Осередки у різних містах відкривалися у …