Стан корупції в Україні: що змінилось за останні 2 роки?

14.01.2011 | Кількість переглядів: 629

Проект «Сприяння активній участі громадян в протидії корупції «Гідна Україна» представив на засіданні прес-клубу результати третього загальнонаціонального дослідження стану корупції в Україні. Дане опитування стало найбільшим в історії України дослідженням стану корупції, яке дозволило глибоко зануритись в розуміння цієї проблеми та об’єктивно оцінити зміни рівня корупції в часі. Результати опитування дали змогу порівняти дані досліджень 2007-2009 років та прослідити тенденції корупції в Україні.

Заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Вікторія Захожа повідомила учасникам заходу, що інститут провів, в цілому, 3 загальнонаціональні опитування населення щодо проблеми корупції протягом тих років, як існує порогова програма в Україні. Перше базове дослідження проводилося навесні 2007 року на вибірці в 10 000 респондентів, проміжне дослідження 2008 року – 2 000 респондентів, навесні цього року проведено третє дослідження – 10 500 респондентів. Опитування проводилося у всіх областях України методом особистого інтерв’ю. У Донецькій області було опитано 412 осіб. «Нас цікавив досвід населення у проблемі корупції, оцінка боротьби з нею, готовність населення брати участь у цій боротьбі. Специфіка цього дослідження полягала в дуже великій вибірці, що дозволило вивчити крім відношення, ще й досвід населення, – зазначила Вікторія Захожа, – щоб поставити всіх респондентів в одні рамки ми дали всім одне визначення корупції. Перше питання, яке ми поставили – наскільки вони довіряють органам влади? За минулі 2 роки рівень довіри істотно знизився, найбільше падіння у Донецькій області – до Кабміну, найменше – до міської влади. Також ми вирішили довідатися яке місце займає проблема корупції серед загального спектра проблем: лідери  ті ж самі – низький рівень життя, охорони здоров’я, корупція в органах влади, безробіття». За даними дослідження, за останні 2 роки кількість тих, хто побачив, що рівень корупції зріс – збільшилася. Ми вибрали 4 сектори, де максимальний рівень корупції був зафіксований громадянами: державна автоінспекція, судова система, міліція, державна медицина».

«Українці вважають, що органи влади – корумповані, і в той же час, саме на них респонденти покладають відповідальність у боротьбі з корупцією, – акцентувала  менеджер з досліджень та моніторингу проекту «Гідна Україна» Світлана Горна, – ще парадокс: громадяни вважають, що корупція процвітає, але їх досвід корупції значною мірою знизився. Що ми маємо на увазі під досвідом – здирництво, використання зв’язків, добровільне хабарництво».  За словами Горної, респонденти запропонували свій метод боротьби із цим явищем, який вони вважають найбільш ефективним. «Позбавити депутатів депутатської недоторканності», – такою була пропозиція. «Громадяни хочуть більш жорстоких заходів. Група тих громадян, які готові захищати свої права зростає», – завершила представниця проекту «Гідна Україна».