Способи покращення житлово-комунальних послуг: погляд донецької влади

21.01.2011 | Кількість переглядів: 1 578

В Україні управління та обслуговування житла традиційно проводиться державними ЖЕКами, які фактично залишаються монополістами в цій галузі. За прогнозами аналітиків, найближчим часом українців очікує чергове підвищення тарифів на газ, світло та воду, проте розбіжності між ціною та якістю послуг стануть ймовірною причиною неплатежів та заборгованостей у 2009-2010 роках. Неспроможність державних структур надавати якісні послуги змушує громадян шукати альтернативні способи управління житлово-комунальними ресурсами. В Україні цей процес розпочався ще з 1992 року, коли з’явилися перші незалежні об`єднання громадян (Кондомініуми та ОСББ (Об’єднання Співвласників Багатоквартирних Будинків)). Та лише через 17 років держава законодавчо закріпила правові основи подібних об`єднань у Законі України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків». Що змінилося після цього? Які права та обов’язки тепер мають ці організації?

Важливим чинником того, що у громадян з’явилася можливість звертатися до інших недержавних комунальних служб стала поява приватних ЖЕКів, на роботу яких покладались сподівання щодо суттєвого підвищення якості послуг, за рахунок створення конкурентного середовища та перспективи вибору власників квартир функцій обслуговування житла. Проте деякі висловлюють свої побоювання: незважаючи на те, що держава зацікавлена у збільшені кількості приватних ЖЕКів, деякі представники влади не поспішають формувати сприятливі умови для роботи подібних установ. Проте, і за таких умов мешканці мають обмежену кількість можливостей впливати на діяльність ЖЕКів та організацій, що обслуговують будинок. Лише шляхом створення будинкових комітетів ця ситуація змінюється на користь власників квартир. Та хто знає про такий шанс?

Завідувач сектору реформування та розвитку житлово-комунального господарства головного управління ЖКГ Донецької облдержадміністрації Лілія Жигвас зазначила, що процес демонополізації галузі та створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг здійснюється дуже повільно, при цьому тарифна політика і досі недосконала. «Через те, що існує монополія комунальних ЖЕКів, які поєднують функції управління і господарської діяльності на ринку послуг з утримання багатоквартирних будинків, а також недосконалі законодавчі норми щодо стимулювання утворення ОСББ, процес залучення суб`єктів підприємництва та малих підприємств у сферу надання житлово-комунальних послуг постійно стимулюється», – продовжила Лілія Жигвас.

Анатолій Жулій, директор Слов`янської першої управляючої компанії, у свою чергу, вважає, що ЖЕКи потрібно не ліквідувати, а повернути в інший бік. «Щоб вони працювали як ремонтно-будівельні компанії. А ОСББ будуть у них замовляти конкретні послуги», – каже він.

«Тарифи у Києві нижчі, ніж у Донецьку. У столиці вони такі, як у нас були в 2007 році», – стверджує голова Донецької міської громадської організації ОСББ Володимир Лєдньов. Він також вважає, що ЖЕКи потрібно ліквідувати, а опікуватися власним комфортом варто самим мешканцям будинків. «Я от домігся того, щоб у нас із 5-ї години ранку до 12 години ночі йшла гаряча вода з постійною температурою 59-61 градус по Цельсію», – підсумував він.

Читати також:

Чи отримають об’єднання співвласників багатоповерхових будинків фінансову допомогу від українського уряду?

За словами міністра з питань ЖКГ України Юрія Хівріча, Програмою реформування цієї сфери передбачено надати 1 млрд. 100 млн. гривень на підтримку ОСББ