Сніжнянські активісти — на сторожі дотримання прав шахтарів

29.08.2013 | Кількість переглядів: 812

Громадську організацію «Агентство демократичного розвитку Донбасу» (АДРД) у 2010 році створили юристи, політолог та журналіст. Головною метою активістів було надати соціально-правову підтримку мешканцям Сніжного, захистити їхні права, сприяти розвитку партнерських взаємовідносин між владою, місцевим бізнесом та  неурядовими об’єднаннями.

Минулого року у рамках проекту «Підвищення правових можливостей та захист прав шахтарів міста Сніжного Донецької області» Агентство зробило соціологічне дослідження. Воно показало, що серед головних проблем шахтарських сімей – безробіття, комунальні питання, відсутність безпечних умов праці на шахтах, порушення прав гірників керівниками вугледобувних підприємств. Також, на думку опитаних, до п’ятірки питань, які потребують негайного вирішення, входить і стан довкілля.

Сьогодні організація виконує два проекти, поєднані в одну велику кампанію, спрямовану на захист прав малозабезпечених верств населення Сніжного, а це, насамперед, шахтарі. На базі Агентства працює юридична приймальня. Це перший випадок, коли у шахтарському містечку безкоштовно будь хто може отримати правову консультацію. Її діяльність підтримує МФ «Відродження» в рамках функціонування Всеукраїнської мережі Центрів правової інформації. Щомісяця сюди звертаються в середньому 30-40 осіб. Серед завдань Центру – не лише систематичне надання консультацій, а й ідентифікація правових потреб місцевого населення, співпраця з органами місцевого самоврядування задля вирішення індивідуальних проблем мешканців, а також впровадження сучасних засобів розв’язання правових конфліктів (примирення, медіація).

Відвідувачка юридичної приймальні

«Цікаво, що до одержання подібних безкоштовних послуг місцеві жителі ставляться з певним занепокоєнням, — розповідає керівник НДО Микола Франчук. – «А що ми мусимо за це зробити?» — питає дехто з них. Але отримавши пояснення з того чи іншого питання, стають сміливішими та підштовхують відвідати наш офіс своїх знайомих, сусідів, родичів».

З січня 2013 року «АДРД» слідкує за дотриманням норм безпеки на шахтах Донеччини (цю діяльність також підтримує МФ «Відродження»). Спочатку було вивчено аспекти фінансування вугільної промисловості Донецької області, безпеки праці шахтарів, дегазаційних робіт та впровадження системи УТАС на шахтах регіону (уніфікована телекомунікаційна система диспетчерського контролю та автоматизованого управління гірничими машинами та технологічними комплексами), а також опитано працівників місцевих шахт. «За період експлуатації систем на шахтах Донеччини за допомогою УТАС попереджено десятки аварій, — пояснює М.Франчук. – Система комплексно захищає шахти шляхом контролю та управління параметрами машин та шахтною атмосферою, а також забезпечує якісний перехід від ліквідації аварій до їх попередження. Але не всі приватні вугільні підприємства встановлюють УТАС, обираючи шлях модернізації та оновлення обладнання. Є й альтернативні системи, які функціонують таким же чином, але державні шахти закуповують саме УТАС».

Другим етапом моніторингу стало дослідження стану забезпеченості шахтарів засобами індивідуального та колективного захисту, роботи громадських комітетів шахтарського контролю та проблем охорони праці на приватних вугледобувних підприємствах Сніжного. Ця діяльність відбувалася у співпраці із профспілками, громадськими шахтарськими комітетами контролю та інспекцією з гірничого нагляду та охорони праці.

Агентство відправило інформаційні запити до адміністрацій десятьох державних вугледобувних, вуглепереробних та шахтовуглебудівельних підприємств, п’яти приватних шахт, а також на адресу органів державної влади (разом вийшло 57 запитів). Для з’ясування ситуації активісти особисто відвідали 12 підприємств, під час яких опитали гірників. Основний висновок: найгостріша проблема вугільної галузі полягає в її вкрай поганому фінансуванні.

Під час дослідження стало відомо, що станом на 12 лютого заборгованість по заробітній платні на вугледобувних підприємствах становила 26,5 млн.грн., на шахтобудівельних – 2,6 млн.  Крім того, згідно з планом бюджетного фінансування заходів безпеки праці отримано та використано лише третину. В 2012 році на Донеччині травмувалося більше 2,5 тисяч шахтарів, 77 гірників загинули. За даними, які АДРД отримало від теруправління Держпромнагляду у Донецькій області, у 2012 році досліджено 92 об’єкти, на яких виявили понад 300 тисяч порушень, до адміністративної відповідальності притягнуто 12 тисяч осіб, у тому числі 613 керівників.

Також у лютому учасники моніторингової групи Агентства опитали 70 працівників місцевих шахт «Заря» та «Ударник» на тему: «Рівень безпеки праці на вугледобувних підприємствах м.Сніжне». Результати свідчать, що найбільш актуальними є питання забезпечення шахтарів засобами індивідуального захисту – понад 50 % респондентів визнали його неналежним. І така ж кількість працівників вважає незадовільними заходи, які керівництво підприємств спрямовує на підвищення охорони праці. Одну з найнижчих оцінок респондентів заслужили профспілкові комітети – 2,99 бали з 5. За словами М.Франчука, за підсумками дослідження буде опубліковано звіт та рекомендації щодо покращення стану охорони праці на підприємствах вугільної галузі, документи передадуть до Кабміну та Міністерства вугільного промисловості.

Влітку цього року Агентство навчало понад 100 шахтарів Сніжного, Торезу, Шахтарська та Донецька у «Школі громадського активізму». В процесі занять громадські діячі та гірники обговорили позитивні та негативні сторони проекту нового Трудового кодексу, розглянули механізми захисту прав шахтарів на підприємствах, а також учасники тренінгу дізналися про можливості та ефективність адвокасі кампаній», — коментує М.Франчук. Юристи АДРД Максим Коваль та Дар’я Кружиліна розглянули й факти порушень трудових прав шахтарів, прав на безпеку праці.

Тренінг для гірників м. Шахтарська

Однією з головних подій цього літа став вихід документальної стрічки про Сніжне «Не покладаючи рук» (http://www.youtube.com/watch?v=6M58as881Dk), яку зняли активісти Агентства.  Автори розповіли про історію міста та його основні проблеми сьогодення: безробіття, копанки… «Зараз місто не розвивається – просто виживає», — йдеться у фільмі. До стрічки увійшли інтерв’ю з місцевими жителями, які розповіли про наболіле, про своє злиденне існування. Вийшов майже реквієм по сотнях закритих шахт у Донбасі, шахтарських селищах та містечках, що вимирають, тисячах людей, які залишилися «за бортом» — без постійної роботи. «У цьому фільмі ми не прикрашали або погіршували картину життя, ми лише намагалися показати Сніжне таким, яке воно є», — відзначають автори.

Особливої популярності набула інтернет-платформа «Зміни своє місто» (http://zminy-misto.com/), яку започаткувало АДРД. Сайт дозволяє кожному мешканцю повідомляти про будь які міські проблеми: сміття, розбиті дороги, відкриті люки, нелегальні копанки, незаконні забудови, недоглянуті подвір’я тощо. Також завдяки ресурсу можна відслідкувати стан розгляду скарги та оцінити роботу відповідних служб. Щоб поставити «крапку на мапі», необхідно лише зареєструватися на сайті. Цей проект працює в Донецькій та Луганській областях, де відбулися презентації платформи та тренінги з нових медіа для громадськості.

«На сайті «Зміни своє місто» вже зареєстровано понад 100 учасників. «Наші спеціалісти та активісти будуть уважно слідкувати за усіма виявленими «крапками», та у разі розв’язання ситуації одразу ж відзначати це на мапі», — коментує голова Агентства.

Завдяки платформі вже вирішено декілька проблем у містах Донбасу – від закриття нелегальних казино до ремонту доріг усередині житлових кварталів. «Це позитивний момент, що в інтернеті з’явився ще один сервіс, де людина може поскаржитися на проблему, існуючу у місті, — вважає начальник управління у зв’язках з громадськістю Донецької міської ради Максим Ровінський. – Але буде ефективніше, якщо спочатку мешканець міста відправить скаргу до тих структур, які мають на неї відреагувати. Наприклад, напишуть на сайт мера. А от якщо служби не реагуватимуть, тоді вже говорити про проблеми через такі інтернет-платформи».

Днями «Агентство демократичного розвитку Донбасу» також представило інтерактивну «Мапу порушень на вугільних підприємствах Донецької області». За її допомогою можна повідомити (або дізнатися) про порушення трудових прав гірників чи, наприклад, про порушення норм забезпечення вугіллям пільговиків. На сайті Агентства www.adrd.com.ua може зареєструватися будь-який мешканець Донецької області: для цього лише потрібно мати поштову скриньку або аккаунт у соціальній мережі. В АДРД розраховують на активність жителів, які отримали можливість не лише залишати свої відгуки про порушення, але й боротися з нелегальними місцями видобутку вугілля (копанками).

«Якщо говорити в цілому про складнощі громадської роботи, — каже М.Франчук, — то ми б відзначили всі ті самі, які властиві, мабуть, кожній НДО: низька активність громадян, нерозуміння владою необхідності (або просто небажання) вести діалог з громадськістю та надавати підтримку. Але, підкреслю, що все це не є перешкодою на шляху до тих завдань, які ми ставимо перед собою».

Читати також:

Людмила Полякова: «Ми об’єдналися аби разом долати соціальні та моральні труднощі….»

«Не можна сказати, що про проблеми родин загиблих гірників зовсім забули. Наполегливість все ж приносить свої плоди», — розповідає голова Донецької обласної громадської організації« Асоціація сімей загиблих шахтарів» Людмила Полякова.  З чого все починалось? Які проблеми вдалося подолати представникам цієї НДО? Про це  прес-клубу розповіла лідер Асоціації. «Перший досвід об’єднання вдів шахтарів був під час …