Швидка юридична допомога для журналістів. І не тільки…

31.08.2013 | Кількість переглядів: 658

Всі чудово пам’ятають кінець 2004 року. Помаранчева революція. Суспільство поділено на два табори. Політики та бізнесмени активно перерозподілюють ринок ЗМІ. На цьому фоні піднімається хвиля політичних переслідувань: журналістів, які чесно виконували свої професійні обов’язки, залякують, на деяких навіть організують замахи… «Перепало на горіхи» й тим представникам ЗМІ, які були максимально аполітичними.

 «Мої знайомі журналісти потрапили до цієї політичної «м’ясорубки», — згадує директор «Регіональної громадсько-правової ініціативи» Наталка Грановська. – Я вважала своїм громадянським обов’язком допомогти не лише їм, а й іншим, кому потрібна була підтримка у складній ситуації. Не могла стояти осторонь та спостерігати за тим, що відбувається. Тоді журналістам, навіть разом з юристами, протистояти політичному пресингу було надто складно. Хотілося, щоб за спинами медійників були не тільки правозахисники, а й «армія» підтримки. Разом з тими, хто розділив ідею створення організації для захисту прав журналістів, на початку 2005 року й виникла наша громадська організація.

 Всі ці роки фахівці Ініціативи тісно співпрацювали з представниками ЗМІ, студентами факультету журналістики, провели безліч освітніх семінарів, тренінгів, круглих столів, безкоштовних консультацій, відстоювали права журналістів у суді. «Найбільш резонансні справи, які ми вели, це:  журналіст видання «Дзеркало тижня» Анатолій Єременко проти судів господарського суду Донецької області та Донецького апеляційного господарського суду; ТРК «САТ+» проти мера Слов’янська; газета «Мар’їнська нива» проти кандидата в мери; газета «Альтернатива плюс» (Вугледар) проти мера міста. І нам вдалося захистити ваших колег», — розповідає прес-клубу Н. Грановська. Коли ми говоримо про відстоювання у судах свободи слова, то відзначу таку тенденцію: якщо редакціям висувають свої претензії пересічні громадяни, то судді, зазвичай, стають на сторону ЗМІ; але, якщо іцініаторами позовів є суб’єкти влади (депутати, міські голови тощо), то отримати позитивне рішення у таких справах вкрай складно. Ймовірність перемоги зростає у тому випадку, коли, по-перше, журналісти об’єднуються та підтримують один одного у такій справі, по-друге, допомагають медійні громадські організації.

 Зараз на хвилі жвавого обговорення проектів закону про роздержавлення комунальних ЗМІ, загострилися відносини між місцевими адміністраціями та творчими колективами щодо призначення головних редакторів, а також питань, пов’язаних зі статутами, приміщеннями редакцій та ін. «Окрім цих проблем журналістам доводилося воювати за інтелектуальну власність. Це стосується старих газет та їхніх назв, — пояснює пані Наталя. – Були випадки, коли в одному і тому самому місті чи районі реєструвалося нове ЗМІ зі старою назвою».

 Цікавий досвід Н.Грановська привезла зі стажування по програмі Держдепартаменту США «Free Media In Democratic Society». Відомо, що у кожного американського штату своє законодавство. Так от в Арканзасі, наприклад, є окремий закон про доступ до інформації. Завдяки йому, журналісти дуже швидко отримують відповіді на свої запити. «У разі не надання інформації застосовуються… штрафи! І повірте, суми чималенькі, — ділиться враженнями пані Наталя. — Окрім цього, мене приголомшив виступ одно лектора, який розповів, що у них ступінь свободи слова визначається засновниками ЗМІ: можна писати про все і всіх, але про головного рекламодавця газеті або сайту писати заборонено. Тому що вони комерційно залежні. Вони можуть писати про політику та політиків, а от про рекламодавців – ні».

У своїй роботі «Регіональна громадсько-правова ініціатива» приділяє багато часу навчанню майбутніх журналістів. «Ми розробили навчальні посібники для студентів факультету журналістики, проводили серію тренінгів у внз Донецької та Луганської областей, — говорить голова організації. – Минулого року в рамках проекту «Центр правової допомоги ЗМІ» ми створили сайт ropi.org.ua, на якому розміщено нормативно-правові акти, що регулюють діяльність ЗМІ та журналістів». За словами Н.Грановської, на ресурсі також можна отримати дистанційну консультацію у фахівця НДО: залишаєте питання та незабаром надходить відповідь.

Але не лише з цими цільовими аудиторіями працює організація. З 2010 р. «Регіональна громадсько-правова ініціатива» надає юридичну допомогу представникам малого та середнього бізнесу. А у цьому році фахівці підготували та видали брошуру для шкіл-інтернатів «Путівник випускника», в якому зібрана вся інформація щодо прав дітей-сиріт та їхніх пільг.