Що очікує на малий та середній бізнес у 2009 році?

14.01.2011 | Кількість переглядів: 695

голова громадської організації «Агентство розвитку місцевого самоврядування»Валерій Кочуєв, модератор Донецького прес-клубу Тетяна Строй, підприємець Олександр Харченко, директор Регіонального центру підтримки підприємництва Тетяна Шашкова

2009 рік почався для українських підприємців з неприємності:  уряд своєю постановою № 1118 від 20.12.08 вирішив заборонити платникам єдиного податку добровільно реєструватися в якості платників ПДВ, а тих, хто вже працював на цій системі, позбавити статусу платника ПДВ. За таких умов продовжувати підприємницьку діяльність буде просто неможливо. 20 січня п.р. донецькі підприємці вийшли на акцію протесту щодо скасування цього рішення уряду. «З «єдинщиками» без ПДВ жодне підприємство не хоче працювати, – говориться в резолюції, підписаної донецькими підприємцями під час акції протесту. -  Працювати на загальних засадах при існуючих ставках податків 15%+33% +ПДВ, особливо в нинішній економічній ситуації в країні, нереально». Бізнесмени вважають, що такий безвідповідальний крок Кабміну призвів би до того, що сотні тисяч людей – як підприємців, так і їхніх співробітників та членів сімей – опиняться на вулиці, а не наповнюватимуть бюджет.  Завдяки активному супротиву бізнесменів, цього разу вдалося скасувати Постанову Кабміну, в якій порушені норми Конституції та законів. Але чого очікувати підприємцям найближчим часом від влади?

«Невже за рахунок приватних підприємців можна вирішити всі проблеми бюджету?» – виникають питання.  Кабмін розробив проект закону «Про оподаткування прибутку підприємств», в якому мають заборонити підприємствам відносити до валових витрат товари та послуги, отримані від фізичних осіб – платників єдиного податку. І тут порушується принцип забезпечення однакового підходу до суб’єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб, і нерезидентів також) при визначенні обов’язків по сплаті податків та зборів. Бізнесмени вважають це економічним геноцидом.

Про подробиці протистояння «підприємці – влада» розповів під час свого виступу підприємець Олександр Харченко: «Історія цієї постанови почалася в грудні місяці, коли всі підприємці відповідно до законодавства пішли й до 15 числа подали заяву на єдиний податок. 20 числа Кабінет міністрів видає на-гора постанову про те, що суб’єкт підприємницької діяльності – платник єдиного податку, фізична особа не може бути одночасно й платником ПДВ. В один момент звалилася система, що існувала роками. Публікують цю постанову 30 грудня в «Урядовому кур’єрі» і пишуть, що вона діє з моменту опублікування». За словами Олександра Харченко, проблема в тому, що, якщо підприємець отримав передплату за товар або послугу в грудні 2008 року, виписав податкову, то за частину, що залишилася, своєму контрагентові він уже такий документ видати не може. «Це просто підрив репутації підприємця, що підставляє свого клієнта. Мета всіх цих дій зрозуміла – знищення малого підприємництва (єдинщиків) як елементу бізнес-системи в Україні. Чим нас менше, тим у влади менше проблем,» – зробив висновок підприємець.

Голова громадської організації «Агентство розвитку місцевого самоврядування» Валерій Кочуєв зазначив, що посилення тиску на бізнес відбувається щорічно, усіма доступними та завуальованими методами: адмініструванню підлягають ставки земельного податку, підвищується орендна платня за комунальне та державне майно тощо. «В черговий раз уряд намагається розправитися зі спрощеною системою оподаткування. Загалом, митарі намагаються вичавити з реального сектору економіки все, що тільки можна, і навіть більше: щоби залишалося все так, як це було і рік, і десять років тому. Щоб і надалі ті, хто застовпив для себе місце біля «бюджетного корита» і право розпоряджатися народними ресурсами, могли без перешкод продовжувати експлуатацію країни», – підкреслив Валерій Кочуєв.

«За всі роки незалежності України поки що ситуація в підприємництві залишається приблизно однаковою – особливого сплеску зростання суб’єктів малого бізнесу не спостерігається. Так що найближчим часом середнього класу в Україні не буде, – наголосила  директор Регіонального центру підтримки підприємництва Тетяна Шашкова, – в нашій державі потрібно реалізовувати більше практичних програм щодо розвитку та підтримки підприємництва, тоді вдасться щось зрушити з місця».

«Зрозуміло, що одному бухгалтерові складно орієнтуватися у величезному потоці законів, які часто не узгоджені, а іноді й суперечать один одному, тому допускаються іноді помилки, що тягнуть за собою штрафні санкції» – зазначила начальник управління масово-роз’яснювальної роботи і звернень громадян Державної податкової адміністрації в Донецькій області Олена Дулгер. Експерт розповіла, що бувають випадки, коли бухгалтери навмисно використовують ці діри в законодавстві для мінімізації податків і створюючи, таким чином, податкові ями. Але, за словами Дулгер, це не масове явище. «Що стосується Постанови № 1118, то той факт, що опублікована вона була 30 числа, і те, що було терміново введене анулювання, був відсутній порядок роз’яснення – це теж внесло в нашу роботу навантаження, у нас також була маса питань. В особі нашого управління адміністрація завжди йде на діалог з підприємцем, у нас є Громадська рада, ми ведемо дискусії та сподіваємося, що законодавець запропонує нам оптимальний варіант», – підсумувала Олена Дулгер.