Середній та малий бізнес: бути чи не бути?…

23.12.2010 | Кількість переглядів: 708

В рамках Першого національного фестивалю «Підприємництва в Україні: інновації та розвиток», за участі високопосадовців та представників НДО відбулася прес-конференція на тему: «Малий і середній бізнес. Проблеми, пошуки, рішення».

Заступник голови комітету з питань регуляторної  політики та підприємництва Верховної Ради України, народний депутат України  Ксенія Ляпіна так оцінила стан підприємницької діяльності в країні: «Сьогодні підприємці витрачають 90 % сил на боротьбу за виживання. Ми знаємо, що основною метою підприємництва є створення робочих місць. В свою чергу, модель модернізації великого бізнесу виглядає так: скорочення штату, в якому залишаються найцінніші фахівці, і сучасне, дороговартісне обладнання. Таким чином, звільняється великий трудовий ресурс, а роботу знайти нині дуже важко. В розвинутих країнах ця модернізація вже відбулася, тепер там взялися за розвиток малого бізнесу, щоб люди могли знайти себе або в якості підприємця, або найманого робітника на це підприємство. Такою є соціально – економічна роль малого бізнесу, та в Україні вона зараз виконується дуже слабо». К. Ляпіна також відзначила, що такий стан речей цілком прогнозований:  «Це недивно, адже сьогодні мати легального найманого робітника і сплачувати йому зарплату – великий тягар, але працювати тоді можна було – 1,5 мільйонам громадян вдалося прогодувати себе та свої родини. Деякі з них  працевлаштовували й інших -  всього 4 млн. людей  працюють в малому бізнесі».

«Загальна чисельність працюючих у нас дуже мала, у порівнянні з 18 млн., які були до кризи. Нині всього 9 млн.! Для нормального існування малого бізнесу зараз потрібні всього дві речі – просте, не перевантажене оподаткування, яке є реальним, і прості способи його оформлення – тому що вести складні обліки і т.д. підприємці не мають можливості.   Крім того, також дерегуляція – зняття всіх адміністративних бар’єрів, які доводиться нині долати підприємцям. Я вже не кажу про засоби допомоги : доступ до кредитних ресурсів, погашення частки кредиту, пільгові кредити та т.н.», – відзначила Ляпіна.

Щодо роботи Українського фонду підтримки  підприємництва генеральний директор Любов Стасів акцентувала: «Колись держава переймалася питанням допомоги підприємництву, влада розуміла, що треба допомагати малому і середньому бізнесу, і саме у 1991 році було створено Український фонд підтримки підприємництва. Підприємництво тоді тільки ставало на ноги, тому в 1998 році була створена мережа Фонду. Останні роки наші позиції впали: дуже багато було створено організацій такого ж напряму, серед них були й доволі сумнівні. Сьогодні наша організація на повному самофінансуванні, бо держава дуже погано нас підтримує – трохи грошей, що заходили, пішли на пільгове кредитування».  Любов Стасів відзначила, що Фонд є єдиним незалежним та визнаним державою органом, а також розповіла про його структуру: «В кожній області є фонд підтримки підприємництва. Центральний Фонд створено державою і підпорядковувався він різним структурам у різні часи. На місцях є регіональні структури, але вони створені не нами, вони створені обласною адміністрацією, радою і центральним фондом підтримки підприємництва. Мережа регіональних фондів створювалася між 1998 – 2003 роками. Фінансування центрального фонду з боку держави вже багато років не здійснюється, тому ми заробляємо видачею кредитів на пільгових умовах (облікова ставка Національного Банку 10% річних). На рахунках Фонду підтримки підприємництва «крутяться» 15 мільйонів гривень, і саме ці кошти дозволяють адмініструвати кредити».

Також вона відзначила необхідність пошуку нових форм діяльності фондів – наприклад, зробити кредитно-гарантійні установи. Крім фінансової, за словами генерального директору Фонду, молоді підприємці можуть отримати юридичну підтримку, існують сайти і телефони, за  якими можна отримати консультації. Також є освітні програми, гарячі лінії. Фонд проводить близько 100 заходів на рік, переймається інтересами підприємців, захищає їх, консультує, видає літературу, проводить семінари та тренінги.

«З метою створення ефективних інструментів підтримки малого та середнього бізнесу, в першу чергу, необхідно вдосконалювати нормативно-правове забезпечення системи державної підтримки», – наголосила генеральний директор Регіонального фонду підтримки підприємництва в Донецькій області Тетяна Шашкова. Експерт зазначила, що до такої думки схильні  самі підприємці: «необхідно розробити базовий Закон України «Про порядок надання фінансово-кредитної та інвестиційної підтримки малого підприємництва», в якому б прописувався порядок створення системи цільових фондів. Крім того, необхідно законодавчо передбачити фінансове забезпечення всіх форм підтримки інноваційних підприємств, шляхом використання системи Фондів тощо».

Голова Фонду підтримки підприємництва в Івано-Франківській області Євген Микитюк, який також взяв участь у заході, поділився своїм досвідом з колегами: «Цього року в нашому регіоні на пільгове кредитування було виділено 1 млн. 600 тис. гривень. У нас працює 4 пільгові програми для підприємців: пільгового кредитування, часткової компенсації податків, діяльності фонду кредитних порук і кредитування через кредитні спілки. А от у державному бюджеті  на ці потреби – коштів немає…»