Рівень корупції у будівничій галузі України зростає

11.04.2013 | Кількість переглядів: 773

Закон “Про регулювання містобудівної діяльності”, ухвалений у лютому 2011 року, не вплинув на зниження корупції в будівництві. Про це нещодавно в Донецькому прес-клубі заявила аналітик Європейської дослідницької асоціації Світлана Горна,презентуючи загальноукраїнське експертне опитування представників підприємств-забудовників. Опитування проведено у грудні 2012 року за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Закон мав, на думку тодішнього Віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка, сприяти зниженню корупції в українському будівництві, покращенню інвестиційного клімату та, відповідно, здешевленню будівництва.  Але, за словами фахівців, порівняно з результатами опитувань 2008-2009 років рівень корупції в будівництві  зріс!

Найбільш корумпованими, за оцінкою респондентів, є органи, відповідальні за введення об’єкта в експлуатацію (63% опитаних) і підключення до комунальних мереж (66%). Найбільш поширеними корупційними практиками у 2012 році були використання особистих зв’язків і вимагання хабара (51% проти 48% у 2009 році та 37% проти 34% відповідно). Зросла і кількість випадків добровільного хабарництва (31% проти 24% у 2009 році).

Майже кожен п’ятий опитаний (18%)  вважає, що жодна запроваджена законом зміна не вплинула на рівень корупції у сфері видання дозволів на будівництво. Донецький прес-клуб поцікавився думкою представників місцевих компаній-забудовників щодо впливу нового закону на рівень корупції.

Ось як оцінив документ генеральний директор «Адамс Девелопмент Груп» Олександр Адамов: «Я вважаю, що закон 2011 року все ж таки позитивно вплинув на зниження рівня корупції у будівничій галузі, хоча б тому, що спростилася процедура узгодження, знято багато вигаданих перешкод, спрощено порядок отримання дозволу на будівництво та введення в експлуатацію невеликих об’єктів, – говорить –  Звичайно, все це насамперед зменшує кількість звернень замовника будівництва до посадовців, а значить зникає і привід для здирництва».

Як пояснив отримані результати соцопитування заступник начальника юридичного відділу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у  Донецькій області Дмитро Симунін, часто-густо забудовники просто нехтують деякими формальностями при заповненні документів, що подаються на розгляд. А співробітники Інспекції згідно закону змушені папери повертати на доопрацювання. Підприємці ж в таких обставинах обурюються, сприймають подібні відмови як натяки на хабар.