«Реформа вищої освіти: чи буде робота над помилками? Аналіз вступної кампанії 2009»

15.01.2011 | Кількість переглядів: 582

Свого часу запровадження зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) сприйняли достатньо скептично. Проте за два роки вдалося побачити перші результати такого оновлення: значно знизився рівень корупції під час вступу до ВНЗ та зникли можливості фальсифікацій результатів тестів, а відповідно і вступ до вищої школи став більш прозорим. Незалежне тестування стало квитком до вищого навчального закладу, але    вступна кампанія 2009 року показала низку серйозних недоліків, через які його вартість для абітурієнтів «не-пільговиків» стала надто високою. Та чи буде робота над помилками? Які зміни будуть внесені в проведення ЗНО в 2010 році?

Директор Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти Володимир Власов

Директор Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти Володимир Власов з цього приводу зазначив: «В 2010 році незалежне тестування буде проходити після завершення навчального року. Результати тестування жодним чином не впливатимуть на оцінки в атестаті випускників. Реєстрація осіб, бажаючих пройти тестування, почнеться з 15 грудня цього року і завершиться 2 квітня 2010. Для випускників 2010 року пункти реєстрації планується створити на базі загальноосвітніх навчальних закладів, а для випускників минулих років – на базі вищих навчальних закладів». Володимир Власов також зазначив, що відтепер для абітурієнтів стає обов’язковим проходження двох тестувань – з української мови та літератури (для всіх) і з математики або історії України (за вибором учня). Водночас зміниться тривалість проходження тестування: наступного року українську мову і літературу «розтягнуть» на три дні, математику – на два дні, та ще й у дві зміни. За словами Володимира Власова, це зроблено для того, щоб значно скоротити кількість пунктів тестування і полегшити контроль за процедурою тестування. Ще однією відмінністю є те, що відтепер пункти тестування будуть створені лише в обласних і районних центрах, містах обласного підпорядкування.

У своєму виступі Оксана Москаленко зупинилася на наступних болючих для директорів середніх шкіл питаннях, пов’язаних з тестуванням. «Коли доводиться чути на адресу середньої школи нарікання щодо поганої підготовки учнів, хочеться запропонувати розглянути організацію процедури тестування за ВНЗ, щоб перевіряли результати також викладачі ВНЗ, або, можливо, змішані команди, – сказала директор. Також вона зауважила, що школи, які «приймають» тестування» потрапляють у складні умови роботи – і для вчителів, і для учнів. Тому що зранку  всі сили кидають на організацію тестування, а діти навчаються в другу зміну. «А головне, за що виступають більшість моїх колег, це – введення середнього  балу атестату.  Бо зараз відбувається наступне: старшокласники визначаються з вибором спеціальності чи факультету і зосереджують увагу лише на тих предметах, які їм потрібні. А як мають почуватися вчителі «непрофільних дисциплін»? Якщо ВНЗ хочуть бачити всебічно розвинутих студентів, логічно було б враховувати середній бал атестату».

Продовжуючи обговорення результатів вступної кампанії 2009 року, координатор проекту ДОО ВГО «Комітет виборців України» з моніторингу вступу до ВНЗ Донецької області Оксана Єрьоміна підкреслила: «За результатами спостереження, що проводив ДОО ВГО «КВУ» були виявлені певні недоліки у проведенні вступної кампанії в Донецькій області. Так, подібно до минулого року кількість пільговиків на окремі спеціальності залишається дуже високою, через що абітурієнти навіть з максимальними балами втрачають шанс бути зарахованими. Тобто конкурс відбувається тільки серед пільгових категорій абітурієнтів, а абітурієнти з високими балами позбавлені можливості вступити на держзамовлення. Цієї проблеми можна було запобігти за умови встановлення вищого прохідного балу, проте навчальні заклади цього не зробили». Особливу увагу Оксана Єрьоміна звернула на недопрацювання в роботі системи «Конкурс». За її словами система фактично не функціонувала перший тиждень вступної кампанії. Потім з деяких спеціальностей не було інформації: працівники системи «Конкурс» не встигали її поповнювати. Також були проблеми із  функціонуванням сторінки «Як користуватись». На телефон гарячої лінії ДОО ВГО «КВУ» регулярно надходили дзвінки з проханням пояснити, як знаходити необхідну інформацію на сайті, та чому не працює система. «Окрім цього була значна кількість технічних помилок у даних, які надавались вищими навчальними закладами, зафіксованих в системі «Конкурс», – продовжила Оксана Єрьоміна, – «Типовими були: повторення даних одних і тих самих абітурієнтів у списках на одну й ту саму спеціальність; внесення у список людей із завідомо неправильними даними сертифікатів».

В кінці зустрічі керівник моніторингової групи ДГО «Альянс» Сергій Бондаренко підсумував: «Громадський моніторинг вступної кампанії, який проводила ДГО «Альянс» у квітні-серпні 2009 року показав, що більшість опитаних абітурієнтів (53%) підтримують ЗНО. Проте така ж кількість респондентів зазначила: головною причиною недовіри до нього є те, що незалежне оцінювання не виявляє здібності учнів, а більшість опитаних  представників приймальних комісій вважає: наявність значної кількості пільговиків обмежує інших абітурієнтів».