Притулки для безхатченків: чи допоможе перебування там перебудувати життя людям без певного місця проживання?

27.09.2013 | Кількість переглядів: 947

«8 квітня 1994 року на сесії Донецької міської Ради було ухвалено рішення про створення притулку для бездомних осіб на 40 ліжко-місць на базі колишнього медвитверезника. Упродовж трьох років притулок працював як нічліжка, в ньому не було ані гарячої, ані холодної води, не працювали душові та туалети, не функціонувала система опалення, — розповідає директор установи Микола Федорук. - З 1997 року змінилось керівництво притулку, і почалися зміни: було зроблено капітальний ремонт всіх приміщень (в середині і зовні), відремонтовано водопровід, відновлено систему опалення. З часом у закладі було створено кімнату для приготування їжі, ізолятор, дезкамеру для санітарної обробки речей осіб, які поступають до притулку. Після внесення змін до Положення про притулок стала можливою реабілітаційна робота з особами, які не мають місця реєстрації, не мають особистих документів. Заклад отримав також статус прописного, а згодом — реєстраційного. У 2005 році мер Донецька Олександр Лукьянченко подарував автомобіль «Газель», що значно полегшило роботу нашого закладу. Завдяки виконанню у 2013 році разом з правозахисною організацією «Донецький Меморіал» проекту «Реалізація програми соціальної адаптації та соціального супроводу осіб, які звільняються з місць позбавлення волі у Донецькій області»який виконується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»для притулку придбано холодильник, телевізор, кондиціонер, електроплити, меблі, комп’ютери».

За словами М. Федорука, ті, хто звертаються до цієї установи, отримують наступні послуги: мають койко-місця для проживання; змогу відновити свої документи (паспорт, військовий білет, пенсійне посвідчення, інвалідна книжка), заклад надає тимчасову реєстрацію по адресі притулку до 6 місяців на рік, сприяє отриманню довідки з ідентифікаційним номером, направляє до міського центру зайнятості для працевлаштуваннядо будинку-інтернату інвалідів та престарілих громадян, хто цього потребую, допомагає отримати пенсійне посвідчення та оформити пенсію, житло із повторного фонду (тобто покинутого власниками напризволяще), надає харчування (вечірній час: бульйони, хліб, чай) тощо.

«У притулку щодня по нормі видається 200 гр. хліба, 1 гр. чаю, 15 гр. цукру. Для підтримки санітарно-гігієнічних норм притулок видає кожному проживаючому щомісяця мило туалетне – 120 гр., пральний порошок – 240 гр. Щотижня міняється постільна білизна, — ділиться директор закладу. - В кімнаті для приготування їжі є чотири електроплити, достатня кількість посуду. Проживання у притулку регулюється правилами внутрішнього розпорядку, згідно з якими мешканці приходять о 18 годині та полишають його о 8 годині. Протягом дня вони мають вирішувати свої власні проблеми: працювати, оформляти документи, інвалідність, пенсії. З 8-00 до 18-00 годин в притулку проводиться санітарна обробка всіх приміщень спеціальними препаратами, ведуться поточні роботи, а також йде прийом нових мешканців. Ми підтримуємо постійний зв’язок з Управлінням Державної пенітенціарної служби в Донецькій області, з СІЗО та виправними колоніями області, які направляють до нас звільнених осіб».

Адреси притулків:

м. Донецьк, 83032, Пролетарський район (сел. Чулковка), вул. Рум’янцева,1 тел. 348-53-10;

м. Донецьк, 83039, Петровський район, вул. Жуйкова,17, тел. 213-09-92.

Проїзд до притулку у Пролетарському районі:

А) від АС Центр – маршрутом № 53 до зупинки «магазин №7».

Б) від АС Критий ринок – маршрутом № 46 до кінця, далі маршрутом №55 – до зупинки «магазин №7»;

В) від Залізничного вокзалу – маршрут ом № 46 «В» до кінця, далі маршрутом № 55 до зупинки «магазин №7»;

Г) від пл. Дзержинського – трамваєм №10 до пл. Будьонного, далі маршрутом № 55 до зупинки «магазин №7».

«Однією з найгостріших соціальних проблем для України є проблема ресоціалізації осіб, які відбували покарання у місцях позбавлення волі. Зважаючи на те, що Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю засуджених, це є великою проблемою для держави, для суспільства і для особи самого засудженого, — вважає голова «Донецького Меморіалу» Олександр Букалов. - «У місцях позбавлення знаходиться велика кількість молодих людей, які не мають спеціальності, а іноді і середньої освіти. В умовах конкурсної системи і ринкових відносин колишні засуджені мають великі шанси поповнити маргінальні категорії населення. Не маючи можливостей заробляти на життя, а іноді і втративши помешкання, вони стають на шлях легкого заробітку. За результатами соціологічних опитувань понад 90% колишніх засуджених назвали найскладнішим питанням, з яким вони зустрічаються після звільнення, труднощі із працевлаштуванням та відсутність можливостей отримати професію, яка була б затребуваною у суспільстві. Наша громадська організація багато років опікується проблематикою засуджених та осіб, звільнених з місць позбавлення волі. В рамках виконуваного проекту «Реалізація програми соціальної адаптації та соціального супроводу осіб, які звільняються з місць позбавлення волі у Донецькій області»ми здійснюємо низку заходів, спрямованих на: надання соціально-психологічної допомоги засудженим, які готуються до звільнення; проведення тренінгової роботи з працівниками колоній, допомогу в працевлаштуванні за направленнями Центру соціальної зайнятості; надання соціально-психологічних, юридичних та медичних консультацій колишнім засудженим».

За словами О.Букалова, цей проект дозволить сформувати дієвий механізм соціально-психологічної підтримки осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, сприятиме їх швидкій адаптації до умов повноцінного соціального життя, зменшенню кількості соціально-дезадаптованих осіб.