Президентські вибори – 2010: лише 7% українців вірять в чесні вибори

21.01.2011 | Кількість переглядів: 675

Президентські вибори, що наближаються вже стали головною темою не лише в ЗМІ, а й у буденних бесідах громадян. Люди перестають вірити всім і постійно чекають чергових махінацій та піар-ходів. Про настрої громадян напередодні президентських виборів журналісти дізналися у Донецькому прес-клубі під час презентації незалежного передвиборчого дослідження Міжнародної фундації виборчих систем. Опитування проводилось Київським міжнародним інститутом соціології з 21 по 30 листопада 2009 року. Вибірка становить 1502 осіб.

Міжнародна фундація виборчих систем є світовою організацією виборчого консалтингу та асистування, що надає країнам організаційно-технічні поради та інструменти для проведення демократичних виборів. В Україні вона працює вже протягом 15 років і проводить подібні дослідження з 1994 року.

Директор центру прикладних досліджень Ф. Кліфтона Уайта Ракеш Шарму

Директор центру прикладних досліджень Ф. Кліфтона Уайта Ракеш Шарму

«Перш ніж говорити про президентські вибори, варто звернути увагу на те, що думають українці про соціально-політичну ситуацію в країні, – зазначив  директор центру прикладних досліджень Ф. Кліфтона Уайта Ракеш Шарму, який представляв результати дослідження на Донеччині. «В основному українці дуже песимістичні: 74% опитаних вважають, що Україна йде шляхом нестабільності і тільки 7% сказали протилежне. У зв’язку із загальною ситуацією незадоволення, народ не ставиться, з належною довірою, до всіх інститутів держави. 85% опитаних не довіряють ні президентові Віктору Ющенко, ні Верховній Раді», – розповів Ракеш Шарму. Та вцілому, за словами експерта, українці цікавляться політикою: так, 68% сказали, що вони прийдуть на вибори.

«Коли ми запитували у респондентів, які питання повинні бути першочерговими для кандидатів, то з’ясувалося, що вони повинні зосередитися на створенні робочих місць, зменшенні рівня інфляції й боротьбі з корупцією (48% – за зменшення корупції, статус мови зайняв тільки 9%, зовнішня політика– 3%) – підкреслив пан Шарму, – на запитання за кого будуть голосувати українці в першому турі, отримали наступні результати: 31% за Януковича, 19% за Тимошенко. Показники кандидатів, які зайняли 3 і 4 місце практично рівні».

На думку директор центру прикладних досліджень Ф. Кліфтона Уайта, українці втрачають довіру, бо досить великий відсоток опитаних вважають, що обрані ними кандидати не чують їх, більшість виборців упевнені, що існують махінації з голосами. Тільки 24% погоджуються, що Україна демократична країна.

«Також нас цікавило питання приєднання України до ЄС. Відповідно, 40% – за, 29% – проти. Найголовніша причина підтримки приєднання держави до ЄС це те, що люди вважають, що це допоможе збільшити рівень життя», – підсумував Ракеш Шарму.