Покровчани «злітаються» на світло. До «Лампової»

29.08.2016 | Кількість переглядів: 1 218

Покровськ — один з районних центрів українського Донбасу, де живуть дуже працьовиті люди. Доля кожного з них так чи інакше пов’язана із шахтою. Життя тут тече розмірено й одноманітно: дім-робота, робота-дім. Поле для культурного розвитку вузьке та безальтернативне. Один палац культури, міський музей, 5-6 бібліотек. У той час, як у Краматорську вже в грудні 2015 року активно працювала молодіжна платформа «Вільна хата», а в Слов’янську — «Теплиця», Покровськ жив своїм тихим життям. Натхненні прикладами сусідніх міст, покровчани не стали витрачати час на пошуки спонсорів, а самостійно об’єднали свої творчі, матеріальні, фінансові можливості, одним словом — напружилися. І в місті з’явилася платформа культурних ініціатив  «Лампова».

Ось таке воно - лого "Лампової"

Обговорюючи варіанти назви нового майданчика, активісти ані хвилини не вагалися у своєму виборі. «Ідея виникла одразу, і схвалили одностайно: «Лампова»! — ділиться Ірина Колесник, координатор покровської платформи. — По-перше, як нам здається, про Донбас склалася думка виключно як про край робітників, а ось центральна і західна Україна — це територія інтелекту і духовності. Для того, щоб розвінчати цей стереотип, довести, що в шахтарських містах живуть не менш креативні, цікаві люди, ми назвали платформу саме так. По-друге, лампова — це приміщення на шахті, де гірники отримують свої каски з ліхтарями, саме це світло допомагає їм долати свій важкий шлях під землею, плюс  зазвичай там шахтарі спілкуються,  а іноді говорять по душам». Ініціатори креативного простору і за символ собі взяли шахтарську каску.

 «Роботи вистачить усім!», — часто повторюють активісти цієї громадської організації. І, дійсно, діяльність спрямована на людей будь-якого віку: це і творчі ініціативи для дітей та підлітків, і суспільно-політичні дискусії, і громадянська освіта дорослих. «Лампова» вже пропрацювала три місяці, і це при тому, що у майданчика немає ні спонсорської допомоги, ні грантової підтримки від донорів. Як-то кажуть «по засіках поскребли», знайшли затишне місце (творчий простір розташовано за адресою: мікрорайон  »Шахтарський», 24Б) і стартували.

«Нам пішли назустріч: дали на місяць без оплати приміщення. Сказали — пробуйте, якщо вийде, тоді й обговоримо умови співпраці. У нас все вийшло. І ми несказанно цьому раді», — захоплено розповідає Ірина. Але не все легко, як може здаватися з першого погляду. Команда вкладає не тільки душу, зусилля, але і всі свої фінансові ресурси». Хлопці написали кілька заявок на гранти і сподіваються, що завдяки їм зможуть, в перспективі, оплачувати оренду — основну статтю витрат, на яку йдуть всі їхні заощадження; зможуть ініціювати довгострокові проекти, розширювати напрямки діяльності «Лампової». Адже зараз впевненості немає, і це лише підштовхує актив до більш рішучих дій. Креативний простір вже налічує понад 60 постійних відвідувачів.

Активісти кажуть: «Людям подобається те, що ми для них робимо: зустрічі з цікавими людьми, відкриті кінопокази, вечори музики, майстер-класи, тематичні заняття, психологічні тренінги, і багато іншого, спрямованого на розвиток освітньої, громадянської, культурної, національно-патріотичної, спортивної діяльності. Нам нікуди відступати, у нас немає часу думати про невдачі. Всі свої сили ми направляємо на розробку заходів, пошук цікавих гостей. Тому, якщо хтось з громадських і культурних діячів захоче приїхати до Покровська, запрошуємо одразу до «Лампової», на зустріч із нашим активом».

Зустріч з цікавими столичними гостями

Першими гостями платформи стали журналісти та активісти Центру UA: команда «Доступ до правди»: журналіст, член Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів і свободи слова при Президентові України Леся Ганжа; журналіст hromadsketv Настя Станко;  експерт з питання доступу до публічної інформації, юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін, а також організатори конкурсу в Україні «Стоп цензурі! Громадяни за вільні країни» громадські активісти Антон Іванов і Ярослав Муравйов. Всі, хто прийшов на цю зустріч, дізналися про те, як домогтися уваги з боку органів влади, як впливати на розпорядників публічної інформації. За словами учасників цього заходу, вільний доступ до інформації — головна зброя українців проти пропаганди та чиновницького свавілля можновладців. Ця цікава і продуктивна активних  жителів Покровська зустріч стала успішним стартом в роботі «Лампової».

Сюди приводять і дітей 3-4 років, приходять і підлітки, і ті, кому далеко за 50. Порядок денний всіх заходів формують  саме відвідувачі. «Лише спочатку, залучаючи людей, ми пропонували свій контент. Тепер же все інакше, — пояснює координатор «Лампової». — Наприклад, одна з учасниць нашого тренінгу, запропонувала працювати з дітьми. Виявилося, вона — психолог, і при цьому ще й аніматор. Для нас вона стала знахідкою».  Пізніше одна з матусь, яка приводить свою дитину до нового креативного простору, організувала для дітвори майстер-класи з виготовлення квітів з паперу. Тепер всі ці люди — члени великої і дружної команди. Також активісти швидко відреагували на пропозицію однієї відвідувачки похилого віку розпочати курси розмовної української мови. Працює окрема група, в яку в основному входять старші люди, що вивчають українську. Покровчанка Ольга з посмішкою коментує: «Дуже подобається, що моя дитина з радістю ходить до  «Лампової» і кожен день запитує: «А сьогодні ми підемо?». Спасибі активістам  за ідею створити такий творчий майданчик. Приємно бачити, що дитина чимось по-справжньому захоплена».

Робота фотоклубу у "Ламповій"

Незважаючи на те, що платформа виникла і діє без будь-якої серйозної фінансової підтримки (на чистій ініціативі або взагалі на кошти самих активістів), продуктивності роботи «Лампової» можна позаздрити. У цьому творчому просторі знайшли себе міські любителі фотомистецтва, успішно організувавши фотоклуб «MegaPixel». У чарівний світ рукоділля забирає і дітей, і дорослих «Маленька майстерня», де власними руками з серветок, пластиліну, природних матеріалів, стрічок, тканин і всякої-всякої всячини створюються просто чудеса.

Олена Валентинівна, одна з численних волонтерів «Лампової», пишається тим, що допомагає молоді організувати роботу сучасного закладу. «На пенсії у мене з’явився час займатися рукоділлям. Син провів мені інтернет, і я з головою поринула в атмосферу хендмейду (від англ. handmade, тобто зроблене власноруч — ред.)», — згадує пані Олена. — Довгий час займалася цим виключно для себе, але, коли потрапила в «Лампову», познайомилася з цієї дружньою і творчою командою, захотіла саме тут проводити майстер-класи для дітей. Із задоволенням показую, як з простих і недорогих матеріалів можна зробити чудовий подарунок. Дітвора вчиться в’язати гачком, вишиває. Таке колосальне бажання спробувати щось нове я ще ніде не бачила. Повірте, це заряджає і мене, і їхніх батьків».

Також у «Ламповій» сприяють вивченню розмовної англійської мови. Тут працює English Speaking Club «Stand up». А для дітей проводяться фонетичні та лінгвістичні зарядки, вивчення англійських пісень, віршів, заняття з формування монологічного та діалогічного мовлення.

І гра, і психотерапія

Унікальну LEGO-методику реалізують психологи на інтерактивних заняттях, дозволяють розвивати не тільки дрібну моторику рук, а й творче мислення, формувати комунікативну, етичну і естетичну складові свідомості дітей.  »Дуже подобається приходити сюди на заняття з ЛЕГО та англійської. Всі діти такі дружні, і ми весело проводимо час,» — зізнається шестирічна Діана.

Платформа об’єднала і початківців музикантів. Уроки гри на гітарі, «музичні посиденьки», де хлопці обмінюються акордами нових пісень, спілкуються, радіють новим знайомствам і враженням, вчаться писати тексти пісень, складати музику,  привертають не тільки підлітків, але й молодь. «Перший раз я потрапив у цей заклад на музичний вечір, і мені так сподобалася атмосфера! —  розповідає 18-річний Марк. — Я познайомився з дуже класними хлопцями. Тепер хочу і сам навчитися грати на гітарі  улюблені пісні. Обов’язково буду ходити сюди, оскільки з’явилася ідея зробити невеличкий концерт».

Вечорами «Лампова» перетворюється то на справжнє «місто мафіозі» (хлопці та дівчата захоплено грають в однойменну гру), то на кінозал і дискусійний клуб, де після переглядів цікавих фільмів, немов справжні кінокритики, учасники діляться своїми думками від побаченого. «У наш час для підлітків місць для проведення дозвілля у Покровську просто немає. Як тільки я почула про «Лампову», то відразу ж захотіла подивитися, оскільки багато моїх знайомих вже були там, — каже Юлія. — Я потрапила на відкритий кінопоказ дуже цікавого документального фільму «Human». Він мене просто вразив. У цей вечір зібралося чоловік 10, і після фільму ми не могли розійтися, — обговорювали побачене. Спасибі людям, у яких з’явилася така крута ідея створити подібний заклад. Сподіваюся, і я зможу бути чимось корисна цій платформі».

У День Конституції команда  цього творчого простору організувала вуличний фестиваль. Музика, виставка хендмейд-робіт, дитячих малюнків, презентація кращих фотографій фотоклубу, майстер-класи зі створення забавних виробів від «Маленької майстерні». Початок традиції вуличних фестивалів покладено!

"Сильні Громади Донеччини" навчають бути громадян активними

На базі «Лампової» пройшов триденний тренінг за програмою Британської Ради «Активні громадяни», практичний семінар на тему: «Інструменти контролю за державними коштами» за участю радника заступника Міністра фінансів України Анастасії Розлуцької, круглий стіл на тему: «Рейтинг прозорості місцевіх рад Донбасу — 2016».

Крім того, щосуботи на платформі працює Відкритий офіс громадської ради Покровська. Справа в тому, що виконавчий комітет міста не знайшов можливості надати приміщення громадській раді для прийому громадян. Команда «Лампової» навіть зраділа такій співпраці, тому що все більше і більше людей дізнаються  і про нову платформу, приходячи зі скаргами, зверненнями до членів громадської ради. Отже, у активістів тепер є можливість взяти участь у вирішенні проблем міста, надати юридичну консультацію.

Так уже склалося, що все живе, а людина особливо, тягнеться до світла і тепла. Ймовірно, тому в «Ламповій» завжди багатолюдно, тут готові поділитися своєю іскоркою, запалити новою корисною справою. А ще тому, що раді кожному гостю, будь-якій творчій ідеї, ініціативі. Тут сперечаються до хрипоти, тішаться спільним успіхом, планують і організовують, аналізують і рефлексують — тут вирує життя, насичене і цікаве.

Контакти:

м.Покровськ (Красноармійськ), м-н Шахтарський 24б

тел.: 050 975 08 77; 099 99 96 02; 050 759 36 46

Групи в соціальних мережах:

http://vk.com/lampova_a;

http://www.facebook.com/lampovaia

 

Матеріал рос.мовою можна завантажити тут:

Читати також:

Кібуц: Тут всіх чекають, але нікого не тримають!

Добротний двоповерховий гуртожиток, широкі алеї та господарські будівлі – ось, що таке комуна, яку побудував для переселенців благодійний фонд «Добрий самарянин» у селі Маяки Одеської області. Це єдиний в своєму роді кібуц (колективне господарство — ред.) в Україні.   — Діти не повинні бачити війну, діти не повинні бачити смерть, тому, коли благодійний фонд «Добрий …

Маленькі дива для дітей зі сходу

Андрійко з мамою приїхали на Полтавщину з міста із чудовою назвою – Щастя. Вони вже тут призвичаїлись. Мама, Наталія Петрівна, знайшла роботу – редагує тексти на дому. Андрійко закінчував четвертий клас уже  в Полтаві. Ось тільки… Дитині і досі сняться постріли й вибухи. А ще — мама сказала, що хлопчик зовсім перестав усміхатися. Як повернути …

Херсон: громадськість починає — і виграє

Людина звикає до всього. На третьому році військових дій в Донбасі повідомлення про втрати, руйнування для громадян мирної території країни губляться в потоці іншої «гарячої» інформації, і для них на периферії уваги залишаються більше півтора мільйона соціально незахищених людей: старих, інвалідів, сімей з маленькими дітьми та тих, хто прихистив сиріт, які все так само страждають …

Серце – Богу, руку – людині!

Опікуватися всіма, хто потребує підтримки, нелегка місія, але досяжна, якщо працює дружна команда, об’єднана високим прагненням допомогти ближнім. Як от у кіровоградському відділення Армії Спасіння, яке з початку війни на сході України вже допомогло сотням внутрішньо переміщених осіб. Пускати коріння на новому місці ніколи не легко ані для дерева, ані для людини. І хоча на …