Підприємці, є можливості!

13.09.2016 | Кількість переглядів: 2 131

З травня по серпень 2016 року в Києві десятки переселенців змогли відвідати серію занять для бізнесменів-початківців. Люди, які виїхали з зони конфлікту на сході України чи з анексованого Криму, залишивши там свої бізнеси та робочі місця вчилися, як правильно розпочати свою справу на новому місці. А поради та нові знання їм безкоштовно надавали найкращі спеціалісти України в сфері підприємницької діяльності.

Слово «криза» у китайців має два ієрогліфи. Перший означає небезпеку, а другий перекладають як «можливість». Такою цікавою тезою керівники нового українського проекту і розпочали серію тренінгів для майбутніх підприємців.

Інтерактив під час занятть для бізнесменів-початківців

Навчання організувала громадська організація «Український фонд соціальних перетворень» (УФСП). Проект «Бізнес-старт: керівництво до дії» складається з трьох майстер-класів за участі провідних експертів-підприємців. Важливо, що долучитися до навчання можна  було не тільки он–лайн в режимі реального часу, а і переглядаючи майстер-класи в зручний час. До речі, записи доступні для всіх, хто цікавиться цією темою.

Втілює навчальний проект для майбутніх бізнесменів його авторка Світлана Олейнікова, розробниця методики тренінгової і менторської підтримки підприємництва. На рідній Донеччині вона займалася розвитком самозайнятості населення, працювала в освітній сфері, була громадською активісткою у Торезі. Після вторгнення російських окупантів, Світлана змушена була виїхати з міста і вже третій рік мешкає у Києві. Активна робота в організації КримSOS, а тепер в УФСП, зробили Світлану відомою особистістю в громадському житті столиці.

Випускниця програми Open World Leadership Centre, зараз вона також займається підприємництвом та громадською діяльністю. «Український фонд соціальних перетворень» разом з Тетяною Петраковою, авторкою соціальних проектів та головною редакторкою журналу «Ukrainian People»,  заснували на початку 2016 року.

Засновниці фонду підтримки підприємців Тетяна Петракова та Світлана Олейнікова

Основна мета УФСП — розвиток та популяризація малого та середнього підприємництва в Україні. Активістки вважають, що це найбільш ефективний спосіб зміцнити державу, повернути в країну інвестиції, підвищити демократичні та соціальні стандарти життя.

Чому вчать на майстер-класах

Всі, хто виявив зацікавленіть розпочати власну справу, мали можливість безкоштовно отримати необхідні знання, поспілкуватися з успішними бізнесменами стосовно вивчення підприємницького ринку та пошуку свого «місця під сонцем». До участі в проекті організатори запросили в першу чергу представників малого та середнього бізнесу, особливо з числа вимушено переміщених осіб (ВПО).

Партнером у проведенні майстер-класів та залученні тренерів виступила організація «Американський дім».

Програма занять досить насичена, побудована на практичних прикладах. До проведення занять було запрошено провідних експертів в сфері економіки, успішних випускники фахових вишів, які діляться знаннями щодо розвитку власного бізнесу, інтернет-маркетингу, піару, реклами продукції та послуг. Відгуки учасників дуже схвальні, відзначають, що зустрічі проходять дуже позитивно та конструктивно.

«Я повернулася з заняття с купою планів, ідей для реалізації. А ще з надзвичайним натхненням», — розповідає учасниця майстер-класу Наталія Кот.

Олена Полозок також подякувала організаторам проекту:«Спасибі новим друзям, організаторам та менторам за підтримку! Дуже правильну справу робите, шкода, що поодинці, без участі держави. Але ми впораємося!»

Учасники розказали, що отримують практичні поради для досягнення цілей. А ті, хто вже визначився з напрямом бізнесу, мали можливість скористатися особистою менторською підтримкою.

Пільгове кредитування для соціального бізнесу

До речі, про те, що можна отримати кредити під пільгові відсотки, наразі мало хто знає. Так, на одному з майстер-класів проекту «Бізнес-старт: керівництво до дії» про деталі отримання фінансування розказав учасникам програми менеджер програми соціального інвестування фонду WNISEF, Василь Назарук: «Пільгове кредитування стало можливим, коли держава почала співпрацю з міжнародними фондами. Спільний проект «Ощадбанку» та Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) за підтримки USAID запустили у 2015 році. Таке кредитування відкрите для підприємств другого типу, тобто соціального підприємництва. Державний «Ощадбанк» пропонує підприємцям скористатися соціальним проектом: отримати фінанси під пільговий відсоток для відкриття власної справи.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний пояснив: «Частину свого прибутку люди, що займаються соціальним підприємництвом, свідомо спрямовують на вирішення соціальних проблем – працевлаштування переселенців, бійців, які повернулися з передової, допомогу сім’ям загиблих і постраждалих від військових дій. Це філософія їх бізнесу. Приклад такого підприємства є піцерія Pizza Veterano у Києві».

Василь Назарук продовжує: «Відсоток по кредиту для соціального підприємництва складає від 5 до 10%. Порядок отримання кредиту такий: експерти нашої організації визначають, чи відповідає започаткована справа ознакам соціального підприємництва. Якщо так, то ми надаємо рекомендаційний лист. Підприємець може отримати кредит від 250 тис. до 2,5 млн. гривень терміном на три роки. Я вважаю, що це дуже вигідно».

Експерт додає, що Фонд WNISEF і надалі постійно контактує з бізнесменами, щоб соціальна мета, з якою створювалось це підприємство, вирішувалася якнайкраще.

Коментуючи ситуацію щодо загального порядку кредитування малого і среднього бізнесу, Василь Назарук каже: «Ставку нижче 16% я не зустрічав, бо банк закладає ризики. Проте ризики є і у бізнесменів. Підприємці – дуже активна частка населення. Безумовно, своя справа — це постійне напруження та вирішенння щоденних проблем. Пільгова ставка у 5-10% дуже допомогає початківцю… Банки йдуть нам назустріч і запускають цю програму. Обсяг програми кредитування складає 100 млн. гривень».

Таким чином, для майбутніх підприємців, у тому числі й з числа ВПО, стають можливими умови, кредитування у гривні на 2-3 роки під 5% річних. З такою відсотковою ставкою мають справу європейські колеги-підприємці: поляки, чехи, угорці.

Василь Назарук констатує: «На жаль, таке кредитування — це досить поодинока практика, бо правлячий клас у нас зараз — бюрократія. Не є таємницею, що вразливі групи населення не дуже цікавлять державу». Він впевнений, щоб зрушити з місця справу формування середнього класу як основи економіки, треба об’єднатися та брати ініціативу в свої руки.

Об’єднання заради розвитку

В проекті «Бізнес-старт: керівництво до дії» об’єдналися вже понад 60 громадських організацій. Бізнесмени усвідомлюють, що

після підписання Угоди про Асоціацію з Євросоюзом, Україна увійшла до Зони вільної торгівлі. А це не тільки рівні можливості, але

Після презентацій бізнес-проектів

і високий рівень вимог до виробленої продукції. Тож новим підприємцям необхідно дотримуватися європейських правил ведення бізнесу та нових стандартів на продукцію, послуги та технології виробництва.

Проведена організаторами робота не закінчилася серією майстер-класів. Проект допомоги підприємцям-переселенцям продовжується, при цьому результатати діяльності проекту може скористатися будь-який український бізнесмен-початківець. Результатом проекту «Бізнес-старт: керівництво до дії» також є розробка методики «Підтримка бізнесу». Це видання також буде у відкритому доступі для всіх.

У червні  2016 року ГО «Український фонд соціальних перетворень» презентував програми підтримки підприємців-початківців «REAL BUSINESS». Учасники менторськоі програми отримали завдання: за три хвилини розказати та презентувати свої бізнес-проекти потенційним інвесторам, фінансовим установам, майбутнім споживачам.

Перші ластівки успіху

Через пару місяців після тренінгів учасники проекту «Бізнес-старт: керівництво до дії» вже розповідають про свої успіхи. І не тільки в бізнесі, а й в інтеграції на новому місці.

Важливість такого навчання підкреслює учасниця проекту Олена Полозок з Донецької області. Зараз вона розвиває «майстерню гарного настрою». Так Олена називає своє кондитерське виробництво домашніх солодощів «Добра цукерня». Тут готують унікальні десерти з натуральних компонентів: зефір, пастилу, печиво, кейки, маршмелоу  та цукерки з бельгійського шоколаду. У планах кондитерів — проведення серії солодких майстер-класів для дітей. «Навчившись разом з нами робити солодощі своїми руками, у вашій родині гарантовано з’явиться свій кондитер», — запевняють у «Добрій Цукерні».

Домашні солодощі від «Доброї цукерні»

Олена зазначає, що ментори — Світлана Олейнікова та Тетяна Петракова — надали купу практичних порад щодо просування свого бізнесу. «Завдяки менторській програмі прийшло розуміння, як правильно налаштувати грошові потоки, як ефективніше залучати клієнтів і з’явилася віра в те, що я все зможу!», — каже вона.

За словами організаторів, в процесі навчання учасники з числа переселенців і киян здружилися, спілкуються, роблять спільні проекти.

Мешканка Києва Лілія Олійник відкрила простір для спілкування за інтересами — I LIVE Centre. Тут можна купити сувеніри в еко-магазині, відвідати різні майстер-класи, навчитися технікам «хенд-мейд», поспілкуватися на теми, що цікавлять, покуштувати нові страви в еко-барі. Девіз цього невеликого кафе-клубу: «Живи легко і радісно!»

Лілія упевнена: «Коли життя призводить до необхідності «почати все з нуля», замість паніки і страху, краще подивитися на ситуацію як на нову можливість, як на ще один шанс стати щасливим».

Вона так коментує свою участь в проекті: «Коли починаєш свій бізнес дуже важливо, щоб поруч були люди, що пройшли не один раз шлях успіху і які своїм натхненням або підказкою зможуть дати ту опору, за допомогою якої можна впевнено йти до реалізації своїх намірів. Заходи, що проводяться Фондом соціальних перетворень і, особливо, менторська програма, мені дають не просто можливість знайомства з цікавими людьми, а й дозволяють використовувати отримані знання для успішного просування свого бізнесу і навіть створення нових напрямків». Вона зазначає, що дуже вдячна своєму менторові Тетяні Петраковій, тому гарні результати спільної роботи проявилися вже через два-три місяці.

 В УФСП відзначають, що підприємці сьогодні потребують не тільки фінансової допомоги, а й змін на законодавчому рівні. «Важлива інформаційна підтримка бізнес-проектів, допомога в реалізації бізнес-ідей, експертні рекомендації та поради. Тому ми і проводимо такі заходи», — резюмує голова правління Тетяна Петракова.

Автор проекту Світлана Олейнікова додає, що Україна належить до країн перехідного типу. Тільки кардинальні перетворення та інновації допоможуть країні стати високорозвиненою державою, здатною представити своє ім’я на європейському рівні. А основою всіх цих перетворень є самостійні відповідальні громадяни, які сформують такі ринкові відносини, що відповідають кращим світовим стандартам. Переселенці, при цьому, не тягар для нової громади, а величезний потенціал для її розвитку.

Контакти:

ГО «Український фонд соціальних перетворень»:

https://www.facebook.com/UkrainianFundOfSocialChange/

Адреса: м. Киев, вул. Дегтярівська, 21

Тел.: +38 (097) 761 2223

Матеріал рос.мовою можна завантажити тут: Предприниматели_рус

Читати також:

Шкільну освіту Донеччини та Луганщини «перепрошиють» на «Освітньому марафоні»

2 грудня 2019 року БО «Благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» розпочав у Києві першу конференцію-інтенсив в рамках проєкту «Освітній марафон». «Освітній марафон» спрямований на розвиток управлінської компетентності керівників закладів загальної середньої освіти для впровадження «Нової української школи». Організатор події — БО «Благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» в рамках …

«Карітас Харків»: милосердя, безкорислива любов, допомога нужденним

Війна не милує нікого. Ні дорослих, ні старих, ні дітей, ні тих, хто сам не може постояти за себе. Іванка, дитинчатка з синдромом Дауна, вихопили зі звичної обстановки, з кола знайомих людей в Донецьку, де йшла війна, і вивезли, точніше – евакуювали за допомогою Держслужби з надзвичайних ситуацій до Харкова. Так хлопчик опинився у Центрі …

«FreeUa» — територія вільної творчості

Протягом двох років у Донецькій області спостерігається справжній бум громадських, волонтерських ініціатив та соціальних проектів. Є підстави говорити не тільки про збільшення кількості неурядових об’єднань, але й про розмаїття послуг, які вони надають. Хаби (від англ hub — точка, куди сходяться всі зв’язки — ред.) і відкриті простори, центри соціальної та правової допомоги переселенцям, альтернативні …

З вірою в себе

Кілька кілометрів рівних рядів однакових світлих будинків з червоними дахами. Це Грузія. Містечко для переселенців. Таких поселень в країні більше 40. З’явилися вони у Південній Осетії в перший рік після війни з Росією. Будували бюджетним коштом та на гроші західних партнерів. А що в Україні? А у нас поки що нічого. Поки що. На державу надії …