Переважна більшість українців, хворих на гепатит С, не лікується через високу вартість препаратів

10.01.2013 | Кількість переглядів: 849

Директор програми «Громадське здоров’я» МФ «Відродження» Вікторія Тимошевська

Внаслідок обмеженої конкуренції та наявності лише декількох іноземних виробників противірусних препаратів, вартість курсу лікування залишається недосяжною для переважної більшості хворих українців – майже 18 000 $. Зі свого боку, фармацевтичні компанії не мають наміру знижувати ціни на препарати, оскільки відсутнє державне замовлення. Програми протидії вірусним гепатитам існують у більшості країн Європейського союзу, США, Японії, Росії, Молдові. Українські ж посадовці говорять про те, що в умовах дефіцитного бюджету країни недоцільно купувати такі вартісні препарати в рамках державної програми: для великої кількості пацієнтів це неможливо, тому що дорого. Про це розповіла директор програми «Громадянське здоров’я» МФ «Відродження» Вікторія Тимошевська.

«Але, якщо навести приклад Єгипту, де  така ж складна ситуація в економіці, вартість лікування такими самими препаратами становить 2 650, у Туреччині – 7 000 доларів на рік, – розповіла експерт. – Ці країни змогли добитися зниження цін на ліки». Пані Тимошевська наголосила, що фахівці програми «Громадянське здоров’я» мають наміри й надалі активно працювати з урядовцями, пояснюючи, що у країни є механізми, завдяки яким держава може вести перемовини з фармацевтичними компаніями та вимагати зниження цін. Зокрема, експерт зауважила: «Це видно й на прикладі препаратів для лікування ВІЛ, адже у цьому питанні Міністерство охорони здоров’я займає активну позицію, намагаючись зробити ці ліки більш доступними. Держава може використати свій тиск не задля збагачення, а з метою забезпечити потреби громадян».

Регіональний координатор ВБФ «Міжнародний Альянс по боротьбі з ВІЛ/СНІД в Україні»Валентина Павленко розповіла, що за ініціативи Альянсу Україна було підготовлено лист до Президента, під яким зібрано понад сім тисяч підписів, з вимогами забезпечити затвердження держпрограми з вірусних гепатитів, розробку та затвердження протоколу лікування, що відповідатиме міжнародним стандартам, та виділення необхідного фінансування на лікування вірусного гепатиту С, і цей документ вже передано голові держави. «Що ж стосується фінансової допомоги з боку міжнародних структур та МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні» зокрема, то це підтримка інформаційного компоненту, сприяння діяльності лідерів ініціативних груп, тобто мобілізація спільнот людей, заторкнутих епідемією, – пояснила Валентина. Також Альянс Україна буде проводити та підтримувати адвокаційні заходи (акції, запити до влади), надавати допомогу уразливим групам щодо експрес-тестування на гепатити В та С, проводити вакцинацію гепатиту В для цієї категорії людей, а також організовувати консультації фахівців. «Діагностику та лікування загального населення повинна взяти на себе держава», – підкреслила вона.

За даними ВООЗ у світі 140 млн. людей страждають від гепатитів, а в Україні понад 1,2 млн. інфіковані вірусом гепатиту С, який може привести до цирозу та раку печінки. Темпи розповсюдження вірусу в Україні найшвидші в Європі. За результатами ж експрес-тестувань на гепатити, що проводилися Альянсом-Україна у 24 регіонах в липні 2012 року, приблизно 10% населення в Україні інфіковані ВГС.

Читати також:

Держпрограма щодо боротьби з вірусними гепатитами: чому її досі немає в Україні?

Про те, що у мене вірусний гепатит, дізнався випадково, коли здавав донорську кров, і повідомили, що виявили ВІЛ та гепатит, – розповідає Артем