Освітян Донеччини та Луганщини «прокачали» на «Освітньому марафоні»

06.12.2019 | Кількість переглядів: 1 064

6 грудня 2019 року у Києві завершилася перша конференція-інтенсив в рамках проєкту «Освітній марафон», організований БО «Благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» в рамках проекту «Демократичне врядування у Східній Україні» Агентства США міжнародного розвитку (USAID). «Освітній марафон» спрямований на розвиток управлінської компетентності керівників закладів загальної середньої освіти для впровадження «Нової української школи». Інформаційний партнер заходу – Донецький прес-клуб.оді взяли участь представники/ці зі 60 шкіл Донеччини та Луганщини. Протягом навчального року команди, у складі яких директор/ка школи, заступник/ця і вчитель/ка, розроблять стратегію розвитку навчального закладу під менторством відібраних експертів/ок. Географія учасників/ць: Маріуполь, Краматорськ, Дружківка, Покровськ, Красногорівка, Авдіївка, Волноваха, Слов’янськ (і район), Добропілля (і район), В.-Новосілка (і район), Бахмут (і район), Вугледар, Селідове, Костянтинівка (і район), Новогродівка, Торецьк. Золоте, Сватове, Троїцьке, Рубіжне, Попаснянський район, Біловодськ (і район), Сєверодонецьк, Лисичанськ.

Протягом п’яти днів педагоги/ні Донеччини і Луганщини навчалися способам впровадження в конкретних закладах освіти ідей Нової української школи, які презентувала та прокоментувала для учасниць/ків очільниця  МОНу у 2016-2019 рр. Лілія Гриневич. Дізналися про досвід розбудови середньої освіти  за кордоном від керівника проєкту “Фінська підтримка реформи української школи «Навчаємось разом» Арто Ваахтокарі та заслуженого вчителя України, шеф-редактора порталу «Освітня політика», Віктора Громового. Також вчителі\ки ознайомились із можливостями використання індексу інклюзії, як інструменту розвитку закладу освіти. Окрема сесія була присвячена побудові партнерства між батьками, вчителями та учнями шкіл. Від науковців Київського університету імені Бориса Грінченка учасники/ці отримали базові знання для впровадження першого етапу написання стратегій своїх закладів — формуванню її концепції. І до наступного модулю Марафону будуть запрошені ті групи, які найкращим чином підготують цю частину майбутньої стратегії розвитку навчального закладу.

Крім суто педагогічних питань, учасникам/цям пропонувалися світоглядні лекції, однією зі спікерок на таких зустрічах стала акторка та громадська діячка Римма Зюбіна. «Професія вчителя – найважча в світі, і, можливо, найнедооціненіша… Те, чим займається вчитель — це місіонерство, волонтерство, і одразу цієї роботи не побачиш. Але те, що вчитель «вкладає» в голову молодої людини – це те, що буде завтра. Вчитель як лікар: якщо він хоча б один день не дізнається, що в світі нового, то втратить відчуття пульсу життя, — сказала вона під час сесії, присвяченої формуванню національно-культурній громадянській ідентичності. — Дуже хочу, щоб в нашій країні росло покоління дітей-людей, а не людей-рабів, щоб діти не боялись висловлювати свої думки, були вільними та патріотичними. Бо, як би добре не було за кордоном, насправді, там вакантних місць для хорошої роботи мало, а перед заробітчанами постає вибір між своєю землею і приниженням на чужині. Тому краще залишитись тут».

“В перший день «Освітнього марафону» учасники та учасниці були настільки напруженими, що, здавалося, будь-яке зовнішнє втручання відскочить від них, як м’яч для пінг-понгу від стелі. Але зараз, коли завершено цей інтенсив, я бачу абсолютну готовність вбирати знання, поглинати інформацію. Можливо, п’яти днів замало задля створення такого середовища, в якому б педагоги стали іншими. Але нам точно вдалося зафіксувати ті зміни, яких прагнуть і вчитель, і учні, і батьки”, — сказав ініціатор “Освітнього марафону” Денис Блощинський під час урочистого закриття заходу.

Директорка ЗЗСО № 5 м. Красногорівка Наталія Кібалко розповіла, що стратегію школи вже починала писати сама, не маючи спеціальних знань. Тепер, після Марафону, вона знає, як це зробити грамотно, розуміє, що саме слід розповісти про стратегію колегам по поверненню додому.

Вікторія Калініна, яка очолює ЗОШ № 8 у Краматорську, підкреслила: «Наша школа  з жовтня стала ліцеєм, тому на «Освітній марафон» ми приїхали набратися знань, щоб підготувати стратегію розвитку закладу вже як ліцею. Ми прагнемо стати ще професійнішими, покращити взаємодію з дітьми та батьками, мотивувати їх до активності. Повертаємося з намірами провести оцінювання якості освіти, а також опитати учнів, батьків та вчителів для визначення, які існують вади та переваги нашого закладу. Потім обговоримо це на круглому столі, щоб з’ясувати, чого хочуть і діти, і батьки, і колектив. З урахуванням цих думок розроблятимемо стратегію ліцею. Сподіваємося, що зробимо це якісно і потрапимо на другий етап Марафону».

«Ми тут, щоб дізнатися більше про НУШ від людей, які розпочинали реформу, — сказала директорка ЗОШ № 6 м. Авдіївка Вікторія Шляхова. – Інформації отримали дуже багато, є про що розповісти колегам і відділу освіти. Вважаю, було б дуже добре, якби і вони сюди потрапили і почули, які зміни відбуваються в Новій українській школі».  Також пані Вікторія підкреслила, що найбільша проблема для них зараз – це брак кадрів. Він відчутний і в інших містах України, а у прифронтовому місті тим більше. ЇЇ колеги – в основному пенсійного віку, і сприймають зміни вкрай важко. За її словами, інформація, отримана під час «Освітнього марафону», допоможе їй аргументовано пояснювати всі нововведення та розробити стратегію розвитку закладу.

Начальник відділу дошкільної, інклюзивної та загальної середньої освіти Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації Наталя Сагіна так прокоментувала ситуацію: “Війна ніяк не вплинула на роботу шкіл на Луганщині. Ми розпочали впроваджувати НУШ, як й інші українські школи. Заважає сприймати зміни стереотипність вчителів, 90% з яких “вийшли” з радянської системи. І їм важко звикнути до безбальної системи, використання вчителем зеленої пасти замість червоної, відсутність домашнього завдання тощо. Але головне, що ні у кого з нас немає “війни у голові”. До нас приходять діти, їх треба навчити. Вони не вибирали час, в який народилися, і ми працюємо так само, як і вся Україна. А участь у таких заходах, як цей Марафон, якраз дозволяє поставитися до змін з глибоким розумінням”.

Детальніше про подію: https://www.facebook.com/osvmarathon/.

Читати також:

Шкільну освіту Донеччини та Луганщини «перепрошиють» на «Освітньому марафоні»

2 грудня 2019 року БО «Благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» розпочав у Києві першу конференцію-інтенсив в рамках проєкту «Освітній марафон». «Освітній марафон» спрямований на розвиток управлінської компетентності керівників закладів загальної середньої освіти для впровадження «Нової української школи». Організатор події — БО «Благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» в рамках …