Одне з гендернонайчутливіших видань «живе» у Луганській області: результати моніторингу 2020

28.10.2020 | Кількість переглядів: 4 123

Упродовж 11-18 жовтня  було проведено п`ятий гендерний моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області. Проаналізовано 99 новин 4 інтернет-видань Луганщини (“Попасна.City”, “6451 сom.ua – Сайт города Лисичанска”, “Сватове.Сity”, “Троїцьке.Сіty”) та  93  новин 4 друкованих видань  (“Вісті Біловодщини”,” Вісті Марківщини”, “Рубіжанські новини” і “Телегазета”)

Оцінювання відбувалося за кількома категоріями: дотримання гендерного балансу (кількість чоловіків та жінок як експертів/експерток, героїв/героїнь), вживання фемінітивів, наявність стереотипних образів, сексистського контенту і публікацій на гендерну тематику.

Оскільки період моніторингу припадав на виборчий, ми аналізували, як луганські медіа пишуть про кандидаток. А оскільки ми перебуваємо ще й в умовах пандемії коронавірусної інфекції, окрема увага була зосереджена і на цій темі.

Загалом в інтернет-медіа було зафіксовано 4% матеріалів, що стосуються теми коронавірусу, в друкованих — 5%, що в середньому складає всього 5% публікацій.

Із них в інтернет-виданнях жінки коментують тему пандемії  у 20% випадків,  а в друкованих – у 75%. Ні в друкованих, ні в онлайн-виданнях жінки не фігурують як героїні публікацій. Така ж сама ситуація спостерігалася і в серпневому моніторингу.

 

 В інтернет-виданнях жінки як експертки (ті, хто коментує і чию думку запитують) становлять 35 %, героїні — всього 6 %, що значно менше, ніж у серпневому моніторинзі (тоді було 55 %). В друкованих медіа експерток 37 %,  а героїнь — 36 %. Лише жінки коментують теми дозвілля/розваги, культура/релігія — 63%. Менше експерток у темах політики (22%). Героїнями матеріалів жінки є лише в політичній тематиці — 6 %.

 

У друкованих ЗМІ більше половини експерток зафіксовано у темі культура/релігія — 67 %. Половина жінок коментує освітнє сферу, що традиційно вважається «жіночою».

 У темах політики і соціальній сфері експерток близько половини — 47 % і 40 % відповідно. Менше жінок в економічній і медичній сферах — 33 і 29 %.

 Що ж до героїнь, то в друкованих медіа  лише жінки представлені в цих сферах, що стереотипно називають «жіночими» — соціальна політика (100%) та освіта (100%).

Жінки як героїні також переважають в  культурній (68 %),  політичній  (75%) та медичній (56%) тематиках.  Половина жінок в економічній та менше половини у матеріалах про правопорушення.

 

Гендерна чутливість медіа, крім кількості жінок і чоловіків у матеріалах, вимірюється й кількістю фемінітивів у текстах. Згідно отриманих даних, в гіперлокальних онлайн-виданнях Луганщини їх 60%,  у друкованих ЗМІ — 74 %.

 

До слова, під час серпневого моніторингу була така ж сама кількість фемінітив в інтернет-виданнях, в той час як в друкованих майже наполовину менше. Крім того, під час квітневого та червневого моніторингів гіперлокальних медіа Луганщини було також зафіксовано більше фемінітив  в інтернет-виданнях.

Найчастіше в публікаціях вживаються фемінітиви “директорка”, “кандидатка”, “журналістка”, “волонтерка”, “депутатка”, “начальниця”, “заступниця”, пацієнтка”, “работница”, “завідувачка”. Менше вживаються такі фемінітиви як “ організаторка”, “художница”, “представительница”, “медсестрички”,

Лише в чоловічому роді вживаються слова “представитель”, “головний спеціаліст”, “бібліотекар”.

У 100% фемінітиви вживають три інтернет-видання:  “Сватове.сity”, “Троїцьке.city”, “Попасна. city”. Для порівняння, під час серпневого моніторингу у виданні “Сватове. city” також було зафіксовано 100 % вживання фемінітивів.

У виданні “Троїцьке. city” найбільше з усіх інтернет-видань експерток, а саме половина. В онлайн-медіа “Сватове. сity” та “Попасна.city” майже однакова кількість експерток, в той час як в інтернет-виданні “Сайт Лисичанська”  вживалися лише маскулінітиви, відсутні  жінки експертки і лише 4 % героїнь.

Героїнь  не зафіксовано у “Попасна. city” і “Троїцьке.city”.

 

Відповідно до цих даних, найбільш гендернонайчутливим у жовтні є “Троїцьке.сity” (50%), яке під час серпневого моніторингу займало другу позицію. На другій позиції – «Попасне.City» і «Сватове.City» (по 43%).

 

Загалом у 2020-му році з онлайн-видань “Троїцьке.сity” має найвищий рівень гендерної чутливості – 51%. Воно ввійшло у перелік найбільш гендерночутливих видань України. Щиро вітаємо колег!

Із друкованих видань в “Рубіжанських новинах” жінки домінують як експертки (60%), а як герої – чоловіки (65%), що в загальному демонструє відносний баланс. Також тут зафіксовано  100%  фемінітивів. Другу позицію займає газета “Вісті Біловодщини”, де більше героїнь, ніж героїв (67%), але менше експерток ніж експертів та 80 % фемінітивів. До слова, під час серпневого моніторингу “Вісті Біловодщини” були найбільш гендернозбалансованими.

 

Відповідно до цих даних, «Рубіжанські новини» у жовтні були найбільш гендерночутливими (65%) і майже досягли ідеального показника (66,7%).

 

А за підсумками п`яти хвиль моніторингів найвищий рівень гендерної чутливості – у «Вістей Біловодщини» (45%), на другій сходинці – «Вісті Марківщини» (41%).

Індекс гендерної чутливості луганських гіперлокальних медіа у жовтні склав 47%, що забезпечило друге місце серед інших видань 24 областей України. Річний показник становить 42%, що також є одним із найкращих

 Ознайомитися із загальними даними моніторингу (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу: жовтневі дані — https://bit.ly/3kj3YSi, дані за 2020 рік — https://bit.ly/3e5VHyY

 Експертка з моніторингу –

журналістка, гендерна активістка Ірина Мусій

_______________________

 Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читати також:

Героїні в медіа Луганщини: від народження до поховання

Шість місяців, три «хвилі», десять локальних медіа (п’ять газет і п’ять сайтів) – такими були стартові умови гендерного моніторингу, який традиційно проводить в усіх областях України ГО «Волинський прес-клуб» у партнерстві з мережею прес-клубів України. На початку лютого 2022 року, напередодні першої «хвилі», головною проблемою було домовитись про постачання місцевих газет Луганщини від виробників (редакцій, …

Онлайн видання Донеччини суттєво підвищили індекс гендерної чутливості у червні. Які і завдяки чому?

У період із 6 по 11 червня 2022 р. було здійснено третю хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів гіперлокальних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Краматорск Пост», «Славянск Деловой», «Маріуполь.City», «6239com.ua — Сайт Покровска и Мирнограда», «Покровск.City», «06274 — Сайт города Бахмута», «Карачун», «Волноваха.City», «06277.com.ua — Сайт Доброполья»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком …

Медіа Луганщини: максимум війни, мінімум жінок

Досліджувати зміст медіа, що пишуть для і про жителів території, якої наразі немає як адміністративного суб’єкту України, яка майже вщент знищена та окупована російською армією, яка є суцільною раною і потерпає щомиті від вибухів і пожеж – важко і боляче.  Але журналісти та редактори (які насправді з величезною вірогідністю  журналістки і редакторки) продовжують підтримувати сайти …

Як медіа Донеччини тримають інформаційний фронт?

 Війна, нову активну фазу якої росія розпочала в Україні 24 лютого 2022 року, знищила, зокрема, і частину вітчизняних медіа. Принаймні в Донецькій області наразі не виходить жодне паперове видання. Деякі медіа, які поширювали інформацію через власні сайти, також призупинили роботу. Отже експерти ІДПО оперативно змінили перелік досліджуваних медіа. До нього тепер входять виключно електронні ЗМІ. …