Одне з гендернонайчутливіших видань «живе» у Луганській області: результати моніторингу 2020

28.10.2020 | Кількість переглядів: 4 255

Упродовж 11-18 жовтня  було проведено п`ятий гендерний моніторинг гіперлокальних медіа в Луганській області. Проаналізовано 99 новин 4 інтернет-видань Луганщини (“Попасна.City”, “6451 сom.ua – Сайт города Лисичанска”, “Сватове.Сity”, “Троїцьке.Сіty”) та  93  новин 4 друкованих видань  (“Вісті Біловодщини”,” Вісті Марківщини”, “Рубіжанські новини” і “Телегазета”)

Оцінювання відбувалося за кількома категоріями: дотримання гендерного балансу (кількість чоловіків та жінок як експертів/експерток, героїв/героїнь), вживання фемінітивів, наявність стереотипних образів, сексистського контенту і публікацій на гендерну тематику.

Оскільки період моніторингу припадав на виборчий, ми аналізували, як луганські медіа пишуть про кандидаток. А оскільки ми перебуваємо ще й в умовах пандемії коронавірусної інфекції, окрема увага була зосереджена і на цій темі.

Загалом в інтернет-медіа було зафіксовано 4% матеріалів, що стосуються теми коронавірусу, в друкованих — 5%, що в середньому складає всього 5% публікацій.

Із них в інтернет-виданнях жінки коментують тему пандемії  у 20% випадків,  а в друкованих – у 75%. Ні в друкованих, ні в онлайн-виданнях жінки не фігурують як героїні публікацій. Така ж сама ситуація спостерігалася і в серпневому моніторингу.

 

 В інтернет-виданнях жінки як експертки (ті, хто коментує і чию думку запитують) становлять 35 %, героїні — всього 6 %, що значно менше, ніж у серпневому моніторинзі (тоді було 55 %). В друкованих медіа експерток 37 %,  а героїнь — 36 %. Лише жінки коментують теми дозвілля/розваги, культура/релігія — 63%. Менше експерток у темах політики (22%). Героїнями матеріалів жінки є лише в політичній тематиці — 6 %.

 

У друкованих ЗМІ більше половини експерток зафіксовано у темі культура/релігія — 67 %. Половина жінок коментує освітнє сферу, що традиційно вважається «жіночою».

 У темах політики і соціальній сфері експерток близько половини — 47 % і 40 % відповідно. Менше жінок в економічній і медичній сферах — 33 і 29 %.

 Що ж до героїнь, то в друкованих медіа  лише жінки представлені в цих сферах, що стереотипно називають «жіночими» — соціальна політика (100%) та освіта (100%).

Жінки як героїні також переважають в  культурній (68 %),  політичній  (75%) та медичній (56%) тематиках.  Половина жінок в економічній та менше половини у матеріалах про правопорушення.

 

Гендерна чутливість медіа, крім кількості жінок і чоловіків у матеріалах, вимірюється й кількістю фемінітивів у текстах. Згідно отриманих даних, в гіперлокальних онлайн-виданнях Луганщини їх 60%,  у друкованих ЗМІ — 74 %.

 

До слова, під час серпневого моніторингу була така ж сама кількість фемінітив в інтернет-виданнях, в той час як в друкованих майже наполовину менше. Крім того, під час квітневого та червневого моніторингів гіперлокальних медіа Луганщини було також зафіксовано більше фемінітив  в інтернет-виданнях.

Найчастіше в публікаціях вживаються фемінітиви “директорка”, “кандидатка”, “журналістка”, “волонтерка”, “депутатка”, “начальниця”, “заступниця”, пацієнтка”, “работница”, “завідувачка”. Менше вживаються такі фемінітиви як “ організаторка”, “художница”, “представительница”, “медсестрички”,

Лише в чоловічому роді вживаються слова “представитель”, “головний спеціаліст”, “бібліотекар”.

У 100% фемінітиви вживають три інтернет-видання:  “Сватове.сity”, “Троїцьке.city”, “Попасна. city”. Для порівняння, під час серпневого моніторингу у виданні “Сватове. city” також було зафіксовано 100 % вживання фемінітивів.

У виданні “Троїцьке. city” найбільше з усіх інтернет-видань експерток, а саме половина. В онлайн-медіа “Сватове. сity” та “Попасна.city” майже однакова кількість експерток, в той час як в інтернет-виданні “Сайт Лисичанська”  вживалися лише маскулінітиви, відсутні  жінки експертки і лише 4 % героїнь.

Героїнь  не зафіксовано у “Попасна. city” і “Троїцьке.city”.

 

Відповідно до цих даних, найбільш гендернонайчутливим у жовтні є “Троїцьке.сity” (50%), яке під час серпневого моніторингу займало другу позицію. На другій позиції – «Попасне.City» і «Сватове.City» (по 43%).

 

Загалом у 2020-му році з онлайн-видань “Троїцьке.сity” має найвищий рівень гендерної чутливості – 51%. Воно ввійшло у перелік найбільш гендерночутливих видань України. Щиро вітаємо колег!

Із друкованих видань в “Рубіжанських новинах” жінки домінують як експертки (60%), а як герої – чоловіки (65%), що в загальному демонструє відносний баланс. Також тут зафіксовано  100%  фемінітивів. Другу позицію займає газета “Вісті Біловодщини”, де більше героїнь, ніж героїв (67%), але менше експерток ніж експертів та 80 % фемінітивів. До слова, під час серпневого моніторингу “Вісті Біловодщини” були найбільш гендернозбалансованими.

 

Відповідно до цих даних, «Рубіжанські новини» у жовтні були найбільш гендерночутливими (65%) і майже досягли ідеального показника (66,7%).

 

А за підсумками п`яти хвиль моніторингів найвищий рівень гендерної чутливості – у «Вістей Біловодщини» (45%), на другій сходинці – «Вісті Марківщини» (41%).

Індекс гендерної чутливості луганських гіперлокальних медіа у жовтні склав 47%, що забезпечило друге місце серед інших видань 24 областей України. Річний показник становить 42%, що також є одним із найкращих

 Ознайомитися із загальними даними моніторингу (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу: жовтневі дані — https://bit.ly/3kj3YSi, дані за 2020 рік — https://bit.ly/3e5VHyY

 Експертка з моніторингу –

журналістка, гендерна активістка Ірина Мусій

_______________________

 Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читати також:

Сайт «POKROVSK.NEWS» — лідер з гендерної чутливості медіа у червні. Результати 3-ї хвилі гендерного моніторингу медіа Донеччини

У період із 12 по 18 квітня 2023 р. було здійснено третю хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази …

Гендер по-луганськи: навіть акула стає героїнею, коли вона росіяноїдка

Втретє за 2023 рік експертки аналізували контент медіа Луганщини, рахуючи жінок і чоловіків, видивляючись розповсюдження гендерних стереотипів (спойлер – таких не побачили) або матеріалів, що навпаки, роблять аудиторію більш досвідченою та толерантною. З 12 по 18 червня 2023 року на дев’яти популярних сайтах Луганської області було оприлюднено 957 матеріалів, і частка жінок серед тих, кого …

Сайт «Вільного радіо» став лідером з гендерної чутливості медіа у квітні, «POKROVSK.NEWS» відстає на 1 %. Результати 2-ї хвилі гендерного моніторингу медіа Донеччини

У період із 10 по 16 квітня 2023 р. було здійснено другу хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази російської …

Медіа Луганщини: війни менше, жінок більше

Черговий моніторинг дев’яти популярних онлайн-ресурсів Луганської області продемонстрував збільшення присутності жінок в регіональних новинах. Аналіз 975 матеріалів, що побачили світ з 10 по 16 квітня 2023 року, свідчить, що майже всі редакції більш свідомо, ніж раніше, ставляться до можливості залучати жінок як експерток та використовувати фемінітиви в мові. Так, частка жінок серед тих, кого цитують …