Обізнаність у правових та технічних новаціях діяльності акціонерних товариств як міра захисту громадян

15.01.2011 | Кількість переглядів: 555

17 вересня 2008 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про акціонерні товариства», який створює законодавчі умови для побудови надійної системи корпоративного управління, захисту прав та інтересів інвесторів, а також закріплює такі гарантії та механізми захисту права власності, за допомогою яких знижуються ризики рейдерського захвату акціонерних товариств. Про відкриті перспективи та переваги Закону журналісти говорили з фахівцями під час засідання Донецького прес-клубу.

«До цього закону Україна йшла довгих 8 років», –  повідомив член Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Іван Нестеренко. «Ви бачите, що останнім часом в Україні стали частішати випадки рейдерських захватів, тому закон цей був дійсно потрібний. За останні 2 роки Росія викорінила у себе таке явище, як рейдерські захвати. Вони перекочували в Україну, маючи вже техніку проведення… Адже за останній рік у нашій країні їх сталося близько 2,5 тисяч». Крім того,  експерт підкреслив, що  в усьому світі існують не ВАТ або ЗАТ, а публічні чи приватні акціонерні товариства.  «Сьогодні в нашій країні –     31 тис. акціонерних товариств, 10 тис. з них – це ВАТ. Що стосується публічних товариств, ними зможуть стати товариства, що мають не менше 100 акціонерів», – підсумував Нестеренко.

Про функціонування фондового ринку України розповів начальник Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Юрій Ретинський. Він зазначив, що «в Донецькій області зареєстровано 2180 АТ, у тому числі 675 відкритих та 1505 закритих, от де прошарок ЗАТ, які в процесі перереєстрації стануть публічними товариствами (данні на 2 березня 2009 року). Ця кількість поступово зменшується: у 2006-2007 роках було відповідно 2600 і 1350 товариств. На 1 березня поточного року зареєстрували випуски акцій 1999 АТ, що становить 55% від загальної їх кількості». Стосовно АТ-порушників, за словами Ретинського, територіальним управлінням видаються обов’язкові розпорядження з вимогою здійснити реєстрацію випуску акцій. «Так, видані розпорядження близько 60% підприємств, які не підкорилися закону. Це пояснюється фінансовою неспроможністю. По більшості з них збуджені справи про банкрутство. Стосовно АТ, які не перебувають на податковому обліку у зв’язку з рішенням судів про їх ліквідацію, як банкрутів, в управлінні проводиться робота разом з податковою, по виключенню даних підприємств та їх діяльності з єдиного державного реєстру юридичних осіб», – розповів експерт.

«За минулий рік комісія зареєструвала тільки випуск акцій на 46,8 млрд. грн., облігацій на 32 млрд. грн., місцевих облігацій випущено на 1 млрд., інвестиційних сертифікатів на 9 млрд. грн., іпотечних облігацій на 70 млрд», – наголосив юридичний радник Центру комерційного права Ігор Ніколаєв. «АТ відзвітувалися, що вони розмістили цінні папери й завели кошти в економіку, це найдієвіший і найшвидший інструмент залучення коштів в економіку. По суті, фондовий ринок залучив грошей сьогодні більше, ніж вся банківська система. Тільки обіг по цінних паперах за 9 місяців минулого року склав 640 млрд. грн. Це більше на 140 млрд. грн., ніж в 2007 році – це дуже показово: незважаючи на спад, обіг був більше, ніж у 2007 році». Ігор Ніколаєв зауважив, що коли закінчилася приватизація, у нас було більше 20 млн. акціонерів, з 2000 року ця кількість знизилася до 12 млн., тобто збільшуються існуючі частки. «Цього року перереєстрували з одного на іншого право власності на цінні папери близько мільйона осіб. Це дуже серйозні цифри, і не можна скидати фондовий ринок з рахунків, стверджуючи, що його немає. У нас тільки 2 тисячі професійних учасників фондового ринку: 10 бірж, 800 торговців, 400 реєстраторів, 2 депозитарії. Сформована повністю вся структура ринку, і ринок свої функції виконує», – підсумував експерт.