Наскільки ефективна програма замісної терапії в Донецькій області?

19.09.2012 | Кількість переглядів: 737

З жовтня 2005 року в Донецькій області проводиться замісна підтримувальна терапія: медична технологія, що дозволяє споживачеві ін’єкційних наркотиків, шляхом прийому таблетованого препарату замісної терапії відмовитися повністю, або частково, від прийому кримінальних наркотиків ін’єкційним шляхом. На сьогодні в Україні в якості препаратів ЗПТ використовують метадон та еднок. У нашій країні вони сертифіковані і використовуються легально.

Донецька область була одним з п’яти регіонів України, в якій впроваджувався пілотний проект ЗПТ препаратом «Еднок» (з охопленням 52 осіб). «Нині лікування одного пацієнта препаратом «Еднок» впродовж місяця обходиться приблизно в 72 долари. Це досить дорого, тому частіше застосовується «Метадон» (вартість лікування ним складає приблизно 8 доларів на місяць)», — розповів Головний лікар Донецького обласного наркологічного диспансеру, головний обласний позаштатний нарколог Головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Циба. Які ж досягнення проекту ЗПТ в Донецькій області?

«У липні 2011 року були відкриті два нові сайти: в МНД м. Краматорськ (40 клієнтів) та в обласній туберкульозній лікарні м. Донецьк (20 клієнтів). Це дало можливість проходження курсу специфічного протитуберкульозного лікування усім клієнтам проекту, яким це необхідно за станом здоров’я. Хочу зауважити, що Донецька область — доки єдина в Україні, де створений і успішно працює бюджетний кабінет замісної терапії для лікування наркозалежних (в т.ч. ВІЛ +). Він створений в обласному наркологічному диспансері з 1 листопада 2009», — констатує Ігор Володимирович. При цьому, за словами обласного нарколога, є й проблеми, наприклад організаційні. «Відсутні державні нормативно-правові акти, які регламентують перерозподіл препаратів ЗПТ при потраплянні клієнтів ЗПТ до медичних установ загальної практики або спеціалізованих стаціонарів. Також, низька фінансова мотивація і відсутність соціальних гарантій призводять до плинності кадрів медичних працівників в програмі. Відсутні й умови практики уриноконтролю пацієнтів програми ЗПТ на наявність нелегальних наркотиків. В Україні доки ліцензований тільки таблетований метадон, що створює можливості для зловживань пацієнтів, які прагнуть винести препарати ЗПТ за межі пунктів видачі, що є грубим порушенням режиму програми. Окрім цього, в нашій країні проведення замісної терапії регулюється методичними рекомендаціями, які не охоплюють усіх питань ЗПТ та не є обов’язковими для виконання», — підкреслив Циба.

У свою чергу, керівник Донецької обласної організації «Наша перемога», регіональний представник Асоціації учасників ЗПТ України в місті Донецьку Наталія Зеленіна додала, що «у людей, які знаходяться на ЗПТ, немає можливості отримувати лікування від супутніх захворювань. На жаль, немає перерозподілу препарату в інші лікувальні заклади міста». «Наша організація приклала максимум зусиль для того, щоб ініціювати створення обласного наказу, який зобов’язував би забезпечення цього перерозподілу в інші медичні заклади міста Донецька і області. Наказ вийшов, але, на жаль, необхідного механізму перерозподілу доки немає. Чудово, що в тубдиспансері відкрився сайт, але, наскільки мені відомо, він приймає тільки тих людей, у яких відкрився первинний туберкульоз. Людей, у яких туберкульоз відкрився другий раз, відправляють лікуватися в міські тубдиспансери, де сайтів ЗПТ немає», — розповіла Зеленіна.

Нещодавно багатьох українців шокував один випадок: київські правоохоронці виявили декілька приватних наркологічних клінік, які не лише не лікували людей, а, навпаки, ще сильніше «підсаджували» їх на наркотичні препарати. За словами представників Всеукраїнського об’єднання громадських організацій «Рух протидії наркоманії і наркокорупції», таких клінік в Києві — десятки, і їх нерідко створюють самі наркозалежні. Але чи існують такі заклади в Донецькій області? Як розповів в.о. начальника відділу УБНОН ДУМВС України в Донецькій області, майор міліції Едуард Нечаєв: «В Донецькій області замісна терапія існує тільки при наркологіях, тобто ніяких нелегальних структур, де б люди могли отримувати відповідні препарати, на сьогодні не виявлено». У разі, якщо людину затримали, а вона знаходиться на програмі ЗПТ, то чи зможе вона отримувати необхідні препарати? «Сама замісна терапія під собою має на увазі анонімність, у міліції немає списків тих пацієнтів, які знаходяться в програмі, і вони самі не заявляють про це. Але, якщо людина говорить відкрито, що вона є клієнтом програми ЗПТ, то її возитимуть на сайт», — підкреслив представник правоохоронних органів.