На Донеччині є проблеми із наповненням реєстру судових рішень

15.01.2011 | Кількість переглядів: 1 069

Як наповнюється Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) судами Донецької області? Чи можна використовувати реєстр у правозахисній роботі? Досвідом поділилися представники Східноукраїнського центру громадських ініціатив Юлія Ращупкіна та Богдан Бондаренко під час презентації у Донецькому прес-клубі.

зліва направо: юрист Богдан Бондаренко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив Юлія Ращупкіна та модератор прес-клубу Тетяна Строй під час прес-конференції

зліва направо: юрист Богдан Бондаренко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив Юлія Ращупкіна та модератор прес-клубу Тетяна Строй під час прес-конференції

ЄДРСР було створено у 2006 році з метою збільшення відкритості судової гілки влади та становлення єдиної правозастосовчої практики. Незважаючи на те, що реєстр (www. reyestr.court.gov.ua) діє вже 3 роки, існує низка проблем у його наповненні. «Станом на 8 липня 2009 р. у реєстрі доступно 146114 рішень судів Донецької області, що в півтора рази більше в порівнянні із минулим місяцем. Судами – лідерами по кількості оприлюднених рішень на липень цього року є Дружківський мiський суд (9686), Київський районний суд м. Донецька(9830),  Краматорський мiський суд (16852),  Петровський районний суд м. Донецька (11107), Маріїнський районний суд (8986)», – розповіла голова центру Юлія Ращупкіна.

начальник територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області Назір Бадахов розповідає про проблеми у роботі суддів

начальник територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області Назір Бадахов розповідає про проблеми у роботі суддів

Серед судів, жодне рішення яких з моменту створення ЄДРСР не було опубліковано для широкого доступу, за словами експерта є Куйбишевський  районний суд м. Донецька, Приморський районний суд м. Маріуполя, Ворошиловський районний суд м. Донецька, Жданівський міський суд, Жовтневий районний суд м. Маріуполя.

Статистика реально прийнятих рішень та опублікованих на сайті реєстру також відрізняється. «Наприклад, протягом 1-го півріччя 2009 року Амвросіївським районним судом було прийнято 5515 рішень, з них 1725 надіслано до Єдиного державного реєстру судових рішень України, однак оприлюднено станом на липень цього року менше половини -  660», – наголосив юрист Богдан Бондаренко. «Якби у реєстрі судових рішень відбивалась повна картина судочинства, це допомогло б боротись із корупцією та рейдерством, полегшило б роботу юристів, а ще стало б запобіжником практики, коли різні суди з абсолютно подібних справ виносять протилежні рішення».

«Політична воля до наповнення реєстру вже давно є, відсутнє відповідне фінансове забезпечення», – прокоментував ситуацію із наповненням реєстру начальник територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області Назір Бадахов. Так, наприклад, із 477 судів Донецької області «лише 40% забезпечені комп’ютерами, у 29 судах відсутні локальні мережі, в окремих шахтних селищах відсутні відповідні телефонні лінії…». «Щоб забезпечити 55 судів Донецької області всім необхідним, потрібно 2 мільйони гривень», – зауважив Бадахов.

Натомість донецький правозахисник Олександр Букалов зазначив, що справа не у фінансуванні, а в небажанні суддів зробити свою роботу відкритою. «Коли є реальні зауваження щодо якихось конкретних недоліків, то кажуть про нестачу фінансування, і сюди валять усе, – говорить правозахисник, –  тут не потрібне фінансування, тут просто потрібно виконувати Закони України».