Масове вбивство унікальних птахів на Донеччині

07.07.2012 | Кількість переглядів: 992

У Національному ландшафтному парку «Меотида» всього за ніч знищили єдину в Україні колонію кучерявих пеліканів. Браконьєри розорили гнізда рідкісних для наших широт птахів, після чого всі дорослі особини відлетіли з насиджених місць. Державі завдано збитків на десятки тисяч гривень, але в заповіднику вважають, що все це — ніщо в порівнянні з тим, що пелікани можуть покинути Азов назавжди.

— Біда сталася в ніч з 10 на 11 червня, коли невідомі проникли на територію національного природного парку, розорили чотири гнізда пелікана кучерявого і знищили 317 бакланів, — розповів у ході зустрічі з журналістами директор Національного ландшафтного парку «Меотида» Геннадій Молодан. — У колонії знаходилося більше 70 гнізд з маленькими пташенятами, і птиці їх покинули. Після того, що сталося, відлетіли, навіть не гніздяться птахи. Адже орнітологи витратили масу часу і сил, щоб пелікани не просто облюбували територію «Меотиди», але й стали відтворювати тут потомство.

У Донецькому Приазов’ї кучеряві пелікани раніше ніколи не селилися. Але в 2007 році на краю Кривої коси в національному парку «Меотида» поселилося 14 молодих особин. Щоб не лякати рідкісних птахів, фахівці спостерігали за ними лише дистанційно, а в 2011 році в азовській колонії пеліканів вже налічувалося 15 гнізд, на крило встали 30 пташенят.

Щоб захистити птахів від зазіхань людини, кілька років тому паркову зону огородили колючим дротом. Крім пеліканів, в «Меотиді» мешкають баклани, качки, чайки, рожеві шпаки, шилодзьобки і морські зуйки. Відчувши себе в безпеці, пернаті стали давати потомство. У «Меотиді» впевнені, що розорення гніздівель — справа рук місцевих браконьєрів, які мстяться за те, що тепер не можуть ловити рибу в цих місцях.

— Після того, як у нас отруїли собаку, у мене немає сумнівів, що це — продовження акції відплати за те, що вони не ловлять рибу, — говорить Геннадій Молодан. — Весь жах в тому, що ми ніяк не впливаємо на вилов риби: ми не можемо його заборонити або дозволити — тільки контролюємо.

Щоб знайти і покарати руйнівників гнізд, орнітологи підняли на ноги прокуратуру, міліцію і навіть СБУ. У міжрайонній природоохоронній прокуратурі схиляються до того, що мотив цього злочину — хуліганський, й націлили правоохоронців на відпрацювання даної версії.

Однак після проведення дослідчої перевірки міліція відмовила в порушенні кримінальної справи, оскільки на момент виїзду опергрупи на місце події там не було виявлено шкаралупи і тіл убитих пеліканів, які б вказували на злий умисел. Тільки під тиском громадськості Новоазовський РВВС порушил кримінальну справу. Після резонансної НП в ландшафтному парку вжили додаткові заходи безпеки, збільшили кількість камер спостереження. А ще в «Меотиді» дуже сподіваються, що рідкісні птахи обов’язково повернуться на Криву косу.

Читати також:

Хто врятує Білосарайську Косу від сміття?

Через дорожнечу багато хто не може поїхати на відпочинок до Криму чи за кордон, тому за останні декілька років Азовське море набуло ще більшої популярності серед відпочивальників