Геополітичний контекст газового конфлікту: прогноз для України

15.01.2011 | Кількість переглядів: 700

На засіданні Донецького прес-клубу точилася дискусія навколо основних підсумків, які зробили українські експерти після завершення газового конфлікту між Україною та Росією. В заході взяли участь журналісти та донецькі політологи Сергій Баришніков та Ігор Тодоров, які висловили свою точку зору на те, що насправді відбувалося під час «газової війни» між ЄС, Україною та РФ.

Кандидат історичних наук Сергій Баришніков розповідає про особливості відносин між Україною та Росією

Кандидат історичних наук Сергій Баришніков розповідає про особливості відносин між Україною та Росією

«Для Росії Україна, абсолютно чужорідний елемент у взаєминах. Водночас, найпильнішу увагу на території пострадянського простору Росія завжди буде приділяти саме Україні», – підкреслив доцент кафедри політології Донну, кандидат історичних наук Сергій Баришніков, – «це ми бачимо й в, так званій, газовій війні. Три тижні у підвішеному стані перебувала загальноекономічна ситуація в Україні й у Європі». За словами політолога, дуже важливо у відносинах із країнами-сусідами застосовувати звичайний принцип добросусідства – поважати один одного, брати до уваги інтереси сусіда. «У нас же політична верхівка вибудовує відносини з далекими країнами, проте із ближнім сусідом останні два десятиліття ці відносини нерівні», – наголосив Баришніков.

Директор Наукового інформаційного центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці при ДонНУ Ігор Тодоров коментує виступ свого колеги

Директор Наукового інформаційного центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці при ДонНУ Ігор Тодоров коментує виступ свого колеги

Позитивні моменти в неприємній ситуації з газом відзначив під час свого виступу заступник директора Наукового інформаційного центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці при ДонНУ Ігор Тодоров. Він зазначив, що  «на щастя, газова угода підписана, але одразу ж виникає купа питань: чи насправді ми можемо розраховувати на 10 років безпроблемного існування в контексті Росії? Певно, що ні. Була відвернута увага, як то кажуть, від симптомів, але хвороба залишилася».

«Я наголошую, що це просто певні міркування, які хоч і мають під собою чимале підґрунтя, не можуть бути абсолютною істиною», – продовжив Ігор Тодоров, – «для РФ програма мінімум – газотранспортна система України, програма максимум – повернути ситуацію в Україні так, щоб призвести до зміни влади. Головний споживач газу – це промислові підприємства сходу, тому була думка так, що промисловість наша спиниться щойно перестануть подавати газ. Але цього не сталося: наші інженери змогли забезпечити постачання газу на схід України з заходу, тобто в реверсному напрямку». На думку експерта в нас багато років кажуть про енергозбереження. Раніше це не було важливо, адже газ був надзвичайно дешевий. «Епоха дешевого газу скінчилася. Переймаючи досвід європейських держав ми можемо навчитися заощаджувати енергію тепер, і це теж позитивний фактор», – підсумував Тодоров.